Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Ημιυπαιθρίων Χώρων - Συμβούλιο Επικρατείας


kibari

Recommended Posts

Κι εγώ γνωρίζω παρόμοια περίπτωση υπόγειου επαγγελματικού χώρου που έκανε τακτοποίηση. Κατά τη γνώμη μου είναι άλλη μια απόδειξη της τσαπατσουλιάς του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρετε δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δεν πρόκειται για ''νομιμοποίηση''.

Υπάρχουν πολλές αναφορές ότι δεν υπάρχει και παρανομία πλέον μετά την τακτοποίηση.

Εγώ με το μέρος του [email protected] είμαι αλλά να σας προκαταβάλλω πως την άδεια λειτουργίας θα την πάρει και με τον ''νόμο''. --Η νομαρχία το είπε--.:):(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές αναφορές ότι δεν υπάρχει και παρανομία πλέον μετά την τακτοποίηση.

 

Είδατε που τελικά ο Τρίτσης έκανε μία τρύπα στο νερό?:lol:

 

TI ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ????!!!!:lol::lol:

 

ΜΑΚΑΡ,ΜΑΚΑΡ δες το θρεντ να γελάσεις!!!!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

για να πάρει άδεια λειτουργίας από τη νομαρχία πρέπει να έχει

  • βεβαίωση χρήσης γης δηλ οτι στην περιοχή επιτρέπεται η χρήση εργαστηρίου κλπ
  • υπέυθυνση δήλωση του διαχειριστή πως ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν απαγορέυει τη χρήση εργαστήριο
    συνήθως όλοι οι κανονισμοί απαγορευουν οχλούσες χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Η νομαρχία αναφέρει ότι μπορει να μετατρέψει τον υπόγειο βοηθητικό χώρο σε κατάστημα κτλ. Εκεί λοιπόν μπορεί να πατήσει και να βάλει μηχανήματα!

Ο κανονισμός το επιτρέπει γιατί είναι παλιός.

Αρα γυρνάμε 30-40 χρόνια πίσω.

 

πηγή: http://www.pomida.gr/epikairotita/deltypou/imiypethrioi-questions.htm

11. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ;

 

1. Επειδή, παρά τις εισηγήσεις μας, η ρύθμιση δεν καλύπτει ρητά το πρόβλημα, θεωρητικά μπορεί να υπάρξουν αξιώσεις συνιδιοκτητών κτιρίων για αποκατάσταση της νόμιμης χρήσης των «τακτοποιημένων» χώρων. Ωστόσο θεωρούμε ότι, λόγω της εν τω μεταξύ νομοθετικής ρύθμισης του θέματος και του συνήθως μεγάλου χρονικού διαστήματος κατά το οποίο υφίσταται η διαφοροποιημένη χρήση, σε συνδυασμό με το ότι οι ημιυπαίθριοι χώροι έχουν σχεδόν καθολικά κλειστεί, οι σχετικές αξιώσεις συνιδιοκτητών για επιστροφή των πραγμάτων στην προτέρα κατάσταση θα κρίνονται ως καταχρηστικές και για το λόγο αυτό θα απορρίπτονται από τα αρμόδια Δικαστήρια

acwdjo.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδώ στα καθ' όλα νόμιμα καταστήματα, γραφεία κλπ δε μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε

αν σε αυτην την περίπτωση τα καταφέρουν τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι η νεα κυβερνηση "παγωνει" την τακτοποιηση. Αυτό τι σημαίνει νομικα;

Δέχονται οι πολεοδομίες τακτοποίηση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι η νεα κυβερνηση "παγωνει" την τακτοποιηση. Αυτό τι σημαίνει νομικα;

Δέχονται οι πολεοδομίες τακτοποίηση ή όχι;

 

Ε προφανώς όχι. Και να δέχονταν ακόμα, θα ήταν τρελλός κάποιος να επέμενε να βιάζεται στο θέμα αυτό. Η απορία μου εμένα είναι τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος ήδη κατέθεσε την αίτηση ή/και πλήρωσε το τέλος κιόλας (αν υπάρχει κάποιος).

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το σημερινό (Σάββατο) ρεπορτάζ, η κυβέρνηση σχεδιάζει να αναθεωρήσει το νόμο. Ακούγονται πολλά δημοσιογραφικά σενάρια αλλά νομίζω ότι το θέμα θέλει σοβαρή αντιμετώπιση γιατί αφενός το πρόβλημα των ΗΧ εξακολουθεί να παραμένει αφετέρου είναι πιθανό να έχει δημιουργηθεί νέο παράπλευρο πρόβλημα με όσους έχουν ήδη προχωρήσει στη διαδικασία και έχουν πληρώσει.

 

Όλα αυτά, όμως, δεν αντιμετωπίζονται με τα δημοσιογραφικά σενάρια, που τις περισσότερες φορές έχουν στόχο να πιέσουν για τη λύση που αυτοί ή τα αφεντικά τους θεωρούν καλλίτερη και συμφερότερη. Νομίζω ότι με τις προγραμματικές δηλώσεις ή και αργότερα θα μάθουμε το σχεδιασμό της κυβέρνησης στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.