Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Ας πηγαινες βρε συναδελφε και συ ΠΜ.....Να τα οικονομησεις...

Τι εφαγες 5 χρονια στα μαυρα τα Χανια...(εδω λογικα τελειωσες...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι φιλε Terry στα "μαγευτικα" Χανια....οπου ο Χειμωνας ειναι ενας διαρκες παρτυ...

Εσεις τουλαχιστον οι Χανιωτες ξερετε τι παιζει και την κανετε με ελαφρα πηδηματακια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω οτι φέρνετε το θέμα γύρω γύρω και μόλις φτάσετε στην καρδιά του πάτε πάλι από την αρχή.Νομίζω ότι πρέπει να εστιάσετε στο ποιός έχει πραγματικά κέρδος από το μπάχαλο των επαγγελματικών δικαιωμάτων και μην βιαστείτε να απαντήσετε οι ΠΜ γιατί δεν είναι τόσο απλό.

 

Υ.Γ. Φίλε hmmypm διακρίνω οτι έχεις διαβάσει Αργυρόπουλο ή κάνω λάθος.RESPECT!

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο ξέρω οι ΜΠΔ δεν κάνουν λιγότερα ηλεκτρολογικά μαθήματα απο τους άλλους μηχανολόγους.Απο αυτή την άποψη ΚΑΙ ΜΟΝΟ πρέπει κατα τη γνώμη μου οι ΜΠΔ να είναι και ηλεκτρολόγοι.Όπως φυσικά με την ίδια άποψη οι πολιτικοί μηχανικοί είναι ταυτόχρονα αρχιτέκτονες,τοπογράφοι και 'απλοί' μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι.Βέβαια θα ήταν πιο σωστό να μην υπάρχει καθόλου μια μπαρούφα όπως τα επ.δικαιώματα και όπως στο εξωτερικό ο καθένας να κάνει ότι ξέρει να κάνει.Όπως όλοι ξέρουμε θέλω να πιστεύω οι σχολες(ΑΕΙ,ΤΕΙ) ειδικά των μηχανικών δίνουν ορισμένα ερεθίσματα και απο εκεί και πέρα είναι στο χέρι του εκάστοτε επιστήμονα με τι θα ασχοληθεί.Γνωρίζω πολλά παιδιά που είναι σε ΤΕΙ και τα μυαλά τους είναι ξυράφια...δυστυχώς με τα σημερινά δεδομένα τα παιδιά αυτά χαντακώνονται.Ενώ καποιοί άλλοι επειδή πήγαν λύκειο στο Μεξικό πήραν +5000 μόρια στις πανελλήνιες και μπήκαν πολιτικοί μηχανικοί...Και θα ήταν πιο ορθό κατα τη γνώμη μου οι μηχανικοί ΤΕ να εξοργίζονται περισσότερο με τους ΠΜ που κλέβουν το ψωμί τους και όχι με τους ΜΠΔ που στο κάτω-κάτω έχουν βάσεις ηλεκτρολογίας μάλλον ΠΟΛΥ ανώτερες απο αυτές των ΠΜ...

Link to comment
Share on other sites

Nαι φιλε Terry στα "μαγευτικα" Χανια....οπου ο Χειμωνας ειναι ενας διαρκες παρτυ...

Εσεις τουλαχιστον οι Χανιωτες ξερετε τι παιζει και την κανετε με ελαφρα πηδηματακια...

 

 

Αν δεν σαρεσει ας εφευγες συναδελφε..

Καλα το χειμωνα ειναι χαλια...Αλλα δεν εχω και πολυ χρονο για εξω πλεον...

Το καλοκαιρι δεν σε χαλασε το αμμος και ηλιος ομως..μην μπω και σε λεπτομεριες...

 

Εκτος θεματος το ξερω..

 

 

Ο συναδελφος Apostol ειναι κατι πολυ σωστο...

Δεν φαγανε οι ΠΜ επειδη ειχαν επ. δικαιωματα..

Ψαξε να βρεις ποιος εφαγε και μετα το συζηταμε..

Και την τελικη δεν εφαγαν εις βαρος καποιου αλλου καλα εκαναν....

 

Εμεις φαγαμε το ψωμι ολων των Μηχανικων...στην πυρα...

Link to comment
Share on other sites

Myri μου με όλο το σεβασμό κιόλας αλλά εσείς οι Αρχιτέκτονες δεν κάνετε στατικά? Πιστεύεις πραγματικά πως είναι σωστό? Δεν μιλάω άλλο διότι θα με πούνε προκατειλλημένο λόγω ειδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος μηχανικός να εξοργιστεί με κάποιον άλλο μηχανικό αφού κανένας από τους δύο δεν είναι αυτός που ευθύνεται για την κατάσταση.

Έλεος δηλαδή με τα μανιφέστα....

Ούτε και με το ΤΕΕ γενικά, διότι ΤΕΕ δεν είναι μόνο ο Σπίρτζης και οι γύρω του, αλλά πολλές εκατοντάδες συνάδελφοί μας.

Που αρκετοί εξ αυτών παράγουν έργο και μάλιστα χωρίς να έχουν κανένα μα κανένα άλλο κέρδος πλην της χαράς της συνεισφοράς τους.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν κάνω, επίσης δεν υπογράφω πράγματα που δεν μπορώ να τα ελένξω μέχρι λεπτομέρειας

 

επειδή απαιτώ καλές μελέτες συνεργάζομαι με αξιόλογους στατικούς

και θεωρώ πως δεν αξίζει να παζαρέψω τα 100-300 ευρώ διαφορά για να υπογράψω εγώ αντί αυτός που την έκανε

ουτε το ρίσκο θέλω να πάρω, ούτε διατεθειμένη είμαι να γίνω ειδική στα στατικά

τέλος, όταν οι μελέτες είναι σωστές το κερδος είναι πολλαπλό

 

φυσικά σε όλους τους κλάδους υπάρχουν "συνάδελφοι" που είναι της άποψης πως "ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει"

 

και έχω χασει πολλές δουλειές επειδή έχω γνώση του τι θα πει υπογραφή και ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.