Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Η τιμή που μου έδωσαν με την έκπτωση είναι 446,40 ευρώ

 

(η έκπτωση ισχύει για όλους τους μηχανικούς....δεν έχω κανένα γνωστό στην εταιρεία... )

 

Και γω LEICA έχω να σου πω την αλήθεια (το DISTO D3). Απ' όσο βλέπω από το pdf που έδωσες, τα μόνο σημεία στα οποία υστερεί το δικό μου είναι το μέγιστο μήκος μέτρησης και το πλήθος των τελευταίων μετρήσεων. Γενικώς τα HILTI είναι ΤΟΡ θεωρώ σε ακρίβεια (αν δεις όλοι οι επιμετρησάδες των εταιριών - γυψοσανίδες, μεταλλικές κατασκευές κλπ - τέτοια έχουν). Ωστόσο, σε ό,τι αφορά τη μέγιστη απόσταση, μην ποντάρεις πολλά. Εννοώ δηλαδή ότι τα 200μ. που λέει για εξωτερικούς χώρους, όχι με γυαλιά, αλλά ούτε με κυάλια δεν μπορείς να τα δεις (καλά καλά ούτε τα 100μ.). Κοινώς θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για εσωτερικούς χώρους γιατί με τον καιρό θα παρατηρήσεις ότι θα σου σπάσει τα νεύρα να προσπαθείς μες τον ήλιο να βρεις που είναι η κουκκίδα, χρόνος πολύ μεγαλύτερος από το ξεδίπλωμα της κλασσικής μετροταινίας και των "κορδελιών" (εκτός και αν κάνεις εξ. αποτυπώσεις μετά τις 8.00 το βράδυ και μέχρι την ανατολή).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για εξωτερικές μετρήσεις εννοούσα κυρίως κτηρίων (δυσπρόσιτα σημεία, όψεις, άντε και κανένα μικρό οικόπεδο χωρίς ιδιαίτερες κλήσεις)

Γενικά με ενδιαφέρει η ακρίβεια του μηχανήματος και πιστεύω ότι η μεγάλη μνήμη είναι σημαντικό προτέρημα.

Το οικονομικό, ομολογώ ότι όταν πρόκειται για εργαλεία της δουλειάς, παίζει σχετικά δεύτερο ρόλο.

 

(ουπς... άργησα να απαντήσω και δεν είδα την ερώτηση σου Theo....θα το ψάξω...)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την προσωπική μου άποψη πάντως, ξέχνα τη μνήμη, θα χάσεις τη μπάλα. Το καλύτερο είναι να έχεις το κροκί σου και να σημειώνεις ό,τι μετράς (θα με θυμηθείς). Σε ό,τι αφορά την ακρίβεια, και η LEICA και η HILTI βγάζουν επαγγελματικό εξοπλισμό (η πρώτη απ' όσο ξέρω και total station κλπ), επομένως από θέμα ακρίβειας δεν θα 'χεις πρόβλημα σε καμία εκ των δύο περιπτώσεων και βέβαια δεν είναι σίγουρα BOSCH. Απλά, μήπως πληρώνεις λίγο και τη μάρκα ... ; (στη HILTI αναφέρομαι και με πάσα επιφύλαξη).

 

Σε σχέση με το κλισιόμετρο πάντως, το DISTO έχει ψηφιακό. Ψάξε και για το HILTI καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μηχανάκι της Hilti δεν έχει κλισιόμετρο.

 

To PD42 έχει αυτή την "ράβδο επέκτασης" που πρέπει να είναι καλό εξάρτημα για γωνίες και μετρήσεις σε δυσπρόσιτα σημεία.

 

 

Εννοείται ότι στις αποτυπώσεις έχω πάντα μαζί μου μπλοκ σχεδιασμού. :smile:

Σωστά τα λες και τελικά το κλισιόμετρο είναι σημαντική παράμετρος οπότε θα ψάξω και το D5 της Leica να δω σε τι τιμές "παίζει".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και το leica d5 στα ίδια λεφτά "βγαίνει".

 

Να ρωτήσω κάτι....

 

Είναι αξιόπιστα τα αποστασιόμετρα laser σε μετρήσεις διαγωνίων?

Συνάδελφος μου έχει αναφέρει ότι στις διαγωνίους χάνουν...λόγω γωνίας πρόσπτωσης...αλλά αυτό δεν ρυθμίζεται με την χρήση στόχου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και το leica d5 στα ίδια λεφτά "βγαίνει".

 

Να ρωτήσω κάτι....

 

Είναι αξιόπιστα τα αποστασιόμετρα laser σε μετρήσεις διαγωνίων?

Συνάδελφος μου έχει αναφέρει ότι στις διαγωνίους χάνουν...λόγω γωνίας πρόσπτωσης...αλλά αυτό δεν ρυθμίζεται με την χρήση στόχου?

 

Τα παραλέει μάλλον. Αφού η τελίτσα είναι μικρότερη με αποτέλεσμα να πάει και να χωνιάζει στην εσωτερική ακμή της γωνίας. Βέβαια, και πάλι δεν συνιστώ μέτρηση διαγωνίων με λέιζερ, μάλλον προχειροδουλειά θα καταλήξει (δεν θα σου κλείνουν τα σχήματα), παρά μέτρηση ακριβείας. Γενικώς, θα πρέπει να δουλεύεις με 2-3 εργαλεία ταυτόχρονα (κορδέλα, σπαστό ή μεταλλική και αποστασιόμετρο) για να είσαι εξασφαλισμένη, εκεί κατέληξα εγώ. Είναι σαν να έχεις ένα λογισμικό (για την περίπτωσή μας - πολ. μηχ.) και να απαιτείς να σου λύνει όλα τα προβλήματα. Ε, δυστυχώς δεν γίνεται !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Directionless!

 

Από αυτά που είχα ακούσει και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα είχα καταλήξει. Μόνο προχειροδουλειές δεν μου αρέσει να κάνω... :smile:

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

 

υ.γ. Αν κανείς έχει να μου προτείνει προμηθευτεί για το leica θα εκτιμούσα οποιοδήποτε pm! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.