Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώς είναι δυνατόν ο κάθε ΟΑΕΔ να παίρνει τις δικές του αποφάσεις;;;Πραγματικά πρωτοφανές! Προσωπικά, απο τέλος Δεκεμβρίου οπου και έγινε ο έλεγχος μου, η απάντηση απο τον ΟΑΕΔ σε κάθε ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα είναι η εξής: περιμένουμε αποφάσεις απο τα κεντρικά της Αθήνας...Τι ακριβώς συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ειμαστε 3. Ας περιμενουμε 2 βδομαδες (3 μηνες περιμενουμε ηδη) να μαζευτουμε (ελπιζω αρκετοι) και μετα θα κανουμε κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω ακριβως τι εννοειτε: οσοι περασαν τον έλεγχο, πηραν το χαρτι στα χερια τους της επιτοπου εγκρισης του ελεγχου αλλα ακόμα δεν τους εχουν ειδοποιησει απο τον ΟΑΕΔ κινδυνεύουν να χασουν την επιδότηση ή απλα θα αργησει???

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν ο κάθε ΟΑΕΔ να παίρνει τις δικές του αποφάσεις;;;Πραγματικά πρωτοφανές!

 

Βασικά η υπεύθυνη για τα προγράμματα με την οποία μίλησα σήμερα μου είπε ότι η εντολή ήταν να μη δοθεί καμία έγκριση. Να περιμένουν από τα κεντρικά για τις εγκρίσεις. Επειδή όμως το ΦΕΚ έλεγε για 30 μέρες προθεσμία, μου είπε ότι έκανε το νόμιμο. Κάπως έτσι ο κάθε οαεδ έκρινε κ έκανε. Για να μην μπερδευόμαστε όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι. Από αυτούς που κάναμε αίτηση Σεπτέμβριο κ μετά κανένας δεν πήρε χρήματα είτε πήρε έγκριση είτε όχι. Αυτοί που κάνανε πριν παίρνουνε κανονικά κ τις επόμενες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι μέσα για επιστολή.

Αν και λίγο καχύποπτη δε πιστεύω γραπτά να πάρουμε καμία απάντηση...

Μάλλον θα ήταν καλύτερο να μιλήσουμε κατ'ιδίαν με καποιον υπεύθυνο.

Και συγχωρέστε μου λόγω έλλειψης εμπειρίας μία ίσως άστοχη ή περιττή ερώτηση :

το επιμελητήριο δε θα μπορούσε κάπως να μας βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Κ γω παιδια μεσα. Ας οργανωθουμε.... Ειδατε οτι και στην αρχη που δεν ειχαν περιλαβει αυτους που εκαναν εναρξη το 2008 μετα το αλλαξαν (υστερα απο το κραξιμο και τις επιστολες μας)...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΦΕΚ :

 

Το Δ.Σ. του Ο.Α.Ε.Δ. δύναται με απόφαση του να αναστείλει προσωρινά την υποβολή αιτήσεων υπαγωγής στις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.

Το Δ.Σ. του Ο.Α.Ε.Δ. δύναται με ειδικά αιτιολογημένη απόφασή του να παρατείνει ή να διακόψει το πρόγραμμα.

 

Και επίσης ...

Το συνολικό κόστος του Προγράμματος ανέρχεται στο ποσό των 21.087.000,00 ευρώ και θα καλυφθεί από τον προϋπολογισμό του Ο.Α.Ε.Δ.

Αναλυτικά:

− 11.715.000,00 ευρώ για το έτος 2009,

− 9.372.000,00 ευρώ για το έτος 2010.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους ομοιοπαθούντες. Εγώ έκανα αίτηση τον Οκτώβριο για την επιδότηση στον ΟΑΕΔ Δωδεκανήσου Θεσσαλονίκης και ήρθαν για έλεγχο τέλη Δεκέμβρη. Ο ελεγκτής δεν μου έδωσε κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί την έγκριση αλλά μου είπε ότι θα επικυρωθεί από τα κεντρικά στην Αθήνα και μετά θα με καλέσουν να καταθέσω τα απαραίτητα. Από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση...Το status γράφει ακόμα προέγκριση ένταξης στο πρόγραμμα...και από τον ΟΑΕΔ μου λένε ότι έχουν ''παγώσει'' τα πάντα και περιμένουν εντολή από το υπουργείο. Τι να πω??? Καμία απολύτως ενημέρωση.... Τουλάχιστον για όσους έκαναν την αίτηση και πέρασαν τον πρώτο έλεγχο ας να μεριμνήσουν. Όσοι εγκρίθηκαν πριν τον Σεπτέμβριο χρηματοδοτούνται κανονικότατα...Όσον αφορά στην επιστολή είμαι μέσα και παρακαλώ ενημερώστε με για οποιαδήποτε κίνηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.