Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

εγώ προσωπικά δεν το άκουσα

αλλά εάν το ακουγα θα έπαιρνα ένα τηλ και θα ζητούσα να το διορθώσουν

 

Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να το κάνω. Δεν έχει νόημα όμως. Αυτός/αυτή που απαντάει τα τηλέφωνα στα κανάλια, υπάρχει για να ζεσταίνει την καρέκλα που κάθεται. Δεν πρόκειται να φτάσει η "παρέμβαση" ποτέ εκεί που πρέπει. Έχουν συγκεκριμένες λέξεις-"κλειδιά" με τις οποίες ενεργοποιούνται (μόνο αν η παρέμβαση πρόκειται να αυξήσει την τηλεθέασή τους).

Η λύση είναι καθημερινός ξυλοδαρμός.

Αν μπουκάρουμε 20 μαζί μια μέρα βέβαια, σε ένα κανάλι, θα τους δώσουμε απλά θέμα για καμιά εβδομάδα.

Αν αυτό όμως συμβαίνει σε καθημερινή βάση από ομάδες πολιτών σε όλα τα κανάλια θα μαζευτούν θέλουν δε θέλουν.

 

. Λογιστικός προσδιορισμός εισοδημάτωνΕισάγεται από 1.1.2011

 

Δε θα γίνει τίποτα ούτε τότε. Θυμηθείτε το. Κατάλαβαν ότι δε μπορεί να περπατήσει κάτι τέτοιο (όχι μόνο σε εμάς, αλλά και στους άλλους κλάδους που ισχύει-ο ταξιτζής π.χ. δεν είναι δυνατό να κυκλοφορεί με τα λογιστικά του στο πορτ-μπαγκαζ ό,τι και να λέμε). Θα διαπιστώσουν και το αυτονόητο μέχρι τότε (ότι με τη φορολόγηση δεν σωζόμαστε) οπότε -αν υπάρχει ακόμα το ελληνικό κράτος και δεν έχουμε διαλυθεί- θα προχωρήσουν στην κατά το δυνατόν πάταξη απλά της φοροδιαφυγής με τα υπάρχοντα και "ηλεκτρονικά" μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το νέο φορολογικό σύστημα λέει ότι θα υπάρχει αμοιβή για όσους δίνουν διεφθαρμένους δημοσίους υπαλλήλους.

 

29. Κίνητρα για αποκάλυψη διαφθοράς και φοροδιαφυγής

Υιοθέτηση φορολογικής αμνηστίας για άτομα ή επιχειρήσεις που βοηθούν στην

αποκάλυψη διεφθαρμένων δημοσίων λειτουργών. Αμοιβή όποιου οδηγεί σε σύλληψη για δωροδοκία που αφορά λαθρεμπορία ή φοροδιαφυγή.

 

Δεν έχει πολλές διευκρινήσεις, αλλά έχω την περιέργεια τι θα γίνει αν περιλαμβάνει εκτός των εφοριακών και άλλους δημοσίους υπαλλήλους.

Επιπλέον έχω περιέργεια να δω πως θα λειτουργήσει το σύστημα με όσους παίρνουν χρήματα πίσω από την πλάτη (γιατρούς, πολιτικούς, ελεγκτές σε υπηρεσίες, κτλ).

 

Αν η πλειοψηφία των πολιτών δεν θα χρειάζεται τις αποδείξεις, έχει να γίνει...

 

Μου άρεσε πολύ και ο φορολογικός συντελεστής 90% για τα bonus σε τράπεζες και σε χρηματοοικονομικές υπηρεσίες. Τα golden boys θα γίνουν bronze ή silver στην καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

4. Κατάργηση αυτοτελούς φορολόγησης

 

Καταργούνται οι περιπτώσεις αδικαιολόγητης αυτοτελούς φορολόγησης εισοδημάτων. Οι περιπτώσεις αυτές εντάσσονται στην ενιαία κλίμακα φορολογίας εισοδήματος. Εξαιρούνται μόνο οι τόκοι των τραπεζικών καταθέσεων και των ελληνικών κρατικών ομολόγων για τους οποίους διατηρούνται οι ισχύουσες διατάξεις.

 

Παραδείγματα: Καταργείται η αυτοτελής φορολόγησης των διαφόρων επιδομάτων και αποζημιώσεων των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα, τα εισοδήματα από την υπογραφή συμβολαίων ποδοσφαιριστών, προπονητών κλπ, οι αμοιβές όσων εκλέγονται στη τοπική αυτοδιοίκηση κ.ά.

 

Αναφέρεται σε "αδικαιλόγητη" αυτοτελής φορολόγηση (όχι παράθυρο αλλά πόρτα μου φένεται) και δεν αναφέρεται σε μηχανικούς εδώ τουλάχιστον!

 

Πηγή: http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1789891

 

 

───────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

''14. Διαχωρισμός των φορολογητέων κερδών σε μη διανεμόμενα και διανεμόμενα κέρδη

 

Η φορολογία των μη διανεμομένων κερδών μειώνεται σταδιακά από 25% σε 20%. Το 2010 ο συντελεστής φόρου μειώνεται στο 24%. Η παρακράτηση φόρου στα διανεμόμενα κέρδη (μερίσματα) γίνεται σε επίπεδο νομικού προσώπου. Λαμβάνεται πρόνοια ώστε η συνολική φορολογική επιβάρυνση να μη ξεπερνά τη φορολογική επιβάρυνση για εισοδήματα από μισθωτή εργασία.''

 

Καταλάβατε;;;

Μέσα σε όλο τον πανικό, να μειώσουμε τον συντελεστή των Α.Ε. ...

Λεφτά υπάρχουν μόνο για αυτούς, το καταλάβατε;;;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται σε "αδικαιλόγητη" αυτοτελής φορολόγηση (όχι παράθυρο αλλά πόρτα μου φένεται) και δεν αναφέρεται σε μηχανικούς εδώ τουλάχιστον!

 

Για μια ακόμη φορά: Δεν μας αφορούν ως μελετητές τουλάχιστον τα περί "αυτοτελούς φορολόγησης". Δεν φορολογούμαστε "αυτοτελώς". Τεκμαρτό υπολογισμό του φορολογητέου εισοδήματός μας "απολαμβάνουμε". Είναι άλλο πράγμα το ένα, και άλλο το άλλο! Καλό θα είναι να είμαστε ενήμεροι για θέματα που μας αφορούν τουλάχιστον. Λένε κάτι τέτοια τα παλιοκάναλα και οι δημοσιογραφίσκοι, μην τα λέμε και οι ίδιοι!

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβατε;;;

Μέσα σε όλο τον πανικό, να μειώσουμε τον συντελεστή των Α.Ε. ...

Λεφτά υπάρχουν μόνο για αυτούς, το καταλάβατε;;;

κοίταξε να δεις, δεν είμαι υπερ των επιχειρήσεων

έχουν και αυτές μερίδιο ευθλυνης για την κατασταση

 

από την άλλη πάλι πρέπει να δωθούν κινητρα ωστε κάποιες να επιβιώσουν και άλλες να αναπτυχθουν

μπας και ορισμένοι συνάνθρωποί μας διατηρήσουν τη δουλειά τους

 

δε μπορεί να τα θέλουμε όλα δικά μας

-----

βέβαια ως έχει η κατάσταση, που έιναι μαντάρα, πάλι δε θα σωθεί η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Νέο κρούσμα παραπληροφόρησης μόλις τώρα από τον ΑΝΤ1. "Φορολογική αμνηστία για μηχανικούς και φέτος". "Από το 2011 θα φορολογούνται "κανονικά"". Μήπως πραγματικά ήρθε η ώρα να κινηθούμε εναντίον τους με τίποτα μηνυσούλες;

Link to comment
Share on other sites

Και στην "έγκυρη" ΝΕΤ χθες βράδυ τα ίδια έλεγε "έγκυρος" δημοσιογράφος του "έγκυρου" Βήματος.

Επειδή είναι από πολλές πλευρές τα ίδια πράγματα, μάλλον λένε αυτά που τους είπανε από το Υπουργείο - από εκεί φαίνεται να ξεκινάει η "είδηση"...

Link to comment
Share on other sites

και εγω χθες άκουσα στην τηλ που ελεγε καποιος που τα ήξερε όλα ,για τους μηχανικούς

που δεν τηρουν βιβλία....

οποτε βγάλτε συμπερασμα τι ενημέρωση εχουμε γενικότερα.........

Link to comment
Share on other sites

και όταν κάνουμε εκπτώσεις στις μελέτες και στις επιβλέψεις ενισχύεται το κοινό αίσθημα οτι είμαστε προνομιούχοι.

tpanag πως να κινηθούμε και γιατί? Έχουμε λεφτά και χρόνο για χάσιμο?

Να ασχοληθούν καλύτερα οι αρμόδιοι μέσα απο το επιμελητήριο.

 

Και ας βγει κάποιος εκπρόσωπος τύπου επιτέλους έχω βαρεθεί να βλέπω μεσίτες και εργολάβους να μας εκπροσωπούν έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.