Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

ρε φίλε δεν διαβαζεις τι γράφετε παραπάνω???

 

 

εδω δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν το ήδη υπάρχον πρόγραμμα λες να ανακοινώσουν τώρα καινούργιο......

και το πρόγραμμα αυτό (που τρέχει...λέμε τώρα) είναι για 09/10 και 10/11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το λέω αυτό, με την υποψία ότι ίσως έχουν πρόθεση να κόψουν το παλιό, εντάσσοντάς μας στο καινούριο, κερδίζοντας χρόνο, και λιγότερους δικαιούχους (αυτηρότερα κριτίρια).

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι..Πέρασα έλεγχο 17/12 και μου τηλεφώνησαν την επομένη λέγοντάς μου ότι εγκρίνεται και όλα καλά...από τότε...τίποτε..στα γραφεία του οαεδ μου λένε ότι από τους 90 φακέλους που έχουν κανείς δεν έχει πάρει δραχμή κι ότι ακόμη δεν τους έχουν στείλει ούτε τα έντυπα για τις εγκρίσεις.. Τα 6000 ευρώ που μας επιχορηγούν τα δώσαμε εδώ και μισό χρόνο.. ντροπή τους.. Να οργανωθούμε να δούμε τι μπορεί να γίνει, δεν γίνεται να μας λένε δεν ξέρουμε και θα δούμε, αυτά τα λεφτά τα χρειαζόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι οπως τα λες Α. Παρμακλή γιατί το άνοιγμα είναι αρκετά μεγάλο και ιδιαίτερα τώρα που είμαστε στο ξεκίνημα και το κακό είναι ότι οι λίγες δουλειές που προκύπτουν είναι για συντήρηση.Βέβαια ας υπάρχουν και αυτές γιατί αλλιώς το έχουμε χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα.

Είμαι νέος μηχανικός και έχω κάνει αίτηση για το τρομερό αυτό πρόγραμμα...

 

Έχω πρόταση για υπογραφή σύμβασης εργασίας (δέν ξέρω ακόμη το χρονικό διάστημα) και θέλω να ρωτήσω αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο και παράλληλα να μην έχω πρόβλημα με τους όρους του προγράμματος.

Δηλαδή, θα φαίνεται κάπως οτι θα είμαι και ιδιωτικός υπάλληλος (σύμβαση) και ελεύθερος επαγγελματίας;

Μπορώ να τα μπαλώσω κάπως;

 

(είμαι πολύ άσχετος;)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με οαεδ. Μου είπαν ότι περιμένουν ΦΕΚ που θα εντάσει το πρόγραμμα των επιστημόνων στο ΕΣΠΑ ώστε να πληρωθούμε. Για να δούμε.. Προς το παρών περιμένουμε..

Link to comment
Share on other sites

Επιδότηση σε 2.500 νέους επιχειρηματίες

 

 

Πρόγραμμα για την προώθηση στην αγορά εργασίας 2.500 νέων ελεύθερων επαγγελματιών, προκειμένου να ανοίξουν τη δική τους επιχείρηση, αναμένεται να θέσει σε εφαρμογή το αμέσως προσεχές διάστημα ο Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ).

 

 

Η σχετική απόφαση με τους δικαιούχους του προγράμματος, αλλά και το ύψος της επιδότησης που θα δοθεί σε όσους νέους επιθυμούν να δημιουργήσουν τη δική τους επιχείρηση, δημοσιεύθηκε ήδη σε ΦΕΚ και τις επόμενες ημέρες ο ΟΑΕΔ αναμένεται να προχωρήσει στην έκδοση εγκυκλίου, με την οποία θα καθορίζονται οι λεπτομέρειες του προγράμματος που φέρει τον τίτλο «Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών Έτους 2009-Β΄ Κύκλος».

 

Από τις 2.500 θέσεις, οι 1.250 θα καλυφθούν από ανέργους ηλικίας 22-32 ετών, ενώ οι υπόλοιπες 1.250 θα καλυφθούν από ανέργους ηλικίας 33 - 64 ετών.

 

Το ποσόν της επιχορήγησης για κάθε νέο ελεύθερο επαγγελματία που υπάγεται στο πρόγραμμα καθορίζεται στα 18.000 ευρώ για ανέργους ηλικίας 22- 32 ετών και 15.000 ευρώ για ανέργους ηλικίας 33- 64 ετών.

 

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν την ιδιότητα του ανέργου (διαθέτοντας δελτίο ανεργίας σε ισχύ την ημερομηνία έναρξης της δραστηριότητάς τους ή μέχρι και 30 μέρες πριν από την έναρξη) και να έχουν ωφεληθεί από τη διαδικασία της εξατομικευμένης παρέμβασης.

 

Επίσης, θα πρέπει να έχουν παρακολουθήσει σεμινάριο επιχειρηματικότητας σε Κέντρο Προώθησης της Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

 

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν την ελληνική υπηκοότητα ή υπηκοότητα άλλου κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή να είναι ομογενείς που έχουν δικαίωμα διαμονής και απασχόλησης στη χώρα μας.

 

Θα πρέπει επίσης να διαθέτουν Αριθμό Φορολογικού Μητρώου και οι άνδρες υποψήφιοι να έχουν εκπληρώσει ή νόμιμα απαλλαγεί από τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.

 

Σημειώνεται ότι οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν κάνει έναρξη δραστηριότητας από την 1η/10/2009 και μετά.

 

Στο πρόγραμμα δύναται να υπαχθεί, με την προϋπόθεση ότι μετέχει με ποσοστό τουλάχιστον 51% στο εταιρικό κεφάλαιο, μέλος: Ομόρρυθμης Εταιρείας (Ο.Ε.) - Ετερόρρυθμης Εταιρείας (Ε.Ε.) μόνο για το ομόρρυθμο μέλος της και - ΕΠΕ.

Δίνεται η δυνατότητα υποβολής αίτησης υπαγωγής στο πρόγραμμα στους επαγγελματίες οι οποίοι υπέβαλαν αίτηση για το πρόγραμμα ΝΕΕ ηλικίας 22- 64 ετών με τον διακριτικό τίτλο «Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών έτους 2009» και το επιχειρηματικό τους σχέδιο απορρίφθηκε από την Τριμελή Επιτροπή Αξιολόγησης, εφόσον ανακαλέσουν με δήλωσή τους τις ενστάσεις που δεν έχουν εξεταστεί μέχρι τη δημοσίευση της παρούσης στο ΦΕΚ και βελτιώσουν το επιχειρηματικό τους σχέδιο στα σημεία που αφορούν τους λόγους απόρριψης και εφόσον τηρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις της νέας απόφασης πλην της ημερομηνίας έναρξης επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έβαλες είναι για νέους επιχειρηματίες

 

αυτο των μηχανικών,δικηγόρων κλπ κλπ είναι Νεων Επιστημόνων....

 

"Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν την ιδιότητα του ανέργου (διαθέτοντας δελτίο ανεργίας σε ισχύ την ημερομηνία έναρξης της δραστηριότητάς τους ή μέχρι και 30 μέρες πριν από την έναρξη) και να έχουν ωφεληθεί από τη διαδικασία της εξατομικευμένης παρέμβασης.

 

Επίσης, θα πρέπει να έχουν παρακολουθήσει σεμινάριο επιχειρηματικότητας σε Κέντρο Προώθησης της Απασχόλησης του ΟΑΕΔ."

 

 

το πρόγραμμα που "τρεχει" τωρα είναι για τις περιόδους 2009/2010 και 2010/2011 σύμφωνα με την απόφαση που είχε βγει τον περασμένο Μάιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.