Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Ερώτηση

 

Σε ένα οικόπεδο θέλω να μετρήσω το υψόμετρο ώστε να χαράξω μετά τις ισουψείς.

Υπάρχει στην αγορά κάποιο όργανο που να το κάνει αυτό χωρίς να χρησιμοποιεί τη βαρομετρική πίεση του αέρα;

Link to comment
Share on other sites

@ Gnusselt :

1. Είσαι ΕΚΤΟΣ θέματος

2. Είσαι ως αντικείμενο ..... ΕΚΤΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ!!!

3. με GPS .... ή στη χειρότερη με google earth

4. Πως θα χαράξεις τις ισοϋψείς???:confused:

Link to comment
Share on other sites

@ GRTOPO : Σίγουρα για το GPS δεν μου χρειάζονται τα 200 Μ , αλλά η τιμή ειναι πολύ καλύτερη απο το D5 , και επί πλέον εχει τη σκοπευτική διάταξη.

Δέν εχει ομως κλισίμετρο και μάλλον ειναι καινούργιο μοντέλο , γι αυτό ρώτησα αν το ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες αποστασιόμετρο μόνο για το GPS και για το 90% των κτιριακών αποτυπωσεων και κριτήριο η τιμή, τότε πήγαινε στο DLΕ 50 BOSCH που είναι και φθηνό<100€.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά αποστασιόμετρου και ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα αν ξέρετε.

Το DLE 50 καταρχάς έχει βγει εκτός αγοράς? Μόνο το DLE 70 βρίσκω τώρα για το οποίο λένε ότι υπολογίζει έως και 10 φορές ταχύτερα τις αποστάσεις από τα παλαιότερα μοντέλα.

Το DLE 70 ( η εστω το DLE 50 ) για να μετρήσεις οριζόντιες αποστάσεις πρέπει να χρησιμοποιείς το αλφάδι που έχει εξωτερικά? Το DISTO D3 από ότι είδα δεν χρειάζεται να το στοχεύσεις απαραίτητα οριζόντια. Σου βρίσκει αυτό την οριζόντια απόσταση.

Κάτι άλλο τώρα. Είδα ότι το DLE 70 έχει ένα μεταλλικό στοιχείο πίσω ώστε να το τοποθετήσεις σε μια γωνία και να μετρήσεις ότι θέλεις. Το DISTO D3 έχει κάτι τέτοιο? Είδα σε ένα βίντεο μόνο ένα ανοιγομενο πλαίσιο αμφιβόλου ποιότητας για να το τοποθετείς ακριβώς στην ακμή ενός τραπεζιού η άλλου αντικειμένου ( λες και δεν μπορεις χωρις αυτό!).

Δεν ξέρω για άλλες διαφορές εκτός από το φωτισμό οθόνης και την εύρεση κάθετων γωνιών ( μέχρι 45 μοίρες ) του DISTO D3 και την εύρεση ύψους μετρώντας οριζόντια και υποτείνουσα, καθώς και την εύρεση 90 μοιρών μετρώντας 3 αποστάσεις του DLE 70.

Το χρειάζομαι για εσωτερικούς χώρους βασικά, αλλά αν και έστω με την βοήθεια κιαλιών και στόχων μπορώ και εξωτερικά για την μέτρηση οικοπέδου για τοπογραφικά αδειών καλό θα ήταν. Επιπλέον δεν θέλω να ξοδέψω πάνω από 150 το πολύ 200

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε γνώμη και βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

..............αλλά αν και έστω με την βοήθεια κιαλιών και στόχων μπορώ και εξωτερικά για την μέτρηση οικοπέδου για τοπογραφικά αδειών καλό θα ήταν.............

Συνάδελφε τι λες??????

Είναι δυνατόν?????

Θα κάνεις Τοπογραφικό με το Laser????

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πιο πάνω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ( με κάποια δυσκολία) για εξωτερικές μετρήσεις, μου είχε πει και ένας συνάδελφος ότι σε να οικόπεδο με ένα παλιό ισόγειο όπου δεν μπορούσε να μετρήσει την διαγώνιο χρησιμοποίησε αποστασιομετρο στοχεύοντας ένα καδρόνι που κρατούσε κάποιος άλλος και νόμιζα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον τις απογευματινές ώρες και για εξωτερικές μετρήσεις.

Ομολογώ τι δεν έχω πιάσει στα χέρια μου αποστασιομετρο, ούτε έχω καν δει την χρήση του από συνάδελφο. Γράψτε λάθος.

Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για τα όρια που έχει το αποστασιομετρο ( όσον αφορά τις χρήσεις του και την ακρίβεια του ) θα το εκτιμούσα. Σε εξωτερικούς χώρους δεν έχει την ίδια ακρίβεια? Η απλώς δεν μπορείς λόγω του φωτός και της απόστασης να είσαι σίγουρος ότι στόχευσες σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η μειωμένη ακρίβεια και η απόσταση στόχευσης που επιτρέπουν αυτά τα όργανα τα καθιστά ακατάλληλα για τοπογραφικά...

Στην ουσία είναι για εσωτερικές αποτυπώσεις, επιμετρήσεις δομικών στοιχείων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Πρέπει να ρωτήσω τον συνάδελφο αν εκτός από αυτήν την περίπτωση που μου διηγήθηκε το χρησιμοποιεί και σε άλλες περιπτώσεις εξωτερικά.

Έχεις μήπως να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο σχετικά φτηνό?

Μειωμένη ακρίβεια εννοείς στη στόχευση έτσι? Γιατί λένε ότι έχουν ακρίβεια μέτρησης + - 1,5 χιλιοστά.

Χωρίς να παρεξηγηθώ, αν σε απόσταση ας πούμε 30μ έχοντας ένα πάσαλο και χρησιμοποιώντας την λειτουργία της ελάχιστης απόστασης κουνώντας αριστερά δεξιά το λέιζερ, από τέτοια απόσταση μπορεί να πιάσει την ελάχιστη που αντιπροσωπεύει ο πάσαλος?

 

 

Πάλι για πιο λόγο υπάρχουν τα λέιζερ που μετρούν 200 μετρά?, μάλιστα ορισμένα τα διαφημίζουν για εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.

•Aπο site της LEICA: ((DISTO D8 Διαθέτει ενσωματωμένη ψηφιακή ανίχνευση σημείου με 4x zoom με αποτέλεσμα το σημάδεμα σε μεγάλες αποστάσεις να γίνεται εύκολα ακόμα και με έντονη ηλιοφάνεια)).

Μάλιστα για το DISTO D8 σε 3Dβίντεο το δείχνει να μετρά με ηλιοφάνεια την βάση και την κορυφή ενός δέντρου.

Η μας δουλεύουν η εγώ δεν έχω καταλάβει καλά η ο ILias παραήταν αυστηρός μαζί μου.

Εκτός και αν έκανε σύγκριση λέιζερ και STATION και όχι κορδέλας και λέιζερ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το DLE 70 και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου, επιμετρήσεις,εσωτερικές αποτυπώσεις,δυσπρόσιτα σημεία κ.λ.π.Μαζί με το αποστασιόμετρο σου δίνει δώρο και τρίποδα με αεροστάθμη.Πιστεύω για τη αντίστοιχες δουλειές θα σε βολέψει πολύ.Το χω 1 χρόνο,το χρησιμοποιώ συχνά και οι μπαταρίες καλά κρατούν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.