Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

AlexisPap εσύ κάνεις μετρήσεις άλλου επιπέδου. Εγώ θέλω να μετράω μόνος μου δώματα και στέγες στα γρήγορα. Προφανώς οι απαιτήσεις μου είναι πολύ λιγότερες και σε ποσότητα αλλά και σε ποιότητα.

Ελπίζω όντως να βγάλω άκρη με τα γυαλιά γιατί έχω αρχίσει να κουράζομαι...

Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO

Μη με γειώνεις έτσι συνάδελφε! :D

Από καθαρή φιλευσπλαχνία προς τον κλάδο σας έριξα την ιδέα!

Νομίζεις ότι νοιάζομαι για τους Ηλ/γους; :D

 

Υ.Γ: Stayros, με πρόλαβες! Τα γυαλιά αξίζουν τα 12€. Απλά δεν είναι η απόλυτη λύση. Προσπαθησε όσο γίνεται να προγραμματίζεις τα μετρήματα για ποιο κατάλληλες ώρες, θα δεις ότι είναι ποιο ξεκούραστο... Όσο για το τί μετρήσεις κάνω, άστα!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν όρεξη για πατέντες μπορουν να κάνουν το εξής : Να προσαρμόσουν μια δίοπτρα επάνω στο λαιζερ. Εγώ προσωπικά έχω κολλήσει μια πάνω σε ενα Bosch dle που έχω και δουλεύει μια χαρά.

Άλλωστε στα ακριβά leizer ετσι βλέπεις σε μεγάλες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μολις παρελαβα και εγω το αποστασιομετρο. Ειναι το DLE70.

Βγηκα εξω και στοχευσα την απεναντι οικοδομη. Συνθηκες εντονου φωτος, αλλα ο ηλιος δεν επεφτε πανω στο τοιχο που στοχευα. Με τα κοκκινα γυαλια (και τα μυωπιας μου μαζι!) εβλεπα σχετικα ανετα τη κουκιδα στα 20 μετρα.

Αν ο ηλιος χτυπαει ενα τοιχο και προσπαθησω να ριξω εκει πανω τη κουκιδα δεν νομιζω να την δω. Αλλα δεν ειναι και αυτο το ζητουμενο.

 

Γενικες εντυπωσεις, πολυ καλοφτιαγμενο και μαζεμενο μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειδα οτι το εχουν πολλοι και ειναι ευχαριστημενοι και το διαλεξα και εγω.

Τελικα και σε τοιχο που λουζεται απο φως η κουκιδα φαινεται, αρκει να μην εισαι κατι δεκαδες μετρα μακρυα.

Δοκιμασα σημερα το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι αναμένω την προκκαταβολή της επιδότησης κια σκεφτομαι που να επενδύσω τα χρήματα που θα πάρω.Αποφάσισα να πάρω αποστανσιόμετρο λόγω του οτι έχω συστάσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας,επειδή εχω γραφείο σε χωριό,και προκύπτουν τέτοιες δουλειές.Από οτι διάβασα στο forum τα μοντέλα της disto προτιμόνται,to bosch δε το συνιστούν πολλοί και τα hilti ειναι καλούτσικα.Θα ήθελα να μου πειτε αν αξίζει το d3 i to d5 λόγω διαφοράς τιμής.το d8 δεν θα μπορούσε να δωσει λύσεις σε εξωτερικούς χωρους?δεν αξίζει πιστεύεται να δωθούν τοσα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.