Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

κοίτα στους μηχανολόγους μηχανικούς πλέον μπαίνεις στο 5ο εξάμηνο από κατατακτήριες επειδή είναι το ίδιο αντικείμενο. Πολύ πιθανόν να γίνεται το ίδιο και με ους Π/Μ .....

 

Στο 2ο έτος μπαίνεις.

 

...οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες εξετασεις αλλα με φροντιστηρια για 5-6 μηνες και συστηματικο διαβασμα δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπεις...

 

Μα δεν δίνεις μόνο εσύ. Παίρνουν 6 και δίνουν 50-80.

 

nikde γράφε με μικρά.

 

Δηλαδή περνάνε με βαθμό πτυχίου ή δίνουν κατατακτήριες και όσοι γράψουν π.χ. μέσο όρο πάνω από 7 περνάνε;

 

manjazz στο 2ο έτος (3ο εξάμηνο) μπαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκανα λαθος στο εξαμηνο.το ειδα μολις τωρα απο το site της σχολης.

στο 1ο εξαμηνο εισαγονται ολοι οι αποφοιτοι απο τει με κατατακτηριες πλην των αποφοιτων τει οχηματων στην σινδο που εισαγονται στο 5ο εξαμηνο.

 

οι εισακτεοι με κατατακτηριες ειναι 5% επι των εισακτεων των πανελληνιων εξετασεων.

οποτε λογικα "παιζει" ανταγωνισμος και οχι βαση εισαγωγης

 

εξεταζονται σε 3 μαθηματα.

για πληροφοριες

 

http://www.meng.auth.gr/mech/el/news/2009-06-24/mainColumnParagraphs/0/document/YLI%20KATATAKTIRION%202009-10%20.pdf

Link to comment
Share on other sites

που το είδες αυτό? η προκήρυξη το λέει καθαρά, 3ο εξάμηνο για απόφοιτους δομικών έργων:

http://www.civil.ntua.gr/news/katatakthries_2009-10.pdf

 

1o εξάμηνο μπαίνουν αυτοί των οποίων το αντικείμενο δεν είναι συναφές με αυτό των πολιτικών μηχανικών

 

Χρησιμοποιήστε την επεξργασία και μην χρησιμοποιείτε άσκοπα την παράθεση ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά sorry αλλά δε πίστευα ότι κάποιος από ΤΕΙ δομικών έργων μπαίνει στο 3ο εξάμηνο μέχρι που είδα την προκήρυξη. Είναι κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

Aμέεεεεεεε, τι νόμιζες δηλαδή; Έτσι εύκολα θα την σκαπουλάρεις; Έχεις όμως και τι απαλλαγές....αμ πως! Εγώ κατάφερα και πήρα........18-)8-)...καλά είμαι μεγάλο αλάνι!!!!!! (Σε μάθημα 3ου εξαμήνου, από εκεί και πάνω......τσου,τσου και πάλι τσου)

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο άκουσέ με. Κάνεις λάθος. Στο λέω από πρώτο χέρι. Τα παλούκια του ΤΕΙ αυτού, ΔΕΝ είναι παλούκια. Για παράδειγμα πολλοί θεωρούν τη Στατική 2 κ το Μπετό 2 παλούκια. Αν δεις τι θέματα βάζουν στο ΤΕΙ και τι διαδάσκετε στο αντίστοιχο μάθημα στο Πολυτεχνείο.......θα μπορεί μετά να τους κάνει αυτός μάθημα και τα παιδιά να τον βλέπουν σαν Θεό. Σου μιλάω εντίμως. Σε κάθε αντίστοιχο μάθημα. Άκουσε με......ξέρω και έχω δει πολλάααα παραπάνω.

Αγαπητέ φίλε,

 

Δυστηχώς ζούμε στην Ελλάδα και οχι πουθενά αλλού.Και στα παλούκια που λές πρέπει να λάβεις υπ'οψην σου τα εξής

1) Ποιός κάνει το ριμάδι το μάθημα (με όποιον δάσκαλο καθήσεις...)και τι ανθρωπος είναι (υπαρχουν κατι στραβόξυλα...)

2) Το Τ.Ε.Ι έχει ανθρώπους αντιστοιχης δυναμηκότητας.Και προς αποφυγή παρεξηγήσεως εννοώ για την υπομονή,μεθοδικότητα στο διάβασμα τους και τύχη φυσικά,όχι το οτιδήποτε αλλο καποιοι κακοβουλοι θα σκεφτούν.(εγώ για παράδειγμα είχα κ' έχω μια αδυναμία στο ωραίο φύλο)

3)Όσο για τις παρακολουθήσεις στο πολυτεχνείο,την εμπειρία σου,και την θειικότητα της καταστάσεως:Στα πρώτα εξάμηνα η κάθε σχολή δινει τα απαραίτητα εφόδια στον φοιτητή/σπουδαστή για να ανταποκριθεί περαιτέρω,μια αλυσίδα δηλαδη.Έχεις την αμυδρά εντύπωση οτι ενας φοιτητής απο το ΤΕΙ μπορεί να παρακολουθήσει τεχνική μηχανική(αντοχή των υλικών) χωρίς να παίζει στα δακτυλα μερικό διαφορικό λογισμό ,διπλα/τριπλά ολοκληρώματα;ή μητρωική στατική χωρίς να ξερεί καλή μητρωική αλγεβρα;

και τα λέω όλα αυτά γιατί απο το ΤΕΙ βγαίνω και δυστηχώς τις βασικές επιστήμες τις περνάμε ''ελαφρά''

Συνοψίζοντας λοιπόν προτύνεις να παρακολουθήσει το ΟΛΑ τα μαθήματα του πολυτεχνείου για να βγάλει το Τ.Ε.Ι;

Η γνώση είναι το μεγαλύτερο αγαθό, αλλά την θεωρία σου υπαρχουν τεράστια κενα.

Φυσικά είναι καλύτερες οι παραδόσεις μαθημάτων στο πολυτεχνείο (γι'αυτο και είναι αυτο που είναι) αλλα επι του πρακτικού υπάρχουν τεράστια θέματα.

 

Τα Τ.Ε.Ι των Τ.Ε.Ι και τα Α.Ε.Ι των Α.Ε.Ι

Πάντα καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατατακτήριες αποτελούν μέγιστη κοροϊδία και έναν πεπαλαιωμένο θεσμό που απλά ξέμεινε έξω από το χρονοντούλαπο της ιστορίας μαζί με αυτούς που τον συντηρούν. Αυτή είναι η άποψή μου. Τώρα αν κάποιος σκέφτεται να πάει σε ΤΕΙ και μετά να δώσει κατατακτήριες καλό είναι να το ξανασκεφτεί πολύ σοβαρά. Καλύτερα να πάει σε μια σχολή του εξωτερικού και να γυρίσει να δώσει 2-3 μαθήματα και να τελειώνει η ιστορία. Αυτή η ιστορία 4 χρόνια ΤΕΙ + άλλα 4 χρόνια πολυτεχνείο είναι παρανοϊκή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποφασισα (τουλαχιστον για φετος) να μη δωσω...Ευελπιστω οτι θα δωσουν επαγγελματικα δικαιωματα και θα αλλαξουν το προγραμμα σπουδων στο μελλον..θα παω να δω πως ειναι και βλεπουμε...Ευχαριστω ολους/ολες για τα σχολια και την υπομονη πανω στο θεμα!

ΤΕι πειραια σου ερχομαι!!

GeorgeS εισαι μασκωτ βλεπω(με την καλη εννοια)Οπου υπαρχει προβλημα εισαι μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Τα σέβη μου στο συνάδελφο GeorgeS,ο οποίος πάντα λέει τα πράγματα με τ'όνομά τους!Ακόμη και εν έτει 2009 ρε μάγκες,έρχεται ο άλλος στη σχολή και μου λέει "δεν πειράζει που δεν έχουμε Ε.Δ. εξ'αρχής ήρθα εδώ για να πάω μετά πολυτεχνείο..." γελάω και μόνο στη σκέψη...

Θα πάει ο άλλος να φάει 8-10 χρόνια τουλάχιστον για ένα βασικό τίτλο σπουδών για να πάει στο τέλος να δουλέψει στα 30 με το μπλοκάκι στο χέρι για ένα 800άρι το μήνα...

Ευτυχώς (για τους επιχειρηματίες) που υπάρχουν και τέτοιοι και πάνε καλά οι δουλειές...

Να πας με τα χίλια στο ΤΕΙ Πειραιά και σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία,αν και διάλεξες έναν άκρως κορεσμένο,πλέον,κλάδο...ελπίζω τουλάχιστον να αγαπάς αυτό που ακολουθείς!

 

Υ.Γ.1 GeorgeS απ'το "engineertech" είμαι!;)

Υ.Γ.2 Με συγχωρείτε φανταστικοί mods που ξέφυγα λιγάκι απ'το θέμα!Μη με κόψετε!Θα'μαι καλό παιδί!:P

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα που έχω βιώσει εγώ σαν διπλωματούχος, είναι λίγο διαφορετική. Τα "800 με το μπλοκάκι στο χέρι" που περιγράφεις, ευτυχώς δεν τα είδα. Αντιθέτως (και δυστυχώς θα πω) δεν ισχύει το ίδιο για τους πτυχιούχους των ΤΕΙ. Είναι συνήθως καθηλωμένοι στην ΣΣΕ τους (ή και πιο χαμηλά) παρά το ότι ενδεχομένως σε ορισμένες περιπτώσεις μπορούν πρακτικά να προσφέρουν πολύ περισσότερα και άρα θα έπρεπε να αμοίβονται ανάλογα με αυτήν τους την προσφορά.

Καλό θα ήταν λοιπόν να είσαι λίγο πιο φειδωλός στις συμβουλές σου (όντας μάλιστα ακόμα φοιτητής), ειδικά σε έναν άνθρωπο που δήλωσε σαφώς ότι "το όνειρό του ήταν να περάσει στο πολυτεχνείο". Να κυνηγήσει το όνειρό του θα πρότεινα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.