Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Συνήθως τα ΓΠΣ καταργούν τις παρεκκλίσεις αρτιότητας της εκτός σχεδίου δόμησης, δηλαδή τα παρόδια αγροτεμάχια επιφάνειας μικρότερης των 4.000 τμ και τα εντός ζώνης 500 μ.

Το ΓΠΣ της περιοχής τι αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Το ΓΠΣ λέει ότι καταργούνται όλες οι παρεκκλίσεις στις περιοχές Π.Ε.Π. και Π.Ε.Π,Δ. που αναφέρει και εγώ είμαι μεσα σε τέτοια περιοχή. Εγώ δεν κοίταξα καθόλου το ενδεχόμενο της ζωνης των 500μ ακριβώς επειδή έχω το ΓΠΣ αλλα με κόλλησε σήμερα η ατάκα του υπαλληλου.

Link to comment
Share on other sites

Τα γεωμετρικά στοιχεία του χωραφιού είναι σημαντικά στοιχεία (εμβαδον, διαστάσεις. Δεν τα γράφεις).

Αν έχεις, όπως γράφει ο Παύλος , θα το διαβάσεις καλά για να δεις τι γράφει για την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το χωράφι είναι 3500τμ και οι διαστάσεις είναι ας πούμε 30κατι επί 70κατι. Τι σχέση όμως έχει αυτό με το τι οροι δόμησης ισχύουν στην περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

..............Ήταν λάθος μου . Εννοούσα να διαβάσεις το ΓΠΣ τι γράφει για την περιοχή σου. Το εμβαδόν πάντα παίζει ένα ρόλο.

Επειδή η "ζώνη" των 500 μ. είναι μία παρέκκλιση της εκτός σχεδίου δόμησης, είναι πιθανόν το ΓΠΣ να την καταργεί, όπως γράφει και ο Παύλος και πιθανόν τα 3500τμ να μην είναι αρκετά για να κτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή που δεν έχουν απαγορευτεί οι παρεκκλίσεις έχω αγροτεμάχιο εμβαδού 3250, διανομής 1930, το οποίο όμως βρίσκεται εξ ολοκλήρου εντός της ζώνης των 500μ από τα όρια ρυμοτομικού οικοδομικού συνεταιρισμού που εγκρίθηκε με τις διατάξεις του διατάγματος του 23 κατά το έτος 1959. Όπως αναφέρει το ΦΕΚ εγκρίνουμε το ρυμοτομικού σχέδιο οικισμού τάδε στην θέση του οικοδομικού συνεταιρισμού τάδε. Μπορώ να πάρω Ζώνη πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

οι απαντησεις  για την ζωνη,

αλλα και το ερωτημα για τους συνεταιρισμους  ειχε τεθει εδω,.  απο τον Manolis gon

 

http://www.michanikos.gr/topic/7375-ζώνη-των-500-μ-γύρω-απο-οικισμούς/?p=357367

 

καπου πιο πανω   στο παρον, πιθανον να υπαρχει επισημη απαντηση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη των 500μ γύρο-γύρο από έναν οικισμό (συνοικισμό) αφορά την ΕΚΤΟΣ σχεδίου δόμηση. Είναι απλώς μια παρέκκλιση αυτής. Ας μην το αναλύσουμε τώρα.

Ο οικοδομικός συνεταιρισμός δεν είναι ο οικισμός της περίπτωσής μας!!....Άρα γιατί να έχει ζώνη??

...

"Οικοδομικός συνεταιρισμός είναι κάθε συνεταιρισμός που έχει από το καταστατικό του αποκλειστικό σκοπό την εξασφάλιση για τα μέλη του κατοικιών σε αστικές ή παραθεριστικές περιοχές ή την εν γένει αναμόρφωση, ανάπλαση και εξυγίανση περιοχών κατοικίας προς όφελος μόνον των μελών του."

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή που δεν έχουν απαγορευτεί οι παρεκκλίσεις έχω αγροτεμάχιο εμβαδού 3250, διανομής 1930, το οποίο όμως βρίσκεται εξ ολοκλήρου εντός της ζώνης των 500μ από τα όρια ρυμοτομικού οικοδομικού συνεταιρισμού που εγκρίθηκε με τις διατάξεις του διατάγματος του 23 κατά το έτος 1959. Όπως αναφέρει το ΦΕΚ εγκρίνουμε το ρυμοτομικού σχέδιο οικισμού τάδε στην θέση του οικοδομικού συνεταιρισμού τάδε. Μπορώ να πάρω Ζώνη πιστεύετε?

Μπορείς να ανεβάσεις το ΦΕΚ του ρυμοτομικού σχεδίου οικισμού  που αναφέρεις;

Η Πολεοδομία τι γνώμη έχει (αν ρώτησες);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.