Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Πλακα κανεις σιγουρα.

Εψαξες καλα και δεν βρηκες σχολες ηλεκτρολογων-μηχανολογων;

 

 

Παρακαλώ να μου αναφέρετε μία (1) σοβαρή σχολή

 

Οτι σε ΚΑΝΕΝΑ κορυφαίο πανεπιστήμιο δεν υπάρχει η πατέντα ηλεκτρομηχανολόγος είναι γεγονός και το βλέπεις σε λιγότερο από 5 λεπτά

 

Αλλά παραθέστε μου έστω μία σχολή σε οποιοδήποτε πολυτεχνείο

(είπαμε βρήκα μια στο ΠΑΚΙΣΤΑΝ του στρατού)

edit !! Βρέθηκε !! Υπάρχει μία στο univeristy of Strathclyde !

http://www.strath.ac.uk/courses/undergraduate/

 

 

Νομίζω αυτό πρέπει να μας λέει κάτι γιατί εδώ στην Ελλάδα επανακαθορίζουμε τα επιστημονικά αντικείμενα όπως μας βολεύει

 

Συνάδελφος τοπογράφος παλιότερα δεν μου έλεγε οτι η διαχείριση υδατικών πόρων είναι των τοπογράφων και εγώ έλεγα οτι ανήκει στην μηχανική περιβάλλοντος ,το θέμα δεν είναι λέμε ο Α ή ο Β αλλά τι ισχύει διεθνώς

 

Είναι γεγονός οτι αρκετές ελληνικές σχολές έχουν ιδαιτερότητες όπως ορθά λέει και ο tpanag αλλά εδώ φτάνουμε στο άλλο άκρο επανακαθορίζουμε επιστημονικές περιοχές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλανάσαι πλάνην οικτρά αγαπητέ...

Υπάγομαι στον ΕΥΡΥΤΕΡΟ Τομέα Υδατικών Πόρων και Περιβάλλοντος(Διευθ.Κουτσογιάννης Πολ.Μηχ.) του ΕΜΠ (είμαι Υδραυλικός όπως θα διαπίστωσες και από το pm μου :P)

Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις... Δεν είσαι σωστά ενημερωμένος προφανώς.

Το λινκ που παραθέτεις δε μου λέει κάτι(έχει να κάνει με τις έδρες των μαθημάτων σας όχι με τους επίσημους φορείς του ΕΜΠ).. Ρίξε μια ματιά στο πλέον επίσημο site του ΕΜΠ σχετικά με τα "Νερά":

http://www.civil.ntua.gr/departments/hydro/

Από μια σύντομη περιήγηση θα διαπιστώσεις ότι:

Το Εργαστήριο Υδραυλικής υπάγεται στους Πολ.Μηχ(με διευθυντή τον Πολ.Μηχ. και καθηγητή μου Χριστοδούλου) και είναι από τα αρχαιότερα του ΕΜΠ(1963).

Των Λιμενικών το ίδιο(από τα πλέον σύγχρονα της Ευρώπης Διευθ.Μουντζούρης Πολ.Μηχ.)

Των Διαχείρισης Υδατικών Πόρων στους Πολιτικούς επίσης.

Το Υγειονομικής Τεχνολογίας επίσης...

Τον αείμνηστο Νουτσόπουλο τον γνώρισες φαντάζομαι(ομώνυμη αίθουσα πειραμάτων)...

 

Ωστόσο πράγματι αρκετά μέλη ΔΕΠ είναι Τοπογράφοι Μηχανικοί(Μαμάσης,Στάμου) αλλά δεν αναιρεί τα παραπάνω..

Ακόμα και το Μεταπτυχικό Υδατικών Πόρων του ΕΜΠ διεξάγεται και οργανώνεται από τους Πολ.Μηχανικούς

 

Καταρχάς δεν υπάρχει "Ευρύτερος τομέας Υδατικών Πόρων". Η κάθε σχολή έχει τους δικούς της τομείς.

Σε ότι έχει να κάνει με τα εργαστήρια μπορείς να δεις τα θεσμοθετημένα εργαστήρια του ΕΜΠ εδώ: http://www.ntua.gr/officialLabs/LABS-FrontPage%28May2008%29.htm

 

όπως εύκολα θα διαπιστώσεις θεσμοθετημένο εργαστήριο υδραυλικών στους τοπογράφους υπάρχει από το 1962, όταν δημιουργήθηκε και το πρώτο των πολιτικών. (Αυτό βέβαια σαφώς και δεν σημαίνει ότι τα υδραυλικά "είναι αντικείμενο των τοπογράφων", είναι όμως ΚΑΙ των τοπογράφων).

