Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

TETRIS είσαι σωτήρας! Κάνω συμβόλαια στις 11...οπότε αν θες λύσε μου την απορία!!!ΠΑΛΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ.pdfΛοιπόν στον παλιό πίνακα στον Α΄όροφο η επιφάνεια η μικτή του ορόφου ταυτίζεται με την επιφάνεια που ανέγραφαν τα σχέδια. οκ?

Τώρα εγώ μετράω Α΄ΌΡΟΦΟ 117,70τμ και τελικά έχω Α1=48,15τμ αντί για 49,70τμ και Α2=60,50τμ αντί για 61,30τμ οπότε η κοινόχρηστη επιφάνεια του ορόφου που μετράω είναι 9,05τμ.

Προκειμένου να συμπληρώσω όμως τη στήλη επιφάνεια κοινόχρηστου που αντιστοιχεί στο Α1 λέω:

(επιφάνεια Α1/επιφάνεια όλων των διαμερισμάτων)χεπιφάνεια συνολικών κοινοχρήστων=(48,15/402,04)χ27,86=4,40τμ (αυτή η τιμή θα αναγράφεται στον πίνακα και στην τροποποιημένη σύσταση)

ομοίως για το Α2 μου βγαίνει 5,50τμ (αυτή η τιμή θα αναγράφεται στον πίνακα και στην τροποποιημένη σύσταση)

και άρα κοινόχρηστα ορόφου 9,90τμ 

Link to comment
Share on other sites

οπως τα ειπε ο τετρις

αλλα

α] εχεις διοροφη οικοδομη με ισογειο

β] δεν λες τι ειναι αυτο το ισογειο κτισμα...σαν ανεξαρτητο εκει στο τελος.

γ] πολυ λιγα μου φαινονται τα ποσοστα στα  κοινοχρηστα...  συνηθως ειναι στο 12%  σε μια πολυ νοικοκυρεμενη οικοδομη.

Με μονο 27 τμ. κοινοχρηστων..."κατι" δεν εχει μετρηθει.

δ] τα χιλιοστα βγαινουν  λογιστικα κατ' αξια καθε ΟΙ επί της ολης οικοδομης

 αξια οικοδομης 1000/αξια διαμερισματος 100=100χιλ

Θεωρητικα ταυτιζονται "περιπου" με τα τμ. Αλλα  ποτέ  επακριβως.

ε] δεν ειδα εαν εχει κρατηθει "αερας"

τελικα τι ακριβως θα κανετε σημερα;

Θα κανετε τροποποιηση της συστασης αρα και του παληου πινακα;

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Roukat said:

και άρα κοινόχρηστα ορόφου 9,90τμ 

΄Μην μπερδεύεις την πραγματική κοιν. επιφάνεια κάθε ορόφου με την αναλογούσα σε κάθε ο.ι.

Για την κατανομή, σωστά σκέφτεσαι. Άρα έτσι προχωράς

Αυτό το ισόγειο που φαίνεται στο τέλος του πίνακα, τι είναι??

Αν είναι ανεξάρτητο κτίσμα, δεν το βάζεις στον πίνακα εκτός κι αν αποτελεί προσάρτημα κάποιας οριζόντιας, οπότε θα πρέπει να το αναφέρεις

επίσης

Αν τα διαμερίσματα του ισογείου έχουν πρόσβαση και χρήση στους κ.χ., θα τους δώσεις και ποσοστό δαπανών. Αν όχι, δεν τους δίνεις ούτε επιφάνεια κ.χ.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη τροποποιηση της συστασης αρα και του παληου πινακα θα κάνουμε.

Στα ερωτήματά σου:

α)β)σωστά έχω μία διώροφη με ισόγειο και στο ίδιο οικόπεδο ένα παλιό ισόγειο κτίσμα. (tetris απαντάω και σε σένα)

γ) ο πίνακας αυτός είναι που συνοδεύει την παλιά σύσταση...τα κοινόχρηστα έχουν μόνο κλιμακοστάσιο, όχι ασανσερ οπότε γι αυτό είναι λίγα, είναι και μικρό το κτίριο...

δ) αυτό δεν το κατάλαβα...είναι να υπολογίσω κάτι εγώ?

ε) δεν έχει κρατηθεί αέρας. Αλλά έχει δεν έχει κρατηθεί αέρας, εγώ νομίζω δεν μπορώ να επέμβω επ' αυτού...

Τελικά όπως τα υπολογίζω...(επιφάνεια Α1/επιφάνεια όλων των διαμερισμάτων)χ επιφάνεια συνολικών κοινοχρήστων, είναι σωστό?

με δεδομένο ότι μιλάμε για οριζόντιες ιδιοκτησίες Α ορόφου που έχω τακτοποιήσει και άρα δεν έχω ασχοληθεί  και δεν μπορώ να πειράξω επιφάνειες στους άλλους ορόφους 

Link to comment
Share on other sites

οκ το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες, οπότε από το νέο πίνακα που φτιάχνω, θα το αφαιρέσω, υπενθυμίζω ότι αυτός που ανέβασα είναι ο παλιός πίνακας.

Τώρα που μίλησα με τη συμβολαιογράφο μου είπε να μην αλλάξω επιφάνεια κοινοχρήστων...να τα αφήσω όλα ίδια...και σκέφτομαι αφού και τον τύπο να εφαρμόσω, σωστό δε θα είναι το νούμερο αφού στην πραγματικότητα άλλα είναι τα συνολικά κοινόχρηστα και η συνολικη επιφάνεια διαμερισμάτων, μήπως να μην το πειράξω καθόλου.../??/?

 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Roukat said:

..

Τώρα που μίλησα με τη συμβολαιογράφο μου είπε να μην αλλάξω επιφάνεια κοινοχρήστων.....

...

Λοιπόν για να λέμε τα του Καίσαρα στον Καίσαρα αλλά και τα των επιφανειών στους Μηχανικούς έχουμε….

Ο κάθε συμβολαιογράφος ορθά κρίνει και αποφασίζει για το χιλιοστά ιδιοκτησίας. Ορθά μπορεί να πει τα χιλιοστά ας πούμε δεν αλλάζουν ή αλλάζουν υπο τους Χ ή Ψ όρους…

Το πόση επιφάνεια όμως αναλογεί ή αντιστοιχεί στα Χ ή Ψ τετραγωνικά το μετρά και εχει απόφαση για αυτό αποκλειστικά ο Μηχανικός.

Είναι θέμα Γεωμετρίας και δεν είναι θέμα «άποψης»

Άρα αν θέλει συμβολαιογράφος με ίδια χιλιοστά, να έχουν υλοποιηθεί άλλα τετραγωνικά και ο Μηχανικός να υπογράφει ίδια τετραγωνικά με βάση επιφάνειες που δεν υπάρχουν πια, ας φτιάξει ο ίδιος (συμβολαιογράφος) τον Πίνακα κι ας τον υπογράψει μόνος του.

Ευτυχώς όμως ο Νομοθέτης δεν τους επιτρέπει να υπογράφουν πίνακες χιλιοστών και να υπολογίζουν τα γεωμετρικά μεγέθη ως άσχετους.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

didonis καλά τα λες! Αλλά τι προτείνεις? ότι κι αν κάνω λάθος μου φαίνεται...ε'ιτε δεν τα πειράξω καθόλου είτε βάλω αναλογολυντα κοινόχρηστα βάσει του πιο πάνω τύπου, το νούμερο θα είναι εντελώς θεωρητικό...γιατί κανονικά θα έπρεπε να γίνει μέτρησ όλης της οικοδομής και διόρθωση όλου του πίνακα...

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Roukat said:

.....γιατί κανονικά θα έπρεπε να γίνει μέτρησ όλης της οικοδομής ....

Δεν έχω την πλήρη εικόνα που έχεις εσύ (τίτλους, πίνακες, σχέδια, υφιστάμενη κατάσταση) για να σου πω τι να κάνεις.

Το μόνο που λέω είναι ότι αν θέλουν ή πρέπει να αλλάξουν πίνακα θα πρέπει να ξανα μετρήσεις.

Αν θέλουν να επιμερίσεις επιφάνειες ή θα μετρήσεις με δική σου ευθύνη τις επιφάνειες που θα επιμερίσεις ή θα πρέπει να αποδεχτούν σε νεό επιμερισμένο μερικό τμήμα πίνακα (της δικής σου πχ ιδιοκτησίας) να υπαρχει στον Πίνακα δήλωση του Μηχανικού (δηλαδή δική σου) ότι οι αναγραφόμενες επιφάνειες δεν έχουν μετρηθεί (ή κάτι σχετικό) και είναι με βάση κάποιο άλλο πίνακα και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...

ή κάτι ανάλογο...

Σου είπα... συ ξέρεις.

Απλά δώσε προσοχή τι υπογράφεις διότι κάνουν πάσα την μπάλα σε εσένα.... βλακείες δικές τους ..... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.