Μετάβαση στο περιεχόμενο
adamdoul

Ποσοστό ΚΗ ψηφίσματος και τρόπος πληρωμής

Recommended Posts

Αν υπάρχει αλλού το ερώτημα πραγματικά συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το βρώ..

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το ποσοστό ΚΗ ψηφίματος που εισπράττει ο δήμος; Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Όταν το πολεοδομικό γραφείο ανήκει σε Δήμο (δηλαδή δεν είναι νομαρχιακό), ποσοστό της εισφοράς

του ΚΗ' ψηφίσματος αποδίδεται στο Δήμο.

Το ποσοστό καθορίζεται από τον Δήμο, οπότε καλύτερα να τηλεφωνήσεις εκεί για να το μάθεις.

Συνήθως είναι 40% (όταν υπάρχει).

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Και το 75% παίζει σε πολλούς δήμους (Περιστέρι, Αθήνα....)... Μια επίσκεψη στην πολεοδομία θα σου λύσει την απορία.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Νομίζω είναι 40% όταν ο Δήμος δεν έχει ΕΠΑΕ και 75% όταν έχει.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Nα ρωτήσω και κάτι άλλο?? Την πληρωμη φορολογικών (ΚΗ) την πληρώνουμε υποχρεωτικά στη ΔΟΥ του ιδιοκτήτη??

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

όχι, σε οποιαδήποτε εφορία στο "οικοθεν"

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου ειποδείξει που μπορώ να βρώ το ΦΕΚ για εισφορές στο δήμο για οικοδομική άδεια;

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Πλέον όλες οι πολεοδομίες έχουν μεταφερθεί στους Δήμους, οπότε θα μας παιδέψουν με τη συγκεκριμένη εισφορά αν και πρακτικά δεν μεταβάλλεται το συνολικο κόστος μιας άδειας, παρα μόνο ο φορέας στον οποίο υποβάλουμε τις κρατήσεις (ΔΟΥ ή Δήμος).

 

giolaz87 ΦΕΚ δεν υπάρχει. Πρόκειται για ψήφισμα του 1947 με α/α ΚΗ.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Το 40% του ΚΗ υπέρ δήμου προβλέπεται από το άρθρο 34 του ν.1337/83 ΜΟΝΟ για τους Δήμους στους οποίους έχουν μεταβιβαστεί αρμοδιότητες πολεοδομικών εφαρμογών (άδειες, αυθαίρετα κλπ) κατ'εξουσιοδότηση του ν.947/79. Πρακτικά δηλαδή όσοι είχαν πριν τον Καλλικράτη ποσοστά, εξακολουθούν να τα έχουν ενώ για όσους Δήμους απέκτησαν με τον Καλλικράτη πολεοδομικές αρμοδιότητες δεν υπάρχει ακόμα νομοθετική ρύθμιση.

 

Το επιπλέον 35%, δηλαδή σύνολο 75%, σύμφωνα και πάλι με το άρθρο 34 του ν.1337/83, μπορούν να το αποκτήσουν Δήμοι εφόσον τους έχει μεταβιβαστεί και η αρμοδιότητα έγκρισης πολεοδομικής μελέτης ή τροποποιήσεων κλπ. Αυτό δεν έχει γίνει για κανέναν Δήμο. Επιπλέον, τέτοιας φύσης μεταβίβαση αρμοδιοτήτων έχει κριθεί ότι είναι αντισυνταγματική. Οπότε είναι απορίας άξιον πως διάφοροι δήμοι λαμβάνουν αποφάσεις και ορίζουν σε 75% το ποσοστό του ΚΗ που εισπράτουν.

  • Upvote 3

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.