Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

@Pavloselef :

 

Για το D3 αυτά που λες δεν ισχύουν (3 χρόνια το 'χω και το 'χω ξεψαχνίσει καλά το μηχάνημα). Πρέπει να σαρώσεις την απέναντι πλευρά όπως περιγράφουν και παραπάνω οι συνάδελφοι, μόλις το ξαναδοκίμασα γιατί το 'χω μπροστά μου και έτσι λειτουργεί.

 

Οπότε, είτε με την ένδειξη της γωνίας, είτε με την αυτόματη σάρωση που κάνει.

 

Η γωνία στο D3 είναι +/- 50 μοίρες (όχι πως παίζει και μεγάλο ρόλο, αλλά για να τα λέμε και με το όνομά τους), μόλις τώρα το τσέκαρα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα για το καινούργιο μοντέλο D3a και D3a Bt ( Bluetooth) τα όποια ονομάζουν την λειτουργία (Smart Horizontal Mode™). Υπολογιζουν αυτοματα βαση αποστασης και γωνιας την οριζοντια αποσταση.:)

 

Το D3 από ότι ξερω βασικά έχει βγει εκτός παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την σάρωση που λες, είναι γρήγορη λειτουργία η όπως είπα, κατέληξες να ακουμπάς απλώς το μηχάνημα στον τοίχο και να παίρνεις περίπου την οριζόντια μέτρηση; Όσον αφορά την σκόνη έχεις συναντήσει προβλήματα τόσα χρόνια;

 

Το D3 από ότι ξερω βασικά έχει βγει εκτός παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

το σφαλμα νομιζω σε μικρές οριζόντιες εσωτερικές αποστάσεις αν "παιξει"και λίγο το χέρι (βέβαια όχι παρκινσον) ειναι μηδαμινό.απλά σκοπεύεις απέναντι....

Eξ άλλου κανείς δεν είναι σίγουρος αν οι σοβάδες είναι ισιοι,η αν υπάρχει κάποια μικρή κατασκευαστική ατέλεια (η απλώς ιδιομορφία της κατασκευής)ας μην είμαστε ακριβοί στα πιτουρα και φτηνοί στις κότες....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο mixyak790. Απλά θέλω να έχω την ειλικρινή γνώμη ατόμων που έχουν χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα μηχανήματα για να καταλάβω τι είναι αλήθεια και τι όχι σε σχέση με τα διαφημιστικά βίντεο των παραπάνω μηχανημάτων.

Link to comment
Share on other sites

....τι είναι αλήθεια και τι όχι σε σχέση με τα διαφημιστικά βίντεο των παραπάνω μηχανημάτων.....

 

 

Αν το ψάχνεις τόσο πολύ νομίζω ότι χάνεσαι χωρίς λόγο. Τα αποστασιόμετρα είναι εξελιγμένα...μέτρα. Απλά γλυτώνεις λίγα δευτερόλεπτα. Δεν χρειάζεται τόσο ψάξιμο για ένα τέτοιο μηχάνημα. Παίρνεις το D2 και ξεμπερδεύεις. Και να δω πόσο θα το χρησιμοποιήσεις και αυτό.

 

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει :

 

1) Σε καλοπώματα όπου ψιλοτσέκαρα αποστάσεις.

 

2) Σε χάραξη οικοπέδου όπου πάλι τσέκαρα αποστάσεις.

 

3) Σε έναν δυο Η/Χ που πήγα και πήρα δυο αποστάσεις.

 

4) Γενικά (και αυτό που άξιζε πιο πολύ ) σε μέτρηση ύψους.

 

Όλα αυτά μπορούσα να τα κάνω και με απλή μεζούρα και μέτρο. Κέρδισα κάποια δευτερόλεπτα έτσι. Σε εσωτερικές αποτυπώσεις όπου μετράς κολώνες και τοίχους θα σε βοηθήσει αρκετά. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι το D5. Πάρε ένα απλό.

 

Τέλος ....είναι μουράτο! Στους Η/Χ με κοιτάγανε σαν