Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

... θα πάρεις την επιστροφή σου (στον κατάλληλο χρόνο).

 

Αυτή η ατάκα, τα λέει όλα ...

Δηλαδή, σε άγνωστο χρόνο ή, όπως συνηθίζω να λέω, σε ... τρία τέρμινα, όπως έλεγε η "γύφτισσα" στις παλιές ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρά τις απαισιόδοξες προβλέψεις για την μην επιστροφή φόρου το 2011 λόγω μεγαλης πτώσης τζίρου προκύπτει και φέτος ένα σεβαστό ποσό για επιστροφή. Για να δούμε πότε θα τα πάρουμε ή και τι θα πάρουμε...φέτος...;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση επιστροφής φορου (λέμε τώρα οτι μπορεί να συμβεί), για την είσπραξη της, απαιτείται η προσκόμιση των δικαιολογητικών στην εφορία για οποιδήποτε ποσό ή υπάρχει κάποιο όριο απο το οποίο απαιτείται η προσκόμιση ;

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή γίνεται, συνήθως, με κατάθεση του ποσού στο λογαριασμό της τράπεζας που έχεις αναγράψει στη δήλωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η επιστροφή είναι πάνω από 1500Ε απαιτείται η προσκόμιση των δικαιολογητικών στη εφορία.

ΠΟΛ 1094 15-4-2011.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή γίνεται, συνήθως, με κατάθεση του ποσού στο λογαριασμό της τράπεζας που έχεις αναγράψει στη δήλωσή σου.

 

Είναι υποχρεωτικό όταν κάνεις δήλωση μέσω Taxis Net να δηλώσεις λογαριασμό τραπέζης?

Εγώ πρώτη φορά κάνω μέσω Taxis Net, τις άλλες φορές κατέθετα δήλωση στην ΔΟΥ και μου ερχόνται η επιταγή με την επιστροφή φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικό όταν κάνεις δήλωση μέσω Taxis Net να δηλώσεις λογαριασμό τραπέζης?

Εγώ πρώτη φορά κάνω μέσω Taxis Net, τις άλλες φορές κατέθετα δήλωση στην ΔΟΥ και μου ερχόνται η επιταγή με την επιστροφή φόρου.

 

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά, εάν γνωρίζεις ότι θα έχεις επιστροφή, γιατί να μην αναγράψεις ένα τραπεζικό λογαριασμό, ώστε να μην έχεις υποχρέωση να επισκέπτεσαι τράπεζα πάλι, με τη γνωστή ταλαιπωρία.

 

Εγώ, τουλάχιστον, αυτό εφαρμόζω κάθε χρόνο και αποφεύγω τις επισκέψεις σε τράπεζα. Το μόνο που δεν έχω καταφέρει να τακτοποιήσω είναι η επίσκεψη στην ΕΤΕ, δυο φορές το χρόνο, για το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP, είμαι διστακτική και επιφυλακτική να δίνει λογαριασμούς, ακόμα και στο δημόσιο όπως ΔΟΥ. Προτιμώ να φάω 1-2 ώρες από την ζωή μου στην ώρα μιας τραπέζης για την επιταγή παρά να έχω το φόβο (παραείμαι φοβιτσιάρα με αυτά, το ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ψηφίζω δαγκωτό επιταγάρα!! είναι η μόνη επιταγή που έχει τις λιγότερες πιθανότητες να είναι ακάλυπτη!αρκεί να την πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η επιστροφή είναι πάνω από 1500Ε απαιτείται η προσκόμιση των δικαιολογητικών στη εφορία.

ΠΟΛ 1094 15-4-2011.

 

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε/φισα (?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.