Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Είναι ρύθμιση του driver του εκτυπωτή - δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα. Επέλεξε τον εκτυπωτή που θες στο μενού εκτύπωσης, κάπου θα έχει properties...

Edited by kalatravas
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα μνήμης, μάλλον η εικόνα που εισάγεις είναι τεράστια. Συνήθως οι σκαναρισμένες εικόνες είναι τραγικά μεγάλες σε μέγεθος, για να εισαχθούν στο Autocad (ή zwcad)... Άνοιξε την εικόνα από άλλο πρόγραμμα και μείωσε την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

H εικονα που εβαζα ηταν jpeg 2500*1700 pixel και 900kb. Δεν νομιζω να ειναι τοσο τεραστια.

 

Αυτη η δουλεια απο την αρχη πηγε στραβα. Αν ημουν προληπτικος θα ελεγα οτι φταιει ο πελατης που εφερε την γρουσουζια μαζι του :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ερώτηση ασχέτου αλλά πρέπει να την κάνω δεν γίνεται...

Τυπώνω κάποια σχέδια που χρειάζομαι έξω σε φωτοτυπάδικο μιας και πλότερ φυσικά και δεν έχω. Έχω λοιπόν μία κάτοψη ενός χώρου που μου έχει δώσει ο πολιτικός μηχανικός, η οποία έχει και χρώμα μέσα (κάποια αντικείμενα, μπλοκάκια κλπ είναι χρωματισμένα). Θέλω εγώ λοιπόν να περάσω κάποια πράγματα στα σχέδια πχ υδρεύσεις αποχετεύσεις πυρασφάλειες κλπ. Τι γίνεται αν θέλω να τυπώσω αυτά τα οποία θα περάσω εγώ έγχρωμα και όλα τα υπόλοιπα ασπρόμαυρα; Με το να φτιάξω ένα καινούριο layer με τα αντικείμενα τα οποία περνάω εγώ γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις το χρώμα σε όλα τα layers του σχεδίου που σου έδωσαν σε λευκό (εάν κάποια αντικείμενα δεν αλλάξουν, επέλεξε τα όλα και δώσε χρώμα ByLayer) και να κάνεις νέα layers με τις δικές σου προσθήκες σε ότι χρώμα θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό κάνω συνήθως για την μελέτη πυρασφάλειας: Το αρχιτεκτονικό, όλα λευκά και περνάω τις γραμμές οδεύσεων με κόκκινο...

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ πολύ... Απλά αναρωτιόμουν αν γίνεται χωρίς να χρειαστεί να πειράξω το ήδη υπάρχον σχέδιο αλλά μάλλον αυτό δε γίνεται από ότι κατάλαβα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το πειράξεις? Αλλά και πάλι γίνεται. Φτιάξε δικά σου layers για τις εγκαταστάσεις σου και χρησιμοποίησε true color χρώματα και τύπωσε το σχέδιο με το πενάκι monochrome.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς τη διαφορά των expand χαρτιών από τα απλά πχ "ISO A4" και "ISO expand A4" που εμφανίζει ο "DWG To PDF" printer;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.