Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

File->Page setup Manager

Ανοίγει παράθυρο που στο λευκό τμήμα του γράφει *Model*. Κάνεις κλικ στο Modify που το βρίσκεις στο δεξιό τμήμα και από εκεί ορίζεις εκτυπωτή,μονάδες και ό,τι άλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις αγόρασα plotter hp510 μέσω του προγράμματος Νέων Μηχανικών αλλά δε γνωρίζω όταν θέλω να εκτυπώσω σε χαρτί ρολό κάποιο σχέδιο το οποίο σε μήκος ειναι αρκετά μεγάλο και δε χωραει π.χ. σε Α1 ή Α3 χαρτί, πως ορίζω τα όριατου μηκους του ρολού μεγαλύτερου των τυποποιημένων?

Link to comment
Share on other sites

Από το μενού file διαλέγεις plot. Στο παράθυρο που σου βγάζει διαλέγεις τον plotter σου, μετά πατά στο κουμπί "properties" που είναι ακριβώς δεξιά.

 

Λογικά θα σου βγάλει νέο παράθυρο, πατάς εκεί που λέει custom properties. Εκεί πέρα μπορείς να φτιάξεις custom paper size.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω την εξης απορία, θέλω να εκτυπώσω ένα σχέδιο το οποίο είναι σημαντικά μικρότερο από την A1, κάτι περισσότερο από την μισή. Γνωρίζει κανείς κάποιον τρόπο ώστε ο plotter να εκτυπώνει και να κόβει το χαρτί ακριβώς όσο χρειάζεται? θα με ενδιέφερε λύση πέραν του να ορίζεις κάθε φορά το κατάλληλο χαρτί (custom paper). ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιό plotter έχεις;

Η ρύθμιση είναι στους Drivers του plotter, πες μας το μοντέλο ή ακόμα καλύτερα ρώτησε στο αντίστοιχο θέμα αν υπάρχει κάποιο για το plotter σου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πήρα τον HP T770 A1. Αυτό που λες το βρήκα από τις ιδιότητές αλλά παρόλο που το επιλέγω να κόβει τα κενά, όταν δίνω εκτύπωση φεύγει ολόκληρη Α1.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω τον Designjet 500 που είναι παλιότερος, για να σου κόψει το χαρτί ακριβώς στο σχέδιο η ρύθμιση είναι στα custom properties -> remove top/bottom blank areas

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρήκα αυτό αλλά δεν το παίρνει ρε να πάρει όταν πάω να εκτυπώσω από το autocad! μια που το ρυθμίζω και μια που ξαναγυρνάει στις αρχικές ρυθμίσεις... οπότε μέχρι να βρω γιατί το κάνει αυτό έλεγα μήπως χρησιμοποιεί κανείς κάποιο προγραμματάκι για εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το plot του Autocad πρέπει να ρυθμίσεις τον εκτυπωτή, και να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις σε αρχείο .pc3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.