Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Ναι το βρήκα αυτό αλλά δεν το παίρνει ρε να πάρει όταν πάω να εκτυπώσω από το autocad! μια που το ρυθμίζω και μια που ξαναγυρνάει στις αρχικές ρυθμίσεις...

Το ρυθμίζεις μόνιμα από τις ιδιότητες του εκτυπωτή

Link to comment
Share on other sites

χαίρετε

έχω μια ερώτηση και εύχομαι να μπορείτε να μου απαντήσετε και να την έχω καταθέσει στο σωστό θέμα.

θελω να σχεδιάσω΄κατόψεις ενός σπιτιού σε κλίμακα 1/50. Επειδή θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο χειροποίητο, θέλω το μελάνι στα σημεία τομής να μην τοποθετηθεί απο τη μια πλευρά, όπως μπαίνει κανονικά στο οτοκαντ, αλλά να μπει αξονικα. Συγκεκριμένα, στο σημειο τομής τοίχων-παραθύρου και προβολής της ποδιάς του παραθύρου, αν δεν βρω την επιθυμητή ρύθμιση, δημιουγείται ένα δοντάκι και αυτό θέλω να εξαλείψω. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

τα λες ανάποδα, στο Autocad το πάχος κάθε γραμμής μπαίνει αξονικά

όταν σχδιάζουμε με το χέρι μπάινει εσωτερικά του τοίχου

 

δυστυχώς δεν μπορεί να λυθεί τεχνικα το θέμα με το δοντάκι

 

πρακτικά στην εκτύπωση δε φαίνεται αυτό το δοντάκι

στην ανάγκη, κάνεις μερικές δοκιμές με πιο λεπτό πάχος τοίχου

δεν είναι αναγκη να χρησιμοποιείς πάχος 06 για τοίχο από τούβλο και το 04 πολύ καλό είναι

 

σιγα σιγά με τον καιρό θα φτιάξεις τα δικά σου layer, ctb και τα πάχη γραμμών

με τα οποία θα δουλέυεις συνέχεια

δηλαδή θα βρεις ένα προσωπικό τρόπο ηλεκτρονικής σχεδίασης

όπως γίνεται και στο σχέδιο με το χέρι

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω οτι η myri το μισεί,... υπάρχει μια προσπάθεια να τυποποιηθεί ο τρόπος που παράγονται τα ηλεκτρονικά σχέδια. περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομιζω ότι το θέμα σας μπορεί να λυθεί με την χρηση της multiline αντι για polyline. Μπορειτε να φτιαξετε ενα style για τη multiline που σας βολευει με μια γραμμη μονο και μετα απο το justification να ορισετε την στοιχιση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική εντολή, και την αγνοούσα πλήρως. Ευχαριστώ πολύ!

 

Edit: Μία ερώτηση ακόμη, πως μπορώ να σχεδιάσω καμπύλες (όχι απαραίτητα κυκλικές) με την mline;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.