Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα τιμολόγια και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

σε αδεια του 2010 υπηρχε εκκο και ειχε ελαχιστο ποσο τιμολογιων 7200 ευρω.

δεν την ειχα βγαλει εγω την αδεια.

δεν εχω βγαλει γενικα αδεια με εκκο γι αυτο ρωταω το εξης:

εφοσον το εκκο καταργηθηκε  και στη δεη δεν ζητανε θεωρηση απο τη δου για αδειες μετα του 1994, τοτε ο πελατης χρειαζεται να συμπληρωσει το ελαχιστο ποσο 7200.?

που θα του χρησιμευσει?

Link to comment
Share on other sites

Το εκκο δεν καταργηθηκε.Απλα δεν το ελεγχει η δου για να παρεις ρευμα.Απ'οσο ξερω και στις νεες αδειες διαβιβαζεται υπηρεσιακα απο τις υδομ στις δου το εκκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπέρα, απ'ότι καταλαβαίνω για μια άδεια προσθήκης του 1996 που ολοκληρώθηκαν οι εργασίες το 2015 δεν υπάρχει υποχρέωση προσκόμισης στη ΔΕΗ βεβαίωσης από τη ΔΟΥ για κλείσιμο ΕΚΚΟ. Σωστά? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σε προσθηκη μεταλλικου κτιριου που αποπερατώθηκε εχω κολλήσει τα ελάχιστα ενσημα που βγαζει η οικοδομή κ τα έβαλα ολα στα μπετα, για να κλεισει ο φάκελος του ΙΚΑ τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει γίνει η κατάργηση του ΕΚΚΟ και δεν απαιτείται η βεβαίωση από την εφορία και η προσκόμιση των τιμολογίων στην εφορία.

1)Για να πάρω ρεύμα τι απαιτείται σε νέα κατοικία;

2) Το ΕΚΚΟ το καταθέτω στην πολεοδομία;

3)Πρέπει να κόψω τα τιμολόγια για το ελάχιστο κόστος οικοδομής; Ποιος τα ελέγχει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει η κατάργηση του ΕΚΚΟ και δεν απαιτείται η βεβαίωση από την εφορία και η προσκόμιση των τιμολογίων στην εφορία.

1)Για να πάρω ρεύμα τι απαιτείται σε νέα κατοικία;

2) Το ΕΚΚΟ το καταθέτω στην πολεοδομία;

3)Πρέπει να κόψω τα τιμολόγια για το ελάχιστο κόστος οικοδομής; Ποιος τα ελέγχει;

 

Ευχαριστώ

 

 

Απο 01-01-2014 δεν χρειάζεται βεβαίωση από τη ΔΟΥ (εφορεία) για την ηλεκτροδότηση κάποιου ακινήτου.

1) Βεβαίωση απο το Δήμο , τιτλος ιδιοκτησίας , κλπ  ...ρωτήστε σχετικά θα σας πουν

3) Η ΔΟΥ με άλλη διαδικασία (αυτή του ελέγχου των τεκμηρίων )

Link to comment
Share on other sites

Απο 01-01-2014 δεν χρειάζεται βεβαίωση από τη ΔΟΥ (εφορεία) για την ηλεκτροδότηση κάποιου ακινήτου.

1) Βεβαίωση απο το Δήμο , τιτλος ιδιοκτησίας , κλπ  ...ρωτήστε σχετικά θα σας πουν

3) Η ΔΟΥ με άλλη διαδικασία (αυτή του ελέγχου των τεκμηρίων )

Δηλαδή αν εγώ έχω εκκο πχ.100.000ευρώ και κόψω 50.000ευρώ γιατί τόσο πραγματικά κόστισε θα έχω πρόβλημα σαν μηχανικός; άλλωστε ελεύθερη δεν είναι η αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ως μηχανικός δεν θα έχεις πρόβλημα

Ο ιδιοκτήτης μπορεί (αν τυχόν ελεγχθεί)  να έχει πρόβλημα 

 

Γενικά από την νομοθεσία προβλέπεται ότι

ακόμη και αν η οικ άδεια εκδόθηκε μετά τον 4-4-2008  

και το ΕΚΚΟ είχε συνταχθεί τότε (δηλ κατά την έκδοση της Ο.Α)  εσφαλμένα  με τις  παλιές τιμές/μ2 ΕΚΚΟ

πρέπει να είχε ανασυνταχθεί  και να είχε υποβληθεί στην ΥΔΟΜ με τις νέες τιμές (το αναφέρει ρητά ο νόμος αναπροσαρμογής τιμών ΕΚΚΟ)

 

Επίσης για να μην ψάχνεσαι δες αν π.χ πρόκειται

για κατοικία  η παλιά τιμή είναι 204και η νέα 400€/μ2

ενώ για μον/κία 264 και 460

γραφεία -καταστήματα 190 και 360

γεωργικά 102 και 200

 

Επίσης πρόσεξε

αν έχει έστω και ενα τιμολόγιο για εργασίες πριν την παραπάνω ημερομηνία

οι εργασίες αυτές παραμένουν με τις παλιές τιμές (δηλ του αρχικού ΕΚΚΟ)

και αναπροσαρμόζονται οι λοιπές εργασίες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ,

 

πρόκειται για καινούργια άδεια δόμησης μετά το 2014 και επειδή κάποιοι συνάδερφοι υποστηρίζουν ότι μπορείς να κόψεις λιγότερα από το ΕΚΚΟ (για μονοκατοικία με 460) εφόσον δεν περνάει από εφορία και δεν υπάρχει έλεγχος μπορεί να γίνει και δεν υπάρχει φορολογικό πρόβλημα για το μηχανικό. Έτσι και εγώ είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ,

 

πρόκειται για καινούργια άδεια δόμησης μετά το 2014 και επειδή κάποιοι συνάδερφοι υποστηρίζουν ότι μπορείς να κόψεις λιγότερα από το ΕΚΚΟ (για μονοκατοικία με 460) εφόσον δεν περνάει από εφορία και δεν υπάρχει έλεγχος μπορεί να γίνει και δεν υπάρχει φορολογικό πρόβλημα για το μηχανικό.  TI EIΔΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ?Ετσι και εγώ είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.