Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

με ποιο autocad εκτυπωθηκε;κοιτα λιγο και τα options και δες εκει τις γραμματοσειρες....μηπως ειναι καμμια shx που δεν υπαρχει,το κείμενο τοκανες εισαγωγή απο το word μηπως;....πολλα μπορει να συμβαινουν....

για να δεις τι φταιει κανε plot σε ενα window που περιεχει τα κείμενα και δες τι βγάζει...αν βγάζει κινεζακια τοτε δεν φταιει το φωτοτυπειο....καντο και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

για να δεις τι φταιει κανε plot σε ενα window που περιεχει τα κείμενα και δες τι βγάζει...αν βγάζει κινεζακια τοτε δεν φταιει το φωτοτυπειο....καντο και τα ξαναλέμε...

 

το έχω κάνει ήδη...σε εμένα τυπώνεται μια χαρά. μάλλον πρέπει να κάνω αυτό που λέει ο GRTOPO, δηλαδή να περιλαμβάνω και τα fonts στο στικάκι μου. απλά μου κάνει εντύπωση γιατι είναι το ίδιο font με άλλα κείμενα που βγήκαν κανονικά.

την επόμενη φορά θα επιμείνω στο plot preview, όντως μάλλον δεν ξέρουν τη δουλειά τους...ή δεν τους ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η εναλλακτική λύση : Να πληροφορηθείς τον Plotter με το οποίο δουλεύουν και να φτιάξεις στο δικό σου PC , με την ησυχία σου και την δική σου φροντίδα , αρχείο PLT το οποίο θα πρέπει απλά να τυπώσουν όταν τους το στείλεις χωρίς να νοιαστούν για οτιδήποτε άλλο μια και όλες τις ρυθμίσεις θα τις έχεις κάνει εσύ.

 

Αυτό βέβαια υποθέτει αρκετά καλή γνώση διαχείρισης εκτυπωτών , drivers , κλιμάκων , στυλ εκτύπωσης , εκ μέρους του μελετητή αλλά όταν υπάρχει η σχετική γνώση , τίποτε δεν αφήνεται στην τύχη και τις γνώσεις του "ειδικού" στο Plotting center.

 

Αυτό εφαρμόζω κατά καιρούς . Συνεργάζομαι με συγκεκριμένα εκτυπωτικά κέντρα στα βόρεια προάστεια και στο κέντρο της Αθήνας και χρησιμοποιώ τους drivers για HP 1050CM ή για τον HP 750C μετά από συννενόηση μαζί τους. Απλά , όταν κάνω τις δοκιμές μου και είναι όλα όπως τα θέλω , τους αποστέλλω απλά τα PLT files. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές! το πιο γρήγορο είναι κατά την γνώμη μου το pdf αλλά το πιο σωστό το plt...με το οποίο θα ασχοληθώ εν καιρώ... όταν βρω το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας και απο εμενα, μπορει καποιος ν με βοηθησει...σχεδιαζω στο model ,και φτιαχνω κανονικα τα viewports mou αλλα θα ηθελα με καποιο τροπο στο layout ν βαζω ενα στανταρ πινακακι το οποιο εχω φτιαξει,πως θα το κανω αυτο?με xref?γιατι εχω λιωσει κ δν μου το κανει...το πινακακι ειναι dwg. προσπαθησα ν το κανω μπλοκ αλλα στο insert block δν μου το βγαζει οταν δουλευω σε αλλο σχεδιο !!

Link to comment
Share on other sites

επίσης block ή wblock? κανονικά αν το'χεις κάνει wblock και δοκιμάσεις με insert/block θα πρέπει να στο βγάζει. (εμένα τουλάχιστον πιάνει)

Link to comment
Share on other sites

Το layout σε τι σου χρειάζεται?

 

εκει παω για ν φτιαξω τα viewports μου! γενικα απο εκει τυπωνω

 

δν μου βγαζει οτι δν γινεται,υποτιθεται οτι το σωζει,αλλα καπου διαβασα πως ειναι μονο για το παρον σχεδιο !

wblock δν δοκιμασα nicky, thanks,θα το δω κ ετσι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.