Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

Νομίζω ότι ένα κράτος όταν το μόνο που παράγει είναι οικοδομές και τεχνικά έργα οφείλει να προστατεύει το μόνο κλάδο ανάπτυξης.

Αυτό που δεν έχει καταλάβει κανείς απο τους κυβερνόντες πιστεύω είναι ότι με την κατάργηση των συντελεστών το μόνο σίγουρο είναι ότι το κράτος θά χάσει πολύ μεγάλο μέρος του ΦΠΑ που τώρα εισπράτει.

Η απλή λογική λέει ότι αν πας τον μηχανικό έσοδα έξοδα το μόνο σίγουρο θα είναι ότι τα έσοδα θα ''γίνουν'' πολύ λιγότερα και τότε το ΦΠΑ που θα πέρνεις θα μειωθεί.

Αν περιμένεις να τα πάρεις από την φορολογία σαν κράτος είσαι εκτός τόπου και χρόνου γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι θα εμφανίσουν ζημία και θα ευνοηθεί πολύ το μαύρο χρήμα...

 

Αντί να δώσουμε και σε άλλες τάξεις αναπτυξιακά κίνητρα που δεν θα μας καθιστούν όμηρους των νταβατζήδων της εφορίας και των εκβιαστών και όσοι δουλεύουν στην πιάτσα ξέρουν τι λέω να δώσει περισσότερους και αντικειμένικότερους τρόπους φορολογίας παρακάμπτοντας τον ανθρώπινο (βλέπε χρηματισμόςκτλ) παράγοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξαναρωτώ γιατί να γίνεται διακριση μεταξύ επιχειρήσεων και ατομικών επιχειρήσεων;;;;

 

Είναι η μόνη που διάκριση που γίνεται; και μόνο αυτή χρειάζεται να αλλάξει;

 

Γιατί ο ελεύθερος επαγγελματίας / επιτηδευματίας (οποιουδήποτε επαγγέλματος) να πληρώνει περισσότερο φόρο όταν έχει το ίδιο εισόδημα με έναν μισθωτό;

(δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας)

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας

αυτό το κατάλαβα,

διαφορετικά δε θα είχες την άποψη πως τα έσοδα-έξοδα είναι η δίκαιη φορολόγηση

 

και πίστεψέ με εδώ δεν συζητάμε με γνώμονα τα συντεχνιακά ή ατομικά συμφέροντα

 

 

Δεν έχεις κατανοήσει ορισμένα προβλήματα του ελ. επαγγελματία μηχανικόυ. Ορισμένα ταυτίζονται με αυτά άλλων επαγγελματίών και ορισμένα αποτελούν ιδιαιτερότητα του κλάδου (γι'αυτό πρέπει το ΤΕΕ να εκφέρει άποψη επί του φορολογικού)

  • οιωνεί μισθωτοί μηχανικοί
    χωρίς δώρα, χωρίς επίδομα ανεργίας, χωρίς αποζημίωση απόλυσης, χωρίς δικαίωμα να αρρωστήσουν, οι γυναίκες χωρίς άδεια εγκυμοσύνης κλπ
  • ελ. επαγγελματίες μηχανικοί
    χωρίς σταθερό εισόδημα, με ασυμφωνία εσόδων-εξόδων ανά έτος, με ζημιές από κακοπληρωτές (που πίστεψέ με είναι πολλοί), με καθυστερήσεις στις πληρωμές με πρώτο και καλύτερο το κράτος, με συνεχή απαξίωση του λογισμικού και του εξοπλισμού του γραφείου τους
  • όλοι οι παραπάνω πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ βρέξει-χιονίσει
    δεν εκπίπτουν όλα τα έξοδα από τα βιβλία τους
    χρειάζονται λογιστή
    ζουν υπό την απειλή της εφορίας που αραδιάζει πρόστιμα για μουτζούρες κλπ
  • επιπλέον για να ασκήσεις αξιοπρεπώς το επάγγελμά σου πρέπει να ενημερώνεσαι διαρκώς αφιερώνοντας χρόνο και χρήμα
  • άλλο μεγάλο θέμα είναι, πως σε ορισμένες ειδικότητες το ελ. επάγγελμα είναι μονοδρομός
  • τέλος ας σχολιάσουμε το ύψος των αμοιβών
    το κράτος κρατά χαμηλά τις ελάχιστες αμοιβές των μηχανικών
    ασκώντας κοινωνική πολιτική
    υπάρχουν μηχανικοί που ζουν από τις επιστροφές των φόρων
    δηλ στηρίζονται για να επιβιώσουν στη χαμηλή φορολόγηση

