Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή MEASURE.

 

Ορίστε και ένα video στα Βραζιλιάνικα επι του θέματος.

Το μόνο που βρήκα για την συγκεκριμένη εντολή... http://www.youtube.com/watch?v=EgrrPNavo3c

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Μια χαρά μου δούλεψε.

 

Ένα δεύτερο, άσχετο με το προηγούμενο, όταν πληκτρολογείς ένα σημείο (συντεταγμένες) πως είναι δυνατό να μου βγάζει επιλογή ώστε να του δίνω και όνομα σημείου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι γεια σας

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την εντολή paste σε κάποια αρχεία dwg που έχω δημιουργήσει τελευταία που στο οποίο κάνω copy κάποιου κομματιού του σχεδίου για να το μεταφέρω σε άλλο σημείο στο ίδιο σχέδιο ή σε άλλο αρχείο και πρόγραμμα κολλάει (πάνω μου βγάζει μήνυμα δεν ανταποκρίνεται) και επανέρχεται από 15min έως και σε 50min άλλες φορές και συνεχίζει κανονικά δηλαδή μου φέρνει το τμήμα του σχεδίου για να το κάνω paste στο σημείο που θέλω. Όταν κάνω την εντολή copy selection λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

κάθε βοήθεια δεκτή

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και δύο γραμμές να κάνω copy το ίδιο μου κάνει! ;έκανα και ''purge'' αλλά τίποτα.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι τα φώτα σας,

Ανακάλυψα πριν καιρό το Region/Mass Properties. Εφαρμόζοντάς το σε 3D objects μου ανοίγει ένα text window με όγκο,κέντρο βάρους,ροπές και γινόμενα αδρανείας και ως προς τους 3 άξονες του αντικειμένου που σχεδίασα! Εφαρμόζοντας το σε 2D object(π.χ. θέλω τις ροπές αδρανείας/επιφάνειας μιας διατομής) δεν αποδίδει. Υπάρχει λοιπόν στο AutoCAD η δυνατότητα αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πώς βάζεις διαφορετικα αντικείμενα στο ίδιο layer, η ιδέα είναι να τα επιλέξεις όλα και να διαλέξεις το layer που επιθυμείς.

Ενδεχομένως να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις κάποια άλλα για να μην επιλεγουν.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εννοούσα αυτό-αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, να ψάχνω ποία γραμμή είναι σε κάθε layer-, αλλά ευχαριστώ πολύ.

 

Τελικά το βρήκα, είναι η εντολή laymrg.

Αν σε ένα σχέδιο έχω πχ layers- wall1, wall2, walls κτλ. και θέλω όλα αυτά να μπούν στο layer wall αυτόματα και ταυτόχτονα να σβηστούν τα layers wall1 και wall2.

ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΤΟΛΗ!

Ειδικα για μένα που κάνω συνέχεια copy paste απο σχέδιο σε σχέδιο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.