Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Καμπύλες δεν μπορείς με την mline. Η spline δεν έχει να ορίσεις τη στοιχιση από όσο ξέρω. Να σημειώσω ότι μπορεί να σου φανεί και το edit της χρήσιμο σε εφαρμογες (mledit). Κατι άλλο που σκεφτηκα για καμπυλες που να μπορείς να ορίζεις την στοιχιση είναι το Polysolid απο το AutoCad 3d. Να κανεις δηλαδή ένα polysolid με πολύ μικρό ύψος (δεν δεχεται μηδενικο) και να ορίσεις και εκει το justification. Μπορείς μια υπάρχουσα polyline η οποία περιέχει και τόξο να μετατραπεί σε Polysolid, έχοντας ορίσει το justification.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους...ειμαι καινουργιος εδω και εχω να σας κανω μια ερωτηση...θελω να εκτυπωσω κατι μηχανολογικα σχεδια τα οποια ειναι σε κλιμακα 1:50 σε ενα plotter αλλα αφου πατισω εκτυπωση δεν ξερω τι ρυθμισεις χαρτιου πρεπει να βαλω,δηλαδη τη μηκος και τη πλατος θα πρεπει να βαλω για να εκτυπωθει σωστα το σχεδιο και να μπορεσω να μελετησω το σχεδιο σωστα????μηπως γνωριζετε κατι??εχω ενα plotter hp 1050c designjet

Link to comment
Share on other sites

Δες αρχικά τι χαρτι θέλει το σχέδιο σου. Α1 ή Α0?

Στο χαρτί που θα ορίσεις είναι 598 και 914 αντίστοιχα τα πλάτη του χαρτιού που πρέπει να φτιάξεις, μήκος όσο θες.

Υπάρχει και μια επιλογή να σου κόβει το χαρτί μόλις τελειώσει το σχέδιο (inked area νομίζω). Το τσεκάρεις οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω το εξής πρόβλημα, ενώ ορίζω από το plot style το πάχος της κάθε γραμμής με το αντίστοιχο χρώμα που θέλω να εκτυπωθεί δεν εμφανίζεται αυτή η διαφορά στο plot preview ούτε φυσικά στην εκτύπωση, ποια ρύθμιση να φταίει γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο το προβλημα...

Στην οθονη τα γραμματα ειναι μια χαρα (φωτο 1), στην προεπισκοπηση εκτυπωσης και στην εκτυπωση τα γραμματα βγαινουν διπλα (φωτο 2)..

 

Γιατι??

post-5598-131887249368_thumb.jpg

post-5598-131887249386_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις τον εξ' ορισμού εκτυπωτή . Αν κάνει το ίδιο και με άλλον. Κάνε κατάργηση και επανεγκατάσταση. Εν ανάγκη , κάνε κατάργηση εκτυπωτή, αποσύνδεσέ τον και άφησε τα Windows να τον "εντοπίσουν" . Στη συνέχεια κάνε τις όποιες ειδικές ρυθμίσεις επιθυμείς. Εν ανάγκη, μόλις κάνεις κατάργηση , κάνε και κάποια επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.