Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Μου ήρθε η έκτακτη εισφορά στις 10/9 και εχθές η επιταγή της επιστροφής. Εχω την αίσθηση ότι όταν λένε για συμψηφισμό αναφέρονται σε αυτούς που δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη η δήλωση τους , όχι σε αυτούς που έχει εκκαθαριστεί και απλά περιμένουν τον έλεγχο των δικαιολογητικών για την έκδοση της επιταγης.

Link to comment
Share on other sites

όταν λένε για συμψηφισμό αναφέρονται σε αυτούς που δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη η δήλωση τους , όχι σε αυτούς που έχει εκκαθαριστεί και απλά περιμένουν τον έλεγχο των δικαιολογητικών για την έκδοση της επιταγης.

 

Δεν είναι δυνατό να υπάρχει ειδικά ελ. επαγγελματίας του οποίου η δήλωση να μην έχει εκκαθαριστεί ακόμα. Δεδομένου ότι φέτος οι δηλώσεις υποβλήθηκαν και ηλεκτρονικά από όλους, πράγμα το οποίο σημαίνει άμεση εκκαθάριση (το αργότερο τον Ιούλιο που ήταν η τελευταία προθεσμία).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, θα συμψηφιστούν σε αυτούς που δεν έχει γίνει ακόμη εκκαθάριση σε αρκετούς μισθωτούς δηλαδή. Σε όλους τους υπόλοιπους θα έρθουν δύο σημειώματα ένα η επιταγή και ένα εκτακτη εισφορά+φόρος επιτηδευματος+φόρος για αυτοκίνητο >1900cc.

Παρεπιπτόντως για όσους ενδιαφέρονται... Πήρα τηλ στην εφορία και όχι μόνο το σήκωσαν αλλά λέγοντας το ΑΦΜ μου με ενημέρωσαν με ακρίβεια για το πότε θα έρθει η επιταγή. Τι να πώ φαίνεται ότι τώρα που έχουν θιχτεί τα συμφέροντα του δημ. υπαλλήλου άρχισαν να αφουγκράζονται τα άγχη μας και να μας απαντάνε...

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ο νομος παυλοπουλου οτι η καθε εφορια πρεπει να μου δωσει χαρτι με τα φεμ που κατατεθηκαν σε αυτη?

 

μου λειπουν καποια απο η/χ και αντε βρεστα

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς που να μην του έχει καταβληθεί η επιστροφή φόρου και να έκανε συμψηφισμό με την έκτακτη εισφορά;

Link to comment
Share on other sites

Να τον εκανε στην εφορια ή να τον εκανε η εφορια απο μονη της???

Εγω παντως επιστροφη ακομα δεν εχω παρει και η εισφορα ηρθε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.