Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά.

Αν εγω αρχίσω να τα κάνω όλα μαύρα για να γλυτώσω οτι μπορώ τώρα που μου καταργεί τους συντελεστές θα χάσει και απο το ΦΠΑ που δεν θα δίνω.

Επίσης, αν εγω βγάζω 40.000 τότε είμαι στην κλίμακα του 30% περίπου.

Αν λοιπόν κάποιος που δεν έχει εισοδήματα μου κόψει δελτίο ότι μου έκανε δουλειά ύψους 5.000 Ε και εγω του χάρισω 500 για την εξυπηρέτηση τότε χάνω 500 αλλά κερδίζω 1500 λόγω του ότι αφαιρώ τα 5000 Ε από το εισόδημά μου.

Καλά δεν τα λέω;

Και είναι λίγοι νομίζετε όλοι αυτοί που έχου εισοδήματα κάτω του αφορολόγητου και έχουν περιθώριο να κόψουν επιπλέον αποδείξεις;

Επίσης τώρα να δείτε πόσοι μηχανικοί που δουλέυεουν στο ελευθερο επάγγελμα θα δείξουν ζημιές τώρα που δεν υπάρχουν δουλειές. Ενω με τους συντελεστές θα πλήρωναν φόρο.

Κάτι ακόμα που σκέφτηκα. Όλοι εσείς οι μηχανικοί που απασχολείτε baby sitter με ΙΚΑ (δύσκολο βεβαια αυτό, συνηθως είναι μαυρα) τωρα να τη βάλετε σαν γραμματέα σας και να γλυτώσετε το φόρο από το μισθό της. Καλοοοο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή, τι σημαίνει ότι θα γίνονται εξονυχιστικοί έλεγχοι ?

Όπως είδα και από έναν άλλο συνάδελφο, τον κάλεσαν στην εφορία και του αμφισβήτησαν τον συντελεστή ...

Μάλιστα του είπαν ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να πάει με έσοδα έξοδα.

Επομένως κάθε ένας από εμάς που έχει υπολογίσει στην επιστροφή θα πρέπει να περάσει από αυτήν την δοκιμασία, που το μόνο σίγουρο είναι ότι δεδομένης και της φοροεισπρακτικής πολιτικής, θα χάσει....:-x

 

Τελικά θα πρέπει να ξεχάσουμε τους συντελεστές ? γνωρίζει κάποιος να μας πει σίγουρα? ή αποτελεί και αυτό προιόν ενός ήδη ομιχλώδους και απειλητικού τοπίου που καλλιεργεί η κυβέρνηση?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής είναι υπο αμφισβήτηση δυστυχώς στους περισσότερους από εμάς που δουλεύουμε σε κατασκευαστικές εταιρείες χωρίς να υπογράφουμε συμβάσεις έργου αλλα με μηνιάτικα δελτία παροχής. Και επίσης δυστυχώς η εφορία έχει μάλλον δίκιο. Ενδεχομένως ο συναδελφος που τον αμφισβητήσανε πήγε να περάσει το 40% ενω κανονικά θα έπρεπε να πάει με 72%.

Ακόμα όμως και το 72% παίζεται.

Μιλάω βέβαια για τα εισοδήματα του 2009. Γιατί για του 2010 καταργούνται έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να θεωρήσω ότι το ΤΕΕ δεν θα κάνει τίποτα για να προστατέψει όποιον έχει ένα γραφείο και προσπαθεί να επιβιώσει

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είμαστε τόσο δεκτικοί σε ορισμένα θέματα.

Το 2010 λοιπόν θα είναι μια κατάσταση σφαγής γιατί με έσοδα έξοδα και με τόσα λιγα να δικαιολογούνται από τα έξοδα είμαστε κυριολεκτικα σε πολύ δύσκολη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι προσπαθούν να επιβιώσουν και όχι μόνο οι μηχανικοί.

Και δυστυχώς υπάρχει ένα επιχείρημα που από μόνο του είναι λαικίστικο και απλοικό αλλα είναι το κατ εξοχήν επιχείρημα του υπουργείου.

 

"Τι σας πειράζει; θα φορολογηθείτε με βάση τα πραγματικά σας εσοδα και έξοδα, δλδ πριν που είχατε έξοδα 1000 και με τον συντελεστή βάζατε 10000 ήταν πιο σωστό; Ότι ξόδεψες αυτό θα θα γλιτώσεις κύριε"

 

Και δυστυχώς τόσο απλοική και λαικίστικη απάντηση σε αυτο δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

"Τι σας πειράζει; θα φορολογηθείτε με βάση τα πραγματικά σας εσοδα και έξοδα, δλδ πριν που είχατε έξοδα 1000 και με τον συντελεστή βάζατε 10000 ήταν πιο σωστό; Ότι ξόδεψες αυτό θα θα γλιτώσεις κύριε"

 

Και δυστυχώς τόσο απλοική και λαικίστικη απάντηση σε αυτο δεν υπάρχει.

 

Υπάρχει απάντηση και μάλιστα σαφέστατη: "Από τα έσοδα που θα σου δηλώσω φέτος μαζεμένα γιατί έκοψα δελτία και πληρώθηκα για τις μελέτες που παρέδωσα, έτρωγα ή θα τρώω τα προηγούμενα ή τα επόμενα 3 χρόνια, στα οποία σου εμφάνιζα ή θα σου εμφανίζω μόνο έξοδα, τα οποία πήγαιναν "στράφι" γιατί δεν τύγχανα ή δε θα τυγχάνω καμίας έκπτωσης εξαιτίας της μη ταυτόχρονης ύπαρξης εσόδων. Φορολογώντας με λοιπόν με έσοδα-έξοδα, με φορολογείς φέτος επί των εσόδων μου και όχι επί των κερδών μου ως όφειλες, ήταν δίκαιο και συμβαίνει, με όλους τους άλλους κλάδους ελ. επαγγελματιων". Πρέπει να κατανοήσουμε όλοι μας, ότι αν και η φορολόγηση γίνεται "σε ετήσια βάση", οι μηχανικοί λόγω της ιδιομορφίας του επαγγέλματός μας, δουλεύουμε συνήθως "τώρα" και πληρωνόμαστε "όταν" (πολύ μετά συνήθως και αφού έχει αλλάξει το οικονομικό έτος). Οι δικηγόροι, οι γιατροί, οι λογιστές μπορούν. Εμείς όχι! Οι Σ.Κ.Κ. υπήρχε σοβαρός λόγος που θεσμοθετήθηκαν καθώς ήταν ο σχετικά δικαιότερος τρόπος φορολόγησης μας. Τουλάχιστον εμείς θα πρέπει να το χωνέψουμε και να μην το αμφισβητούμε και οι ίδιοι... Η λύση είναι αύξηση κάποιων σκανδαλωδώς χαμηλών συντελεστών. Όχι η κατάργησή τους.

Άσε συνεπώς το υπουργείο και τους "φωστήρες" του να λέει ό,τι θέλει. Το πόσο ανίκανοι και άσχετοι με την πραγματικότητα είναι, το έχουν αποδείξει και συνεχίζουν να το αποδεικνύουν όλα αυτά τα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Δικαιότερος τρόπος φορολόγησης είναι ο λογιστικός (έσοδα-έξοδα) και όχι ο εξωλογιστικός (συντελεστές). Μπορεί να μην μ' αρέσει, αλλά έτσι είναι.

Για αυτό και ο λογιστικός προσδιορισμός του εισοδήματος είναι αυτός που κυριαρχεί στα περισσότερα επαγγέλματα.

 

Ξέρω αρκετούς μηχανικούς που όλες τις αποδείξεις τους τις περνάνε με χαμηλό συντελεστή (31,2% -ηλ/γοι μηχ-) και περιμένουν κάθε φορά να βγει νόμος για περαίωση.

Μην πεις κάποιος ότι δεν ξέρει ένας μηχανικός πότε μια απόδειξη που έκοψε πρέπει να την περάσει με έσοδα-έξοδα, πότε με χαμηλό συντελεστή και πότε με υψηλό.

(σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία).

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος ύπαρξης συντελεστή είναι γνωστός, όπως είναι και λόγω του θέματος των εκπτώσεων.

Εμείς τα ξερουμε αυτά, το θέμα είναι ότι ο απλός πολίτης δεν μπορεί να το κατανοήσει αυτό και λέει απο τη σκοπιά του, "ας τα πάρουν και από τους μηχανικούς που τόσο καιρό τους τα χαρίζανε με τους συντελεστές".

Καταστρατήγηση επίσης γίνεται αλλα αυτο δεν είναι λόγος να αλλάζει ενα κατα τα άλλα σωστό μετρο.

Στο θέμα των μακροχρόνιων μελετών θα έπρεπε να βρεθεί μια άλλη λύση που ομως μπρος στην αμεσότατη ανάγκη για έσοδα ξεχνιέται.

Εμείς οι μηχανικοί όπως και οι γιατροί και οι δικηγόροι είμαστε οι "ματσωμένοι" κατά τα πρότυπα της κοινωνίας και γι αυτο είμαστε οι πρώτοι που χτυπιόμαστε.

Ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος είναι μεροκαματιάρηδες μάστοροι που περναν τα χρόνια τους στις σκαλωσιές, ενω εμείς οι σπουδασμένοι, ματσωμένοι χαρτογιακάδες των γραφείων.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιότερος τρόπος φορολόγησης είναι ο λογιστικός (έσοδα-έξοδα) και όχι ο εξωλογιστικός (συντελεστές). Μπορεί να μην μ' αρέσει, αλλά έτσι είναι.

τοτε γιατί οι επιχειρήσεις φορολογούνται με συντελεστή επι του καθαρού κέρδους

ΕΠΕ, ΟΕ και ΑΕ

και οι ατομικές επιχειρήσεις πρέπει να φορολογούνται με έσοδα-έξοδα

 

η μονοπρόσωπη ΕΠΕ παίρνει πιο πολύ ρίσκο ή προσφέρει περισσότερες θέσεις εργασίας

από την ατομική επιχείρηση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.