 

Σχετικά με τους ΑΤΜ γενικά τώρα το ζήτημα είναι πολύ απλό: η σχολή έχει αρκετά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά αλλά τουλάχιστον από άποψη δικαιωμάτων -πλην ίσως του δικαιώματος για διώροφα- δεν έχει κάποιο παράδοξο. Αυτά που έχει ο απόφοιτος της ΣΑΤΜ ορθώς τα έχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...πόσοι αρχιτέκτονες ή πολιτικοί μηχανικοί κάνουν την μελέτη παθητικής πυροπροστασίας;

Στην επαρχία συνηθίζεται να την κάνει ο μηχανολόγος μαζί με τις υπόλοιπες μελέτες και την υπογράφει ο αρχιτέκτονας ή ο πολιτικός μηχανικός...

 

Στη δική σου "επαρχία" μπορεί (δεν αντιλέγω, σε πιστεύω αφού δεν ξέρω κάτι άλλο) αλλά στη δική μου μια χαρά την υπολογίζουμε! Και μάλιστα αν η λύση είναι "ιδιαίτερη" η συγκεκριμένη μελέτη γίνεται (έστω χονδρικά) σε πρώιμο στάδιο για να μην έχουμε τίποτις εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποια η τρομερή δυσκολία της παθητικής που δεν μπορεί να ληφθεί υπόψη κατά την εκπόνηση της αρχιτεκτονικής μελέτης?

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι δουλεια του αρχιτεκτονα-πολιτικου μηχανικου η παθητικη πυροπροστασια.

Αν δε τα λαβει υποψη του τοτε θα φτιαξει ενα κτιριο πολυ ομορφο που ομως δε θα πληρει τους ορους της πυρασφαλειας και αρα δε θα αδειοδοτηθει ποτε.

 

Για το θεμα των επαγγελματικων δικαιωματων νομιζω οτι μερικοι εχουν στο μυαλο τους ουρανοξυστες όπου ο αρχιτέκτονας κανει αρχιτεκτονικα, ο πολιτικος στατικα, ο μηχανολογος μηχανολογικα, ο ηλεκτρολογος ηλεκτρολογικα, ο χημικος το βιολογικο, ο περιβαλλοντος τα περιβαλλοντικα.

Αν ειναι για ενα ελληνικο σπιτακι να μαζευτουμε 6-7 μηχανικοι σε ενα δωματιο 20 μερες για να συμφωνησουμε τοτε μαλλον δε θα ξαναβγαλει αδεια κανενας ελληνας γιατι θα του κοστισει η μελετη πανω απ την κατασκευη.

Συμβαινει συχνα ο πολιτικος να βαζει κολωνες και ο αρχιτεκτονας να βγαζει και να υπαρχει διαφωνια. Ευτυχως οσοι σπουδαζουν Ελλαδα ειναι αρχιτεκτονες ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ και εχουν υποψη τους οτι θελει κολωνες και δοκους το κτηριο. Ο μηχανολογος δε διαφωνει πουθενα γιατι ετσι κι αλλιως δεν εφαρμοζεται η μελετη του ποτε στην Ελλαδα και κυριως σε συνηθεις οικοδομες.

Δεν θελω να φανταστω την περιπτωση καθε μελετη να την κανει διαφορετικο ατομο.

 

Η μικρη εμπειρια μου λεει οτι οχι απλως ο ηλεκτρολογος πρεπει να ειναι και μηχανολογος αλλα ταυτοχρονα πρεπει να ξερει ΓΟΚ, στατικα, αρχιτεκτονικα. Αλλιως ξεκιναει και βγαζει αδεια ιδρυσης σε οικοπεδα που τελικα δεν ειναι οικοδομησιμα, ή δεν τηρει αποστασεις απο ορια, η φτιαχνει εγκαταστασεις που στατικα δεν στεκουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν υπάρχει "Ευρύτερος τομέας Υδατικών Πόρων". Η κάθε σχολή έχει τους δικούς της τομείς.

Σε ότι έχει να κάνει με τα εργαστήρια μπορείς να δεις τα θεσμοθετημένα εργαστήρια του ΕΜΠ εδώ: http://www.ntua.gr/officialLabs/LABS-FrontPage%28May2008%29.htm

 

όπως εύκολα θα διαπιστώσεις θεσμοθετημένο εργαστήριο υδραυλικών στους τοπογράφους υπάρχει από το 1962, όταν δημιουργήθηκε και το πρώτο των πολιτικών. (Αυτό βέβαια σαφώς και δεν σημαίνει ότι τα υδραυλικά "είναι αντικείμενο των τοπογράφων", είναι όμως ΚΑΙ των τοπογράφω).

 

Kαι πάλι οι εργαστηριακές υποδομές Υδραυλικού ενδιαφέροντος της Σχολής Πολ.Μηχ. υπερτερούν κατά πολύ των Τοπογράφων(και ποσοτικά και ποιοτικά). όπως βλέπεις το ίδιο ισχύει και στα Συγκοινωνιακά(οι Πολ.Μηχ. 3 τομείς-εργαστήρια έναντι του 1 των Τοπογράφων...) Επομένως με τη λογική του tpanag προκύπτει ότι τα Συγκοινωνιακά έργα είναι αρμοδιότητα ΚΑΙ του Πολ.Μηχανικού(ίσως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ του Πολ.Μηχ.) και προφανώς δεν τα έχουν "καταπατήσει" (τουναντίον μάλιστα..)

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω δεν θα με πιστέψεις.

 

Αν και μηχανολόγος, ξέρω πλέον και το παραμικρό "παράθυρο" ώστε να βγει η παθητική σε κτίρια που με πρώτη ματιά δεν βγαίνει. "Παράθυρα" σχετικά με οδεύσεις, με ενεργητική, με πυροδιαμερίσματα, ...

Σε κάποιες περιπτώσεις επιλέγω που θα μπουν οι πόρτες, μετακομίζω ανοίγματα και γενικά κάνω ότι χρειαστεί εκτός βέβαια από το να πειράξω τον φέροντα οργανισμό. Δείχνω στον Αρχιτέκτονα τα σχέδια να μου πει αν συμφωνεί και μετά συνεχίζω τα Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι πάλι οι εργαστηριακές υποδομές Υδραυλικού ενδιαφέροντος της Σχολής Πολ.Μηχ. υπερτερούν κατά πολύ των Τοπογράφων(και ποσοτικά και ποιοτικά). όπως βλέπεις το ίδιο ισχύει και στα Συγκοινωνιακά(οι Πολ.Μηχ. 3 τομείς-εργαστήρια έναντι του 1 των Τοπογράφων...) Επομένως με τη λογική του tpanag προκύπτει ότι τα Συγκοινωνιακά έργα είναι αρμοδιότητα ΚΑΙ του Πολ.Μηχανικού(ίσως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ του Πολ.Μηχ.) και προφανώς δεν τα έχουν "καταπατήσει" (τουναντίον μάλιστα..)

 

Όπως βλέπεις δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση,ούτε για διεκδίκηση μονοπωλίων και αποκλειστικοτήτων. Απλά καλό είναι ότι γράφεται να τεκμηριώνεται και να μην λέμε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν.Νομίζω το προηγούμενο ποστ ήταν σαφές σχετικά με τις ανακρίβειες που έγραφες περί "ευρύτερου τομέα" και τα σχετικά.

 

Τώρα, θα ξεκινήσω από το τέλος, προφανώς τα συγκοινωνιακά έργα είναι αρμοδιότητα ΚΑΙ των πολιτικών και ορθώς είναι. Δεν έχω ισχυριστεί ποτέ το αντίθετο.

 

Όσον αφορά τα εργαστήρια σε ποσότητα κτλ. μπαίνουμε σε μία άλλη συζήτηση. Είναι προφανές ότι αυτά είναι περισσότερα στους πολιτικούς καθώς τα μέλη ΔΕΠ είναι υπερπολλαπλάσια και οι φοιτητές-ειδικά τα προηγούμενα χρόνια- περισσότεροι αναλογικά με τους τοπογράφους. Συνεπώς η ανάπτυξη και ο υπερπληθυσμός των εργαστηρίων είναι απόλυτα λογικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.