Μετάβαση στο περιεχόμενο

Koντό υποστύλωμα


 

Recommended Posts

Nαι, στο 25άρι αναφέρομαι...

 

Είναι σε ορεινή περιοχή, σε βραχώδες έδαφος και τα φορτία του ισογείου είναι ιδιαίτερα μικρά.

 

Δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ό,τι λέει ο zavi και ο Pappos.

Πέρα από αυτό, προς την πλευρά της ασφάλειας μπορείς να λάβεις υπόψη σου και την παράγραφο 18.5.8 του Ε.Κ.Ω.Σ. για την περιμετρική όπλιση των ανοιγμάτων σε τοιχώματα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά!

Κοίταξα πάλι και την 18.5.8 ΕΚΩΣ και είμαι σίγουρος πως ο μπετατζής δέν έβαλε τίποτα από αυτά, ακόμη κι αν προβλεπόταν (τον ξέρω).

Σημ: Δεν είναι δική μου δουλειά η οικοδομή.

 

Ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να μην κάνει τίποτα τελικά και πιστεύω ότι δεν θα έχει πρόβλημα και στην πράξη.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
apoul έχεις δίκιο σε ότι αναφέρει ο κανονισμό...

Δες όμως εδώ

και στο 1ο λεπτό δείχνει τι παθαίνει ΚΥ με τοίχο από μπετό... Βέβαια αυτό το ΚΥ είναι ανωδομής αλλά...

 

Ψάχνωντας μια λύση για κάποια "θέσει" κοντά υποστυλώματα, έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο και έμεινα άφωνος...

 

Έχω ένα υπόγειο υπερυψωμένο κατά 1,00μ με φεγγίτες ύψους 0,60μ σχεδόν περιμετρικά...

 

Πρότεινα στον εργολάβο δύο λύσεις:

α) Να αφήσει αρμό τουλάχιστον 2εκ. μεταξύ τοιχείων υπογείου και υποστυλωμάτων.. και να σφραγίσουν τον αρμό με στεγανωτικό...

β) Να κλείσει δεξιά αριστερά τους φεγγίτες κατά (πόσο; )... ώστε να αποφευχθεί η δημιουργία κοντού...

 

Οι απαντήσεις ήταν:

α) Αποκλείεται, θα μπάσει υγρασία!!

β) Αποκλείεται, θα μου κλείσεις το φως...

 

Ψάχνω εντός ΣΚ να βρώ μια τρίτη λύση για να την δώσω την Δευτέρα... αν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχει θεωρητική συμμετοχή του υπογείου στην παραλαβή σεισμικών φορτίων πρέπει ο λόγος της επιφάνειας των ανοιγμάτων προς την επιφάνεια της πλευράς να είναι μικρότερος του 20%.

 

Εάν το συνολικό μήκος τοιχωμάτων υπογείου είναι μεγαλύτερο από 80% του μήκους της περιμέτρου του κτιρίου (το υπόλοιπο είναι μήκος ανοιγμάτων) τότε το υπόγειο θεωρείται όροφος παγιωμένος δηλ. με πρακτικώς μηδενική σχετική μετατόπιση υπό οριζόντια φορτία. (μιλάμε για τυπικά υψη ανοιγματων υπογειου (30-80 εκ)

 

(ΕΚΟΣ2000, σελ.253, 254 - παρ.14.3.1)

 

Για να μην έχεις λοιπον προβλημα με κοντά θα πρέπει να περιορίσεις το μήκος των ανοιγματων σε το πολυ 20% της περιμετρου.

 

Αν δεν το κανεις, τοτε θα πρεπει να θεωρησεις το υπογειο ως οροφο (και οχι ως στατικως εννοουμενο υπογειο) και να διαστασιολογησεις τα θεσει κοντα υποστυλωματα ως κοντα.

 

ΥΓ. φυσικα παιζει καποιο ρολο και η διαταξη των ανοιγματων.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι περιμετρικά υπάρχουν μόνο υποστυλώματα και κανένα τοιχείο;

Και ότι δεν είναι αποδεκτό να κλείσει ούτε ένας φεγγίτης;

Τότε μήπως βολεύει το bracing;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τοιχεία, όχι όμως 0,60 σε καμμία περίπτωση...

Δεν μπορούν να κλείσουν οι φεγγίτες, εδώ δεν μπορούν καν να περιοριστούν...

Τι είναι το bracing;...

Link to comment
Share on other sites

Να ένα παράδειγμα με bracing:

 

Skinner_bracing.JPG

 

βεβαίως αφού το ύψος είναι μόλις 0,60m τα στοιχεία μπορούν να είναι πολύ επικλινή...

Τέτοια λύση παίζει;

Link to comment
Share on other sites

:roll:

Τέτοια λύση ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....

 

Μιλάμε για νέα μονοκατοικία σε παραθαλάσσια περιοχή! Τώρα ξεκινάει να κτίζεται...

 

Φαντάζεσαι να τους προτείνω να βάλουν τέτοια στο υπόγειο;

Γιατί να μην βάλω τότε και γ@*ω τις μονώσεις στους αρμούς ώστε να μην έχω κανένα πρόβλημα;

 

Όλα είναι θέμα κόστους και φυσικά εμφάνισης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.