Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Αν με το "τελευταίες επιλογές εκτύπωσης" εννοείς ότι χρησιμοποιούνται επιλογές με τις οποίες το σχέδιο είχε (κάποια φορά)

εκτυπωθεί σωστά, τότε είναι (πιθανότητα) πρόβλημα plotter. Με την δοκιμαστική σελίδα, τι έγινε;

 

μάλλον δεν είναι πρόβλημα του εκτυπωτή (hp cp1700) επειδή τα γράμματα τα εκτυπώνει όπως θέλω,με το ανάλογο πάχος.Μήπως φταίει ότι ***************;

 

Η αναφορά σε σπασμένα προγράμματα απαγορεύεται στο παρόν Φόρουμ καθώς η χρήση τους αποτελεί παράβαση πνευματικής ιδιοκτησίας και διώκεται ποινικά!

Διαβάστε προσεκτικά αυτή την ανακοίνωση καθώς και τους Κανόνες Συμμετοχής του Φόρουμ.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ πως δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος αλλά των ρυθμίσεων (ή απόδοσης) του εκτυπωτή.

Για παράδειγμα μπορεί να χρειάζεται plotter align. Μπορεί να εκτυπώνονται σωστά τα γράμματα, αλλά να υπάρχει

πρόβλημα στις γραμμές. Γι' αυτό πρέπει να εκτυπώσεις δοκιμαστική σελίδα, για να δεις τι πρόβλημα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν είναι πρόβλημα του εκτυπωτή (hp cp1700) επειδή τα γράμματα τα εκτυπώνει όπως θέλω,με το ανάλογο πάχος.Μήπως φταίει ότι το έχω σπασμένο;

και εμένα έβγαζε σωστά τα γράμματα μόνο οι γραμμές είχαν πρόβλημα

και μάλιστα μόνο στο CAD

όχι στο word ή σε PDF

------

η δοκιματική μου σελίδα έβγαινε κανονικά

 

κάνε μια δοκιμή σε νορμαλ εκτύπωση για να αποκλείεις ένα ένα τα πιθανά αίτια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

 

Προσπαθώ να περάσω κάποια σχέδια από το autocad στο word.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι αγνοεί το πάχος των γραμμών.

 

Έχω βάλει διαφορετικά πάχη σε κάποιες γραμμές (λεπτοί άξονες συμμερτρίας, λίγο πιο χοντρές γραμμές διαστάσεων, και πιο χοντρές οι γραμμές του αντικειμένου που έχω σχεδιάσει.

 

Όλες οι γραμμές τυπώνονται με το ίδιο πάχος.

 

Δοκίμασα μέχρι και μεγάλα πάχη γραμμών (π.χ. οι λεπτές 0.09 και οι χοντρές 0.80) μήπως και έφταιγε αυτό αλλά πάλι το ίδιο.

 

Ξέρετε κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "έχω βάλει διαφορετικά πάχη", εννοείς ότι χρησιμοποιείς διαφορετικά Lineweights ή ότι τα πάχη έχουν οριστεί στο Plot style table;

 

Προτείνω να μετατρέψεις το dwg σε pdf (με print σε pdf εκτυπωτή ή με pdf maker) και -στην συνέχεια- εισαγωγή στο Word.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα σχέδια dwg. τα περνάνε σε pdf ή ακόμα μπορείς σε dwf. στο οποίο μπορείς μόνο να τα διαβάσεις και να τα εκτυπώσεις.Παλιότερα θυμάμαι χρησιμοποιούσαν και το voloexpress το οποίο είναι freeware.Υπάρχει και η plt λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω κάτι δεκάδες σχεδιάκια σε διάφορες σελίδες στο word.

 

Θέλω κάποιον τρόπο ώστε να μπορώ να τα επεξεργαστώ μετά αν χρειαστεί.

Για παράδειγμα αν κάνετε εισαγωή αντικειμένου-> φύλλο εργασίας του excel, με διπλό κλικ ανά πάσα στιγμή μπορείτε να επεξεργαστείτε το αρχείο μέσα από το word.

Αυτό θέλω να κάνω και με τα σχέδια, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φως στο τούνελ.

 

update

Μόλις το βρήκα.

Αν το χρειαστεί και κάποιος άλλος, η λύση είναι η εξής απλή:

Δίνουμε την εντολή LWEIGHT , και στο παραθυράκι επιλέγουμε "Display lineweight".

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως ρώτησες άλλο καταλάβαμε. Γενικά ή θα εισάγεις φωτογραφία από το Acad σαν εικόνα ή με OLE object.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.