Το κράτος με κάποιο τρόπο πρέπει να αποζημιώσει τους παραπάνω για το ρίσκο, την ταλαιπωρία και την ανικανότητα του ίδιου του κράτους να επιλύσει τα προβήματά τους

ε, η λύση ήταν οι συντελεστές δηλ ευνοικότερη φορολόγιση

 

τώρα πόσο ήταν οι συντελεστές και αν ήταν δίκαιοι, είναι μια άλλη συζήτηση

που αν γίνει πρέπει να λάβουμε υπ'όψην μας τον αριθμό των επιλύσεων που γίνεται ανά έργο

εναντι της αμοιβής που αντιστιχεί σε 1 επίλυση

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κατάλαβα,

διαφορετικά δε θα είχες την άποψη πως τα έσοδα-έξοδα είναι η δίκαιη φορολόγηση

 

Έχω την (καλή) τύχη να έχω κάνει και σπουδές στα οικονομικά (με ειδίκευση στα Διεθνή Οικονομικά). Το σημαντικότερο πράγμα που έμαθα από αυτές τις σπουδές είναι να σκέφτομαι διαφορετικά (όχι μόνο ως μηχανικός). Δυστυχώς πολλούς από εσάς αυτό σας λείπει.

 

Επειδή το θέμα αυτό (φορολογικό) το έχω δει (και το βλέπω) και από άλλη οπτική γωνία (όχι μόνο του μηχανικού αλλά και του οικονομολόγου) επέτρεψε μου να πω τη γνώμη μου και ας διαφωνείς.

Α και να σου πω ότι και ελεύθερος επαγγελματίας να ήμουν για το φορολογικό σύστημα πάλι την ίδια γνώμη θα είχα. (θα είχα την ίδια γνώμη γνωρίζοντας βέβαια ότι ως ελεύθερος επαγγελματίας θα με συνέφερε η φορολόγηση με συντελεστές).

Κατάλαβε λοιπόν ότι την άποψη αυτή δεν την έχω γιατί εσύ φορολογείσαι με συντελεστή επί των εισπράξεων σου και εγώ φορολογούμε σύμφωνα με ότι λέει η βεβαίωση αποδοχών από την υπηρεσία μου.

 

Στο forum δεν γράφτηκε από άλλο μέλος ότι πολλοί νεαροί μηχανικοί προτιμούν οι ίδιοι να "προσλαμβάνονται" σε εταιρείες με δελτίο παροχής υπηρεσιών παρά με πρόσληψη ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ; γιατί;

Link to comment
Share on other sites

στο ξαναλέω δεν είναι θέμα συμφέροντος είναι θέμα κοινής λογικής

το κράτος αδυνατεί να λύσει τα προβλήματα και τα ανταλάσει με τον συντελεστή

 

για να καταργήσει τους συντελεστές πρέπει να ΛΥΣΕΙ τα προβλήματα

--------

τα μέτρα τύπου καταργώ συντελεστές, καταργώ τον 13-14 μισθό των δημοσίων υπαλλλήλων, αυξάνω το ΦΠΑ κλπ

παρασύρω τους μισθούς και των ιδιωτικών επιχειρίσεων προς τα κάτω

και στο τέλος παγώνω εντελώς την αγορά

 

δε χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να τα σκεφτείς

από τον οικονομολόγο απαιτώ πιο βαθιά προσέγγιση και μακροπρόθεσμο σχεδισμό

 

εκτός εάν ο στόχος δεν είναι η ανάκαμψη της οικονομίας αλλά να προετοίμασουμε το έδαφος για την ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΑ

---------

Στο forum δεν γράφτηκε από άλλο μέλος ότι πολλοί νεαροί μηχανικοί προτιμούν οι ίδιοι να "προσλαμβάνονται" σε εταιρείες με δελτίο παροχής υπηρεσιών παρά με πρόσληψη ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ; γιατί;

Γιατί αλλιώς δε βρίσουν δουλειά

και γιατί έτσι τους τσαμπουνάνε οι εργοδότες τους διότι αυτό τους συμφέρει από πολλές διαφορετικές σκοπιές!!!

 

Επίσης να διαβάσεις τα θέματα όπου νεαροί μηχανικοί μένουν απλήρωτοι, εκβιαζονται από τους εργοδότες τους κλπ

Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να τα σκεφτείς

Συμφωνώ σ' αυτό

 

από τον οικονομολόγο απαιτώ πιο βαθιά προσέγγιση και μακροπρόθεσμο σχεδισμό

Μπορείς να μας το αναλύσεις αυτό; ή να στο πω διαφορετικά μας το κάνεις πιο λιανά;

 

Γιατί αλλιώς δε βρίσουν δουλειά

Το έγραψε (δηλ. ότι προτιμούν την "πρόσληψη" με ΔΠΥ) γιατί γλιτώνουν πολύ περισσότερα από την εφορία. Τους εργοδότες σαφώς και τους συμφέρει με ΔΠΥ έναντι πρόσληψης (ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ)

(για αυτό είχε γράψει "προτιμούν" και όχι "αναγκάζονται")

 

Επίσης να διαβάσεις τα θέματα όπου νεαροί μηχανικοί μένουν απλήρωτοι, εκβιαζονται από τους εργοδότες τους κλπ

Και μισθωτός υπάλληλος οποιασδήποτε ειδικότητας σε οποιαδήποτε ιδιωτική επιχείρηση να είσαι πάλι υπάρχει περίπτωση να μείνεις απλήρωτος δηλ. δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στους μηχανικούς. Σίγουρα όταν είσαι με ΔΠΥ είναι ευκολότερο να συμβεί (μεγαλύτερη ελαστικότητα στη σχέση εργασίας)

Link to comment
Share on other sites

Μειώνω τους μισθούς του δημοσίου > παρασύρω σε μείωση τους μισθους σε ιδιωτικές επιχειρήσεις (σημειακή αύξηση του κέδους της επιχείρησης) > μειώνεται η αγοραστικη δύναμη των μισθωτών > παγώνει η αγορά > κλέινουν επιχειρήσεις (ίσως και αυτή που είχε πριν το σημειακό κέρδος) > ανεργία > λιγότερα έσοδα το κρατος

 

το παραπάνω παράδειγμα δείχνει απλοικά ένα μη-μακροπρόθεσμο σχεδιασμό

αλλά νομίζω πως αυτά τα ξέρεις καλύτερα από εμένα

 

Το έγραψε (δηλ. ότι προτιμούν την "πρόσληψη" με ΔΠΥ) γιατί γλιτώνουν πολύ περισσότερα από την εφορία. Τους εργοδότες σαφώς και τους συμφέρει με ΔΠΥ έναντι πρόσληψης (ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ)

(για αυτό είχε γράψει "προτιμούν" και όχι "αναγκάζονται")

κατ' αρχάς αυτη είναι η άποψη του εργοδότη

και κάποιοι άλλοι έχουν την άποψη πως οι νέοι μηχανικοί πρέπει να δουλέυουν αμισθί

 

κάποιοι νέοι "νομίζουν" πως συμφέρει οικονομικά

ξαναρώτα τους ίδιους τώρα με τις σημερινές συνθήκες (και δε μιλώ για τη φορολογία, μιλώ για την ανεργια)

 

τα τεχνικά-αρχιτεκτονικά γραφεία που απασχολούν 2-3 άτομα εδώ και χρόνια επιλέγουν αποκλειστικά μηχανικούς με μπλοκάκι

πλέον εκβιάζουν και τους σχεδιαστές να αφήσουν το ΙΚΑ και να πάνε με μπλοκάκι

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια εχει κανεις εμπειρια τι γινεται στην Ευρωπη οσον αφορα μισθους,δώρα,ΙΚΑ,φορολογία κλπ?ενημερωτικά ρωταω,διότι πρωτον δεν ξερω και δευτερον απο οτι αντιλαμβανομαι οτι ισχυει στην Ευρωπη αργα η γρήγορα θα ερθει και εδω.να ξερω τι θα ερθει.

αλήθεια με τις απολύσεις στο εξωτερικο τι γίνεται?

αλλα είναι off topic, άνοιξα αλλο θεμα,οποιος θελει ας απαντησει

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=152415#post152415post152415

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές χώρες στο εξωτερικό δεν υφίσταται ο ελεύθερος επαγγελματίας, παρά μόνο εταιρείες.

 

Μάλλον κάποιοι θέλουν να ισχύσει το ίδιο και στην Ελλάδα, γι' αυτό και κάθε χρόνο δυσκολεύουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.