Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Real estate


sundance

Recommended Posts

Σημείωση: Είναι ηθικά (και προωθείται να γίνει και νομικά) ασυμβίβαστες οι ιδιότητες του μεσίτη και του εκτιμητή.

Τώρα που το επάγγελμα του εκτιμητή αλλάζει (ύστερα από την κατάργηση του ΣΟΕ), θέλει ιδιαίτερη προσοχή το θέμα.

 

edit: Σχετικά με τα ΚΑΔ, δεν είναι δουλειά του μηχανικού η μεσιτία, αν πρέπει να γίνει σωστά.

Για ΚΑΔ, μια ματιά στα α) 68.10 β) 68.20 γ) 68.31 και δ) 68.32 θα βοηθήσει.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να διαφημιζεις σαν μηχανικος ακινητα προς πωληση σε καποια site η γενικα να διαφημιζεις χρειαζεται να βγαλεις καποιο νεο ΚΑΔ ως μεσιτης ή και εγγραφη στο εμπορικο επιμελητηριο (με τις οποιες χρεωσεις) ή εισαι καλλυμενος λογω του επαγγελματος και απλα την μεσιτικη αμοιβη σου αν πουληθει ποτε κατι την δικαιολογεις εμμεσα (εκτιμηση ακινητου κτλπ)??

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 11/4/2019 at 6:21 ΜΜ, soulis13pao said:

Το να διαφημιζεις σαν μηχανικος ακινητα προς πωληση σε καποια site η γενικα να διαφημιζεις χρειαζεται να βγαλεις καποιο νεο ΚΑΔ ως μεσιτης ή και εγγραφη στο εμπορικο επιμελητηριο (με τις οποιες χρεωσεις) ή εισαι καλλυμενος λογω του επαγγελματος και απλα την μεσιτικη αμοιβη σου αν πουληθει ποτε κατι την δικαιολογεις εμμεσα (εκτιμηση ακινητου κτλπ)??

την εμεση δικαιολογηση της αμοιβης δεν θα στη συνιστουσα, αν δουλεψεις σαν Μεσιτης θα πρεπει να φορολογεισαι σαν Μεσιτης, ο Μηχανικος βεβαια ο οποιος ειναι δυνατο χαρτι στην αγορα ακινητων εφοσον εργαζεται και πληρωνει τις ασφαλιστικες του εισφορες σαν Μηχανικος εχω την εντυπωση οτι πρεπει να δηλωσει νεο ΚΑΔ οτι εργαζεται και σαν Μεσιτης, ασφαλιστικες εισφορες ομως θεωρω οτι δεν πρεπει να πληρωνει αλλες.

15 ώρες πριν, θανος_ said:

ο μηχανικός που γίνεται και μεσίτης, πρέπει να πληρώνει εισφορές και σε άλλο ταμείο εκτός από το τσμεδε;

εχει απαντηθει παραπανω

 

αναφερω οτι το παρον αποτελει μια αποψη μου και οχι γνωση νομικα τι ισχυει, ενδεχομενος να πρεπει να γινει καποιος συμψηφισμος αναλογα τα εισοδηματα που αποκτα απο την ασκηση της οποιας δραστηριοτητας του ο Μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά από αίτημα στην εφορία για προσθήκη ΚΑΔ υπηρεσιών μεσιτιας, με παρέπεμψαν στο πρώην ΤΕΒΕ, με την λογική ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν καλύπτετε από το ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε ζητάνε εγγραφή και εκεί. Μου φάνηκε αρκετά περίεργο να ζητάνε διπλή ασφάλιση ενώ πλέον είναι ενοποιημένα. Εντομεταξυ το ποσό της ασφάλισης δεν μπορούσαν να μου το πουν γιατί πάει ανάλογα με το εισόδημα... Αυτά είπαν από περιφερειακό τμήμα επαρχίας....

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κάθε μέρα θα προκύψει κάτι που με κάνει να ντρέπομαι/αγανακτώ/νευριάζω περισσότερο για το επίπεδο υπηρεσιών που όλοι μας πληρώνουμε και ΔΕΝ λαμβάνουμε. Ίσως βέβαια να φταίνε οι αρκετές πλέον δεκαετίες που έχω ζήσει στον πλανήτη. Δεν ξέρω ...

Πάει ένας άνθρωπος να ρωτήσει για την άσκηση μιας δραστηριότητας και αντί να πάρει μια ολοκληρωμένη απάντηση, λαμβάνει μια απάντηση άλλα ντ΄άλλα της Παρασκευής το γάλα. Το εξωφρενικό - κατά την γνώμη μου - είναι ότι μιλάμε απλώς για μια υπηρεσία. Σκεφτείτε να μιλήσουμε για γραμμές παραγωγής, σε γήπεδο όπου υπάρχει αυθαίρετο??? κονάκι, στον τίτλο ιδιοκτησίας αναφέρεται κάποιο φιρμάνι προς κάποια θρησκεία και υπάρχει και 1 πεύκο!!! Ήμαρτον.

Μαρία διαβάζεις στον Ν. 4072/2012 τα άρθρα από 197 έως 204 που διέπουν την λειτουργία. https://www.taxheaven.gr/law/4072/2012

Επίσης το Π.Δ. 248/1993 https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/329030/p.d.-248-1993

Μια απόφαση που έχει προκύψει είναι η Αριθ. πρωτ.: Κ1-1336/12.9.2012 https://www.taxheaven.gr/circulars/14686/ario-prwt-k1-1336-12-9-2012

Στο πεδίο:

Α) Επειδή τηρείται μητρώο θα πρέπει να απευθυνθείς στο οικείο Επαγγελματικό Επιμελητήριο της περιοχής σου για να εγγραφείς στο σχετικό μητρώο. Δυστυχώς δεν γνωρίζω εάν θα σε υποχρεώσουν να εγγραφείς και στο Επιμελητήριο ως μέλος.

Β) Χρησιμοποιείς το Έναρξη/Μεταβολή/Λήξη Ασφάλισης Μη Μισθωτών στον σύνδεσμο https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies-gia-eleytheroys-epaggelmaties-aytoapascholoymenoys-kai-agrotes για να κάνεις προσθήκη ΚΑΔ.

Γ) Πακετάρεις τα ανωτέρω σε ένα όμορφο ηλεκτρονικό φάκελο συμπεριλαμβάνοντας το Μ2, ταυτότητα και ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και τα αποστέλλεις με ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση της αρμόδιας εφορίας. 

Παλαιότερα σε 1 εργάσιμη ημέρα ένας άνθρωπος π.χ. λογιστής θα τα διεκπεραίωνε. Προσωπικά επειδή είχα βάλει ως προτεραιότητα να μικρύνω την διάμετρο της κοιλιάς μου θα το έκανα σε 3 εργάσιμες περπατώντας. Τώρα πια όμως ζούμε την ψηφιακή επανάσταση συνεπώς 20-30 μέρες είναι ένας ρεαλιστικός και εφικτός στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.