Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Όταν πατήσεις continue όταν σου βγάζει το μήνυμα και μετά αλλάξεις από fit to paper στην κλίμακα που θες μετά δεν λύνεται το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατήσεις continue όταν σου βγάζει το μήνυμα και μετά αλλάξεις από fit to paper στην κλίμακα που θες μετά δεν λύνεται το πρόβλημα;

 

μολις παταω continue μου αλλαζει την κλιμακα ....προσπαθω να την ξαναβαλω στη σωστη και κανει εναν ηχο "γκλινκ" και μου το ξαναλλαζει αυτοματα(το στελνει παλισε fit to paper)...σε εσενα οταν το κανεις αυτο αλλαζει κανονικα απο το fit to paper??λες να εχει φαει κολλημα το cad??

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Autocad έχεις; Σε μένα αν την πρώτη φορά που σου βγάζει το μήνυμα περί annotation scale πατήσεις continue δεν το ξαναβγάζει. Το fit to scale μπορείς να το ξετικάρεις; Αν ναι δοκίμασε να κάνεις ένα preview πρώτα, μετά δώσε cancel και προσπάθησε να αλλάξεις την κλίμακα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Autocad έχεις; Σε μένα αν την πρώτη φορά που σου βγάζει το μήνυμα περί annotation scale πατήσεις continue δεν το ξαναβγάζει. Το fit to scale μπορείς να το ξετικάρεις; Αν ναι δοκίμασε να κάνεις ένα preview πρώτα, μετά δώσε cancel και προσπάθησε να αλλάξεις την κλίμακα μετά.

 

εχω το 2010 θα σου πω τα βηματα μου

1) πλοτ

2) βαζω κλιμακα 1:1000

3) παταω preview και βγαζει αυτο το πινακακι..οταν πατησω continue κανει κανονικα στο preview το βλεπω σε λαθος κλιμακα(δηλαδη σε κλιμακα fit to paper)

4) βγαίνω απο το preview και βλεπω στην κλιμακα τσεκαρισμενο το fit to paper kαι κλιμακα 1 :0.87 (standar αυτην την κλιμακα)

5) ξετικαρω τι fit to paper και παταω ξανα 1.1000 και τοτε ακουγεται ενας ηχος "γκλινκ" και απο μονο του ξανατσεκαρεται το fit kai παλι η ιδια κλιμακα...η λαθος κλιμακα 1:0.87 .

 

ερωτηση λοιπον ..το annotation scale τι ειναι ??διαβασα σε ενα αγγλικο σαιτ οτι μπορει να δημιουργηθει προβλημα αν κανεις ινσερτ αλλο αρχειο...εγω εχω κανει ινσερτ για να κανω καποια copy paste...lες γιαυτο να εχω προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις δεν βλέπω να κάνεις κάτι λάθος. Στο μήνυμα που σου βγάζει για το annotation scale έχει από κάτω μία επιλογή την οποία αν τικάρεις δεν στο ξαναβγάζει πότε το μήνυμα...

 

Μπορεί να φταίει αυτό που λες δηλ. ότι έχεις κάνει insert και αλλα .dwg μέσα στο αρχείο σου. Δοκίμασε με την εντολή purge να καθαρίσεις το σχέδιο.

 

Το annotation scale αν θυμάμαι καλά σου επιτρέπει να προσαρμόζεις αυτόματα σε διάφορες κλίμακες κάποιες μη σχεδιαστικές οντότητες όπως πχ. κείμενο, διαστάσεις κλπ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ προσωπικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα εγινε!!το κανω eps τωρα και να το εχω σε σωστη κλιμακα(τωρα που το πετυχα γιατι αυριο ποιος ξερει τι μπορει να συμβει) και ξαναβλεπουμε στο μελλον!!

 

ευχαριστω πολυ Ακη!!

σου εχω στειλε και ενα π.μ (μηνυμα) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ερώτηση προς τους έμπειρους σε εκτυπώσεις.

Έχω τρία κείμενα σε ένα σχέδιο μου με γραμματοσειρά ΑRIAL στα ελληνικά και όταν το έδωσα έξω για εκτύπωση το ένα από τα τρία βγήκε "κινέζικα". Υπόψιν ότι στον δικό μου υπολογιστή στο plot preview φαίνονται όλα μία χαρά...

Τι φταίεϊ? Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο κείμενο το πρόσθεσα όταν είχα αλλάξει υπολογιστή, αλλά έχει τα ίδια properties,style,γραμματοσειρά με τα άλλα δύο κείμενα που βγήκαν οκ.Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στα αρχεία εφαρμογών του (σπασμένου) autocad 2007?

Η αλήθεια πως δεν πολυξέρω την λειτουργία των γραμματοσειρών, χρησιμοποιώ κάποιες από παλιά έτοιμα σχέδια και μεχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με ποιο autocad εκτυπωθηκε;κοιτα λιγο και τα options και δες εκει τις γραμματοσειρες....μηπως ειναι καμμια shx που δεν υπαρχει,το κείμενο τοκανες εισαγωγή απο το word μηπως;....πολλα μπορει να συμβαινουν....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι Autocad εκτυπώθηκε, θα πρεπει να ρωτήσω το εν λόγω φωτοτυπικό κέντρο...Όχι δεν είναι από word, είναι κανονικότατο mtext όπως και το ακριβώς από πάνω κείμενο που εκτυπώθηκε μια χαρα. Τι εννοείς να δω στα options? Που ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όταν στέλνεις σχέδιο έξω, να το κάνεις etransmitt δηλαδή ZIP και να συμπεριλαμβάνεις και τα fonts. Να επισημαίνεις στον τύπο του φωτοτυπίου να εγκαθιστά τα fonts στον υπολογιστή του πριν κάνει την εκτύπωση.

Βέβαια ....ΑΝ ήταν σωστός επαγγελματίας θα έκανε ένα plot preview πριν δώσει την εκτύπωση και θα το έβλεπε ότι βγαίνουν "κινεζάκια" τα γράμματα και θα σε ειδοποιούσε ώστε να λύσεις το πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.