Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Aνακοινώθηκε ότι θα απεργήσουν . (πάντως θα συμψηφήσουν την ειδική εισφορά αλληλεγγύης , το τέλος επιτηδεύματος αν είστε ελεύθερος επαγγελματίας και το τέλος για τα ΙΧ αν έχετε τέτοιο με κυβισμό μεγαλύτερο των 1929 κε, και τελικά θα εισπράξετε την διαφορά , αν αυτή υπάρχει. Μπορεί και να πληρώσετε και επιπλέον, ανάλογα με τα δηλωθέντα στο Ε1 )

Link to comment
Share on other sites

Άδικο! πολύ άδικο αυτό! Γιατί από όσους έκαναν το "λάθος" να μας δώσουν την επιστροφή μέχρι τώρα δεν πρόκειται να πάρουν ούτε σεντ! Αντίθετα οι άτυχοι στους οποίους καθυστέρησε, θα τα πληρώσουν με το στανιό. Αυτή είναι η "δικαιοσύνη" σου με την οποία μας έχεις φλομώσει ΓΑΠ; :grin:

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή δεν έχει έρθει. στο μεταξύ από taxisnet κατέβασα το ειδοποιητήριο για τα 300.είναι μέχρι 30.09 η πληρωμή

1. αν τα πληρώσω τώρα αυτό φαίνεται στο σύστημα ή θα μου τα κρατήσουν και από την επιστροφή???

 

2. αν τα πληρώσω τώρα είναι 285. σιγά τη διαφορά θα μου πέιτε. ναι αλλά αν είναι να μου τα κρατήσουν από την επιστροφή θα πάει 300 (υποθέτω). γιά βάλτε 5% για κάθε έναν και δείτε πόσα "μαύρα" μαζεύει ο χοντρός.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι υπόχρεος για 300€, θα τα πληρώσεις αναγκαστικά σε μία δόση έως 30.09 και θα σου κρατήσουν 285€. Άμα το αφήσεις, θα χρεωθείς και της προσαυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά επειδή ειπώθηκε ότι καθυστερούν τις επιστροφές για να τα συμψηφίσουν...μην τα πληρώσω 2 φορές και μετά γίνεται πάλι διορθωτική.τους έχω ικανούς....τέλοσπαντων θα ρωτήσω αύριο και στη ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή δεν έχει έρθει. στο μεταξύ από taxisnet κατέβασα το ειδοποιητήριο για τα 300.είναι μέχρι 30.09 η πληρωμή

1. αν τα πληρώσω τώρα αυτό φαίνεται στο σύστημα ή θα μου τα κρατήσουν και από την επιστροφή???

 

2. αν τα πληρώσω τώρα είναι 285. σιγά τη διαφορά θα μου πέιτε. ναι αλλά αν είναι να μου τα κρατήσουν από την επιστροφή θα πάει 300 (υποθέτω). γιά βάλτε 5% για κάθε έναν και δείτε πόσα "μαύρα" μαζεύει ο χοντρός.

 

Δεν εξετάζεις το ενδεχόμενο συμψηφισμού έως την 30-9 μεταξύ επιστροφής και οφειλών ? Ετσι και δεν θα πληρώσεις άλλα θα οφεληθείς και από την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη εξήγησε το αν θέλεις αυτό γιατί δεν έχει γίνει κατανοητό. Χθες το άκουσα κι εγώ: για να γίνει συμψηφισμός πρέπει να το αιτηθεί ο φορολογούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις να παίρνεις επιστροφή φόρου , η οποία επιστροφή είναι "βέβαιη και εκκαθαρισμένη " (δηλ. έλεγχος δικαιολογητικών από ΔΟΥ, αποστολή της πιστωτικής καταστάσεως στο ΥΠ. ΟΙΚ ) τότε εφόσον υπάρχει βεβαιωμένη οφειλή θα συμψηφισθεί πρώτα αυτή (χωρίς να το ζητήσεις, το κάνουν μόνοι τους στη ΔΟΥ ) και μετά θα εισπράξεις (αν περισσεύει) το υπόλοιπο.

 

Επίσης αν έχεις να πληρώσεις φόρο (πχ ΦΠΑ, ΦΜΥ, φόρο εργολάβων .....) με βάση δήλωση μπορείς να ζητήσεις να γίνει συμψηφισμός ανάμεσα στο ποσό που θα πληρώσεις με βάση την δήλωση που καταθέτεις και στην απαίτηση που έχεις κατά του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις να παίρνεις επιστροφή φόρου , η οποία επιστροφή είναι "βέβαιη και εκκαθαρισμένη " (δηλ. έλεγχος δικαιολογητικών από ΔΟΥ, αποστολή της πιστωτικής καταστάσεως στο ΥΠ. ΟΙΚ ) τότε εφόσον υπάρχει βεβαιωμένη οφειλή θα συμψηφισθεί πρώτα αυτή (χωρίς να το ζητήσεις, το κάνουν μόνοι τους στη ΔΟΥ ) και μετά θα εισπράξεις (αν περισσεύει) το υπόλοιπο.

 

Άρα οι πληροφορίες μου είναι λάθος (εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα συμψηφισμού μόνο αν το θέλει ο φορολογούμενος αλλά αυτή γίνεται και χωρίς αίτησή του) και η εύλογη απορία του gzin (την οποία μάλλον δεν κατάλαβες) παραμένει.

Η ερώτηση (αν κατάλαβα κι εγώ καλά) είναι αν κάποιος που έχει να λαμβάνει επιστροφή, πάει και πληρώσει τώρα εισφορές κλπ., μήπως δεν προλάβουν να ενημερωθούν ότι τις πλήρωσε και τους τις ξαναχρεώσουν μέσω του συμψηφισμού, αποδίδοντάς του τελικά μικρότερη επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.