Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

Ναι το είχα ακουστά, γιαυτό και δεν πήγα εγώ και έστειλα άλλον από το γραφείο... Μην αρχίσουμε τις φάπες μέσα στη πολεοδομία... δεν λέει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σε ολους!εχω μια περιπτωση μιας οικοδομης για την οποια βγηκε αδεια πριν καμια δεκαρια χρονια αλλα τοτε ο μηχανικος αλλα σχεδια καταθεσε στην πολεοδομια και αλλα κατασκευασε!!!υπαρχει λοιπον το εξης:

1)στα σχεδια της πολεοδομιας φαινεται μια μεζονετα με εσωτερικη σκαλα η οποια τελικα δεν εγινε και εγιναν δυο διαμερισματα.

2)εγιναν δυο οροφοι με αναποδες εσοχες δλδ υπηρχε μια εσοχη στην αριστερη πλευρα αλλα τελικα εγινε στην δεξια!

και ρωτω προφανως χρειαζεται ''αναθεωρηση οικοδομικης αδειας για νεες διαρρυθμισεις'' αλλα μηπως μου ζητησει και νεα στατικη μελετη κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια..

Υπάρχει Ο.Α. του 76. Ισόγειο Κατάστημα (Καφετέρια), Α΄ Όροφος (Κατοικία). Το 94 γίνεται αναθεώρηση αλλαγής χρήσης του Α΄ Ορόφου σε καφετέρια ως συνέχεια του Ισογείου. Στο ισόγειο φαίνεται ένα WC και μία κουζίνα. Τώρα ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να μεταφέρει την τουαλέτα και την κουζίνα ακριβώς στις ίδιες θέσεις από πάνω στον Α΄όροφο. Θα χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση της Αδείας??Αν ναι τι μελέτες χρειάζονται.Υδρευση-Αποχέτευση-Παθητική???

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Η Καφετέρια είναι κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, άρα σίγουρα θα χρειαστείς Αναθεώρηση. Θα χρειαστούν Αρχιτεκτονικά για τη νέα διαρρύθμιση Ύδρευση και Αποχέτευση και βεβαιώσεις ότι δεν θίγονται τα στατικά. Αν η Κουζίνα και το W.C. τοποθετηθούν εκεί όπου υπήρχαν όταν ο Όροφος ήταν κατοικία ίσως δεν χρειαστούν οι μελέτες Υ/Α παρά μόνο Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι το Τ.Ε.???Η πολεοδομία το θεωρεί σαν κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος γιατί τα τελευταία χρόνια έχει δώσει βεβαιώσεις νομιμότητας ως καφετέρια (υπάρχουν όλες οι συγκεκριμένες αιτήσεις-βεβαιώσεις μέσα στον φάκελο).Το θέμα είναι όταν όταν ζητήσω την βεβαίωση νομιμότητας και τους πάω ως κάτοψη αυτά που θέλει ο πελάτης να γίνουν, μήπως μου ζητήσουν αναθεώρηση ή απλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.Πάντως γενικώς έχω καταλάβει πως ο κάθε υπάλληλος ζητάει και διαφορετικά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις αλλαγή χρήσης στον όροφο από κατοικία σε κατάστημα φυσικά δεν ισχύει η "μικρής κλιμακας".Ο πολεοδόμος θα σου πει τι χρειάζεται για την αλλαγή.

 

Τ.Ε πρέπει να εννοεί τεχνική έκθεση ο camelot.

 

Βασικά ίσως σε φορτώσει ο μηχανολόγος με όλες τις μελέτες.Κάνε αυτό που λέει ο camelot για τις τουαλέτες.Μην τους αλλάξεις θέση.Επειδή μάλιστα θα χρειαστεί προθάλαμο η τουαλέτα πρόσεχε πως θα την διαρυθμίσεις.

 

Κάνε ένα search στο forum για αλλαγή χρήσης σε κατάστημα όλο και κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.