Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί ενημερώθηκα απ τον ΟΑΕΔ Περιστερίου πως το πάγωμα του Προγράμματος ισχύει γι αυτούς που δεν έχουν κάνει ακόμα αίτηση για την ένταξη τους.

Επίσης πως, όσοι έχουν πάρει την 1η δόση, θα εξακολουθήσουν να είναι στο πρόγραμμα κανονικά με τους ελέγχους και τις καταθέσεις των δόσεων τους χωρίς παγώματα και καθυστερήσεις …...

 

Καλό μας μήνα…. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και οσοι είναι ακόμη στη φάση της προέγκρισης-επεξεργασίας?

δε γινεται έτσι.ο κάθε οαεδ μου φαίνεται λέει τα δικά του...

μήπως πρέπει να οργανωθούμε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Θα ήθελα να ρωτήσω τους έχοντες λάβει την 1η δόση(Δεν εννοώ την προκαταβολή αλλά τη δόση 5000Ε που καταβάλλεται στο τέλος του 1ου εξαμήνου)της επιδότησης,εφόσων βέβαια το πρόγραμμα δεν είναι παγωμένο,σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.Πιο συγκεκριμένα στο πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ και στη σελ.6 ενότητα "5.ΛΟΙΠΟΙ ΟΡΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ" αναφέρει:

α)Αίτηση, στην ......να εισπράξει.[Ερ:Τί είδους αίτηση;τη χορηγόύν στον ΟΑΕΔ;μηπως εννοούν υπεύθυνη δήλωση;]

β)Τιμολόγιο και ....... ΦΠΑ στη ΔΟΥ[Ερ:Τιμολόγιο αυτό που χρησιμοποιήθηκε για την προκαταβολή;σε αυτή την φάση δεν ζητούν εξοφλημένα τιμολόγια παρά μόνο φωτοαντίγραφα του βιβλίου εσόδων-εξόδων;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για να πάρω την πρώτη δόση μου ζητήσανε να τους πάω εκεί :

1. σφραγίδα

2.το μπλοκ της επιδότησης (τιμολόγιο)

3.βιβλίο εσόδων εξόδων του εξαμήνου (πρωτότυπο και φωτοτυπία)

Την Πέμπτη που θα πάω αν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστώ.

Myri φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα ζητούνται στην αρχη μετά τον επιτόπιο έλεγχο.Στη συνέχεια εφόσων απαιτούνται αναζητούνται αυτεπάγγελτα.(Πληροφοριακό έντυπο~σελ.6~προτελευταία-τελευταία σειρά)

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικά και για τισ 3 δόσεις μου ζήτησαν ασφαλιστικη ενημεροτητα απο ικα και φορολογικη ενημεροτητα απο εφορία.επισης την σφραγιδα μου ,βιβλιαριο αθεωρητο και φωτοτυπία του βιβλιου εσοδων εξόδων του εξαμηνου

Link to comment
Share on other sites

φορολογική ενημερότητα από ΔΟΥ;

ασφαλιστική ενημερότητα από ΙΚΑ;

 

Από το ΙΚΑ για ποιο λόγο? Τι σχέση έχουμε με το ΙΚΑ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.