Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
adamdoul

Ποσοστό ΚΗ ψηφίσματος και τρόπος πληρωμής

Recommended Posts

Έτσι για την ιστορία... διάβασα το ΚΗ αλλά δεν προκύπτουν από κάπου ποσοστά κλπ (βέβαια χάθηκα λίγο με αυτή την καθαρεύουσα)

 

να υποθέσω υπάρχουν σχετικά ΒΔ που καθορίζουν επακριβώς;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει γνωμοδότηση του ΝΣΚ για το ΚΗ Ψήφισμα. Στη σελ. 20

 

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ υπ' αρ. 359/2012

Edited by ted78
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!

Μήπως γνωρίζει κάποιος για Δήμο Κηφισιά; πόσο είναι το ΚΗ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την Κηφισιά από παλαιά άδεια βρήκα ποσοστό ΚΗ' 40%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάτι αντίστοιχο από το Δ. Θέρμης--->


40% επί του ποσού του ΚΗ ψηφίσματος του 1947 καταβάλλεται στο Δήμο

 

 

επίσης η γνωμοδότηση του ΝΣΚ την οποία έχει ανεβάσει ο συνάδελφος στο #12 αναφέρει στη σελ. 20:

 


Β) Μετά την μεταβίβαση πολεοδομικών αρμοδιοτήτων στους δήμους κατά τις 

διατάξεις του άρθρου 94 του ν. 3852/2010, όλοι οι δήμοι της χώρας δικαιούνται 

ποσοστό   40%   επί   της   κρατήσεως   του   ΚΗ΄   Ψηφίσματος   (του   υπολοίπου   60% 

αποδιδόμενου στο Πράσινο Ταμείο) και  το 100% των προστίμων, που προβλέπονται 

από το άρθρο 12 παρ. 6 του ν. 1647/1986. Οι νέοι δήμοι είναι δικαιούχοι και του 

επιπλέον   ποσοστού   35%   της   ανωτέρω   κρατήσεως   του   ΚΗ΄   Ψηφίσματος,   που 

καταβάλλεται σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 34 του Ν. 1337/1983, αλλά μόνον 

για την εδαφική περιφέρεια του παλαιού δήμου ή κοινότητας, στον οποίο, μετά την 

έναρξη της ισχύος των διατάξεων της παρ. 1 του άρθρου 10 του Ν. 3044/2002, 

μεταβιβάσθηκαν   από   Νομαρχιακή   Αυτοδιοίκηση   πολεοδομικές   αρμοδιότητες 

εγκρίσεως και τροποποιήσεως πολεοδομικής  μελέτης ή πολεοδομικού  σχεδίου  με 

απόφαση του Νομαρχιακού τους Συμβουλίου, σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 3 

του   Ν.   2218/1994   και   μόνο   στο   μέτρο   που   αυτές   ασκούνται   νομίμως,   δηλαδή 

αφορούν   όλως   εντοπισμένες   τροποποιήσεις   της   πολεοδομικής   μελέτης   ή   του 

πολεοδομικού   σχεδίου.   Για   τα   λοιπά   δικαιώματα,   πρόστιμα,   κρατήσεις   κλπ,   που 

συνδέονται με την άσκηση των μεταβιβασθεισών ως άνω αρμοδιοτήτων οι δήμοι 

είναι δικαιούχοι αυτών, κατά το μέτρο και το ποσοστό, που προβλέπονταν από την 

κείμενη νομοθεσία για τους φορείς από τους οποίους αφαιρέθηκαν οι συγκεκριμένες 

αρμοδιότητες για να μεταβιβασθούν στους δήμους.

 

χρήσιμη νομοθεσία:

 


Ν-1337/83.                      (ΦΕΚ-33/Α/14-3-83). 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ:ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. 

ΑΡΘΡΟΝ-34 :ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ. 

 

         1. Κατεξαίρεση από την παρ.2 του άρθ-1 του Ν-478/76 "περί παρατάσεως της ισχύος της διατάξεως της παρ.3 του άρθ.2 του ΚΗ'/1947 Ψηφίσματος", σ' όσους Δήμους ή Κοινότητες έχουν μεταβιβαστεί ή μεταβιβάζονται αρμοδιότητες πολεοδομικών εφαρμογών με τις διατάξεις της παρ.3 του άρθ-61 του Ν-947/79, αποδίδονται τα σαράντα εκατοστά του προϊόντος της κρατήσεως που προβλέπεται από την παρ.3 του άρθ-2 του ΚΗ'/1947 Ψηφίσματος, όπως ισχύει. Σ' όσους Δήμους ή Κοινότητες μεταβιβάζεται και η αρμοδιότητα έγκρισης πολεοδομικής μελέτης ή τροποποιήσεων κλπ κατά την παρ.3 του άρθ-33 του νόμου αυτού, αποδίδονται στον οικείο Δήμο ή Κοινότητα και άλλα τριανταπέντε εκατοστά του προϊόντος της πιο πάνω κρατήσεως. 

      2. Το προϊόν της κρατήσεως αυτής εισπράττεται κατά τις διατάξεις του άρθ-95 του Ν-1041/80 "περί αυξήσεως των αποδοχών των Δημοσίων εν γένει υπαλλήλων, Πολιτικών, Στρατιωτικών και υπαλλήλων ΝΠΔΔ ρυθμίσεως συναφών θεμάτων, τροποποιήσεως και συμπληρώσεως φορολογικών και άλλων τινων διατάξεων και καθιερώσεως του Γενικού Λογιστικού Σχεδίου" και το μέρος που περιέρχεται στο Δήμο ή Κοινότητα διατίθεται αποκλειστικά για την εφαρμογή ρυμοτομικών σχεδίων τους. 


 


 Αποφ-ΓΔΔ/1803/01(ΦΕΚ-1587/Β/30-11-01) 


ΑΡΘΡΟΝ-6 

      Η παρ.3 του Αρθ-4 του ΝΔ-3879/58 "Περί συμπληρώσεως των περί σχεδίων των πόλεων διατάξεων, καθορισμού της συνθέσεως του Συμβουλίου Οικισμού και παρατάσεως της ισχύος του Αρθ-3 του Ν-2364/53" (ΦΕΚ-186/Α/58), η ισχύς του οποίου έχει παραταθεί επ' αόριστο με το Ν-1041/80 (ΦΕΚ-75/Α/80), τροποποιείται ως εξής: 

      "3. Από της ισχύος του παρόντος και μέχρι την 31 Δεκεμβρίου 1962 η κατά τας διατάξεις του Αρθ-3 του Ν-2364/53 κράτησις επιβάλλεται μόνον: α) Εντός της περιοχής ολοκλήρου του Νομού Αττικής, β) εις ολόκληρον την περιοχήν του τέως Δήμου θεσσαλονικέων και γ) εις τας λοιπάς πόλεις της χώρας τας έχουσας πληθυσμόν άνω των πέντε χιλιάδων (5000) κατοίκων και κατά την ακόλουθον κλίμακα: 

      α) δια προϋπολογιζομένην αξίαν μείζονα των πενήντα οκτώ και μισό (58,50) Ευρώ και δια το υπέρ το ποσόν τούτο και μέχρι των εκατόν σαράντα επτά (147) Ευρώ μέρος του προϋπολογισμού επιβάλλεται κράτησις ήσιμυ τοις εκατόν (0,5%), 

      β) δια προϋπολογιζομένην αξίαν μείζονα των εκατόν σαράντα επτά (147) Ευρώ και δια το υπέρ το ποσόν τούτο και μέχρι των διακοσίων ενενήντα τριών (293) Ευρώ μέρος του προϋπολογισμού επιβάλλεται κράτησις εξ ενός τοις εκατόν (1%), 

      γ) δια προϋπολογιζομένην αξίαν μείζονα των διακοσίων ενενήντα ττριών (293) Ευρώ και δια το υπέρ το ποσόν τούτο και μέχρι των πεντακοσίων ογδόντα επτά (587) Ευρώ μέρος του προϋπολογισμού επιβάλλεται κράτησις εξ ενός και ημίσεως τοις εκατόν (1,5%), 

      δ) δια προϋπολογιζομένην αξίαν μείζονα των πεντακοσίων ογδόντα επτά (587) Ευρώ και δια το υπέρ το ποσόν τούτο μέρος του προϋπολογισμού επιβάλλεται κράτησις εκ δύο τοις εκατόν (2%). 

      Διά προϋπολογιζομένην αξίαν μέχρις πενήντα οκτώ και μισό (58,50) Ευρώ δεν καταβάλλεται κράτησις".

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο κωδικός της εφορίας του δήμου αθηναίων για να πληρώσω το ΚΗ Πολεοδομικού Γραφείου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποσοστό του ΚΗ που πληρώνεται στην ΔΟΥ, κατατίθεται στον κωδικό 3518.

Γενικά τα ΚΑΕ δε χρειάζεται να τα γνωρίζεις. Αν πας στην ΔΟΥ το έντυπο υπολογισμού κρατήσεων, τα συμπληρώνουν μόνοι τους.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποσοστό του ΚΗ που πληρώνεται στην ΔΟΥ, κατατίθεται στον κωδικό 3518.

Γενικά τα ΚΑΕ δε χρειάζεται να τα γνωρίζεις. Αν πας στην ΔΟΥ το έντυπο υπολογισμού κρατήσεων, τα συμπληρώνουν μόνοι τους.

Καλησπέρα,

ρώτησα εχτές στην Πολεοδομία και μου είπανε ότι τα υπέρ Δήμου πληρώνονται στον κωδικό 62014. Μου είπανε κάτι λάθος?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανάλογα με τον δήμο. Ίσως να έχουν ξεχωριστό ΚΑΕ, δεν ξέρω.

Στους περισσότερους, οι κρατήσεις υπέρ δήμου και το ποσοστό του ΚΗ που δεν πάει στη ΔΟΥ, πληρώνεται απ' ευθείας στην ταμειακή υπηρεσία του δήμου.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω μια περίπτωση νομιμοποίησης 65τμ σε υφιστάμενο κτίριο αλλά απαιτείται και η αποτύπωση όλου του κτιρίου. Ο προϋπολογισμός της αποτύπωσης βγαίνει πολύ μεγάλος αφού και το κτίριο είναι πολύ μεγάλο. Πρέπει για την αποτύπωση να πληρωθεί ΚΗ και εισφορά σε δήμο; Βγαίνει τεράστιο!..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.