Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Να μαζευτουμε και να κανουμε τι? Να ζητησουμε τα λεφτα? Να κανουμε παραπονα του κυριου Υπουργου?

Αφου το ειπε ξεκαθαρα. Δεν υπαρχει σαλιο...

Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγώ έχω κάνει αίτηση, μου έκαναν έλεγχο, μου είπαν ότι όλα είναι οκ και πήρα έγκριση.

Επίσης μια μέρα πήγα τα τελευταία χαρτιά που χρειαζόντουσαν για την πρώτη δόση, έκοψα και το τιμολόγιο (το αθεώρητο εννοώ) και πολύ απλά ακόμη στο περίμενεεεεε. άντε να δούμε πότε θα μπουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

απο τον ΟΑΕΔ Τούμπας οταν πήγα για την υποβολή των εγγράφων για την πρώτη δόση σε ερώτηση μου αν θα παρουμε χρήματα εξαιτίας της οικονομικής κρίσης μου είπαν ότι σε εγρίσεις του Φεβρουαρίου έχουν πιστωθεί τα χρήματα..... ....ξέρει τιποτα κανένας που απο ΟΑΕΔ Τούμπας να πήρε λεφτά πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Να μαζευτουμε και να κανουμε τι? Να ζητησουμε τα λεφτα? Να κανουμε παραπονα του κυριου Υπουργου?

Αφου το ειπε ξεκαθαρα. Δεν υπαρχει σαλιο...

Υπομονη.

 

Δεν είναι θέμα υπομονής.Να κανουμε υπομονή...αλλά μέχρι πότε?Μπορούμε να ζητησουμε μια πιο ξεκάθαρη απάντηση από κάποιον υπεύθυνο.Δε γίνεται σε αυτή τη χώρα ή "ο υπεύθυνος να είναι σε άδεια" ή να "περιμένουμε την κατεύθυνση από αθήνα".

Νομίζω πως όλοι οι συνάδελφοι κάναμε αυτό το ανοιγμα με την προοπτική της επιδότησης.Δεν είναι εποχές αυτές για περιττά έξοδα.

 

Και δεν έχω καταλάβει ακριβώς πού κολλάει η οικονομική κρίση σε αυτό το θέμα?

Τα λεφτά της επιδότησης δεν έχουν δοθεί πριν την έναρξη του προγράμματος στον ΟΑΕΔ?!?

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια μου που εκανες παραθεση ειχαν δοση ειρωνιας για τους του ΟΑΕΔ...

Τι να σου πω, δεν ξερω τι εγιναν τα χρηματα. Υποθετω οτι τα χρησιμοποιησαν για να κλεισουν καμια αλλη τρυπα.

Τι σκεφτεσαι να κανουμε?

Να ετοιμασουμε μια ομαδικη επιστολη να διαμαρτυρηθουμε και να ζητησουμε να μαθουμε τι προκειται να γινει? Αν μαζευτουμε μερικοι θα υπογραψω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ. Μόλις μίλησα με οαεδ κ μου είπαν ότι τα χρήματα για 2 κ 3 δόση σε αυτό κ στα υπόλοιπα προγράμματα πληρώνονται κανονικά. Αρά μόνο για μας δεν έχουν λεφτά? Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Ρώτησα κ για αυτό που λέγαμε ότι σε κάποιους εγκρίθηκε κ σε κάποιους εκρεμεί η έγκριση παρόλο που έγινε έλεγχος. Μου είπε ότι είχαν εντολή να μη δόσουν καμιά έγκριση. Οπότε σε κάθε οαεδ κρίνανε κ κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ξεκινάνε ενα προγραμμα για συγκεκριμένο αριθμό ατόμων σημαίνει οτι τα χρήματα υπήρχαν απο την αρχή, οπότε δεν υπάρχει η δικαιολογία δεν υπάρχει σάλιο. Τώρα που πήγαν; Μήπως τα έφαγαν; Μήπως Τα έδωσαν αλλού; Απο τον Νοέμβριο και μετά σταμάτησαν όλα. Δηλαδή πριν τις εκλογές υπήρχαν λεφτά και την επομενη μερα δεν είχαν. Μήπως δεν θέλουν να τα δώσουν; Γιατί αυτά τα χρήματα είναι ευρωπαικά κονδύλια. Για να απορροφηθούν όμως πρέπει κάποιος να υπογράψει. Ποιος θα είναι αυτός; Μήπως ο πρωθυπουργός της χώρας που έχει πάρει το αεροπλάνο και τριγυρνάει τον κόσμο για να δείξει οτι δουλεύει. Αυτά δεν είναι περιττά έξοδα για το κράτος; Μήπως θα έπρεπε να ντρέπονται που ζητάνε απο ένα νέο, που ξεκινάει σε μια τέτοια δύσκολη περίοδο, να ξοδέψει 6000Ε με την προοπτική να τα πάρει πίσω. Που θα τα βρεί ο νέος δεν ρωτάνε. Απο κάπου θα τα δανειστεί ή στην καλύτερη θα τα πάρει απο τους γονείς του. Καί ερχονται και μου λέει οτι η δωρεα απο το γονιο στο παιδί φορολογήτε με 10%. Για να συνέλθουμε λίγο. Γιατί πολύ ωραία μας τα παρουσιαζουν. και όπως λέει και το ρητό "Λύκοι θα υπάρχουν όσο υπάρχουν πρόβατα". Και όποιος κατάλαβε ας καθίσει να σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοι θελουν ας δηλωσουν συμμετοχη μεχρι τελος του μηνα, να συνταξουμε μια επιστολη, να την υπογραψουμε οι ενδιαφερομενοι, να την στειλουμε στον ΟΑΕΔ να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγω να κάνουμε κατι ολοι μαζί...Μας κοροιδεύουν μπροστα στα μάτια μας!!!Είναι δυνατόν όταν ολοι έχουμε κάνει αίτηση το ίδιο χρονικό διάστημα άλλοι να πέρνουν τα χρήματα και άλλοι να μην ξέρουν καν αν το πρόγραμμα είναι σε εξέλιξη για αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα για την επιστολή..Επίσης ειναι εντελώς παράλογο να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα με τον εκάστοτε ΟΑΕΔ..Δηλαδή είναι δυνατόν σε άλλους να εχουν δώσει έγκριση και σε άλλους οχι???Εγώ προσωπικά θα ψάξω το θέμα και θα απευθυνθώ στο συνήγορο του πολίτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.