Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

- Πόσους μήνες ενοίκιο και κοινόχρηστα σού δικαιολόγησαν; Τους 2 πρώτους;

- Και πόσους λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, κινητό, νερό; Τους 2 πρώτους πάλι;

 

edit:

Ρωτάω επειδή στο Πληροφοριακό Έντυπο δεν έχω δει να αναφέρεται κάτι τέτοιο κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες στο έντυπο:

3ο στάδιο

στ)

στ) Εξοφλημένα τιμολόγια ή αποδείξεις αγοράς σχετικά

&

 

ΣΤ. ΟΡΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

1. ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Ως τεκμηρίωση λειτουργίας της επιχείρησης θεωρούνται οι δαπάνες που είναι απαραίτητες για την ικανοποίηση του στόχου της πράξης, αποδεικνύονται δε σύμφωνα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και παραστατικά που προβλέπει ο Κ.Β.Σ. Δαπάνες όπως: εμπορεύματα, εξοπλισμό, λειτουργικά έξοδα και πρώτες ύλες για τη λειτουργία της επιχείρησης θεωρούνται ως τεκμηρίωση λειτουργίας της επιχείρησης και πιστοποιούνται με εξοφλημένα τιμολόγια, περασμένα στα επίσημα θεωρημένα από την αρμόδια Δ.Ο.Υ βιβλία της επιχείρησης και συνάδουν με την ικανοποίηση του στόχου της πράξης.

----------

πάρε ένα τηλέφωνο στο κατάστημα που έκανες τις αγορές και στην τράπεζα

για να δεις πως μπορείς να αποδείξεις πως έχεις εξοφλήσει το ποσό

 

στην αναγκή πας με τα αποδεικτικά πληρωμής της τράπεζας στο κατάστημα και ζητάς να στο σφραγίσουν ως 'εξοφλημένο'

Link to comment
Share on other sites

στην αναγκή πας με τα αποδεικτικά πληρωμής της τράπεζας στο κατάστημα και ζητάς να στο σφραγίσουν ως 'εξοφλημένο'

 

ή στην μεγάλη ανάγκη, αγοράζεις μια σφραγίδα "εξοφλήθη" :P

Link to comment
Share on other sites

ολα μια χαρα και σε μενα...ομως επειδη απο τη χαρα μου ειχα θολωσει, μου ειπε ο ελεγκτης οτι θα με παρουν τηλεφωνο αυτη ή την αλλη εβδομαδα να παω απο τον οαεδ να τους κοψω τιμολογιο 5000 ευρω. Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν μου ειπαν να εχω μαζι ασφαλιστικη και φορολογικη ενημεροτητα.εχω την αισθηση οτι μου το ειπαν αλλα για τσεκαρισμα το ειπαν και σε εσας??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες τελευταια ημερομηνια ελεγχου ειναι η 19η Ιουλίου και ακόμα δεν με εχουν παρει τηλεφωνο...τους εχω παρει 3 φορες τηλ και μου λενε να περιμενω τηλεφωνο τους...κανενας αλλος απο θεσ/νικη που να μην τον εχουν καλεσει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Και γω παιδια ολα οκ,απο Δευτερα μου παν θα με παρουν τηλ να παω στον οαεδ για να βαλω κατι υπογραφές...τα λεφτα νομίζω μεσα στον Αυγουστο αν καταλαβα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες τελευταια ημερομηνια ελεγχου ειναι η 19η Ιουλίου
Που το άκουσες αυτό? Εγώ πήγα τους ρώτησα και μου έδειξαν μια λίστα με ονόματα (και το δικό μου σε αυτά) για τα οποία έχουν προγραμματισθεί έλεγχοι την εβδομάδα που μας έρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Το ενημερωτικό φυλλάδιο του ΟΑΕΔ είναι λίγο θολό σε αυτό το σημείο.

Εγώ θα πάρέχω με σύμβαση ιατρικές υπηρεσίες και θα παραμείνω ασφαλισμένη στον φορέα μου.

 

Είναι πολύ θολό anastasiaf και όχι λίγο! Ίσως έχεις πρόβλημα καθότι θα παρέχεις ιατρικές υπηρεσίες και όχι άσχετες με το επάγγελμά σου.

 

edit:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=329409#post329409

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους τους συμφορουμίτες! Έχω μερικές ερωτήσεις ως νέος μηχανικός:

 

1) Αν κάνω έναρξη τώρα θα πρέπει να κάνω αίτηση για την επιχορήγηση μόλις ανακοινωθεί το προσεχές πρόγραμμα επιχορηγήσεων ή μπορώ να περιμένω και το επόμενο (πχ μετά από 3 χρόνια);

 

2) Εφόσον δεν διαθέτω γραφείο μπορώ να διαμορφώσω ας πούμε το μισό σπίτι (50 m2), στο οποίο μένω μόνος μου, ως γραφείο (που όντως θα χρησιμοποιώ, δηλαδή δεν θα το κάνω μόνο και μόνο για την επιχορήγηση);

 

3) Πόσο διάστημα μεσολαβεί από την προέγκριση ως τον έλεγχο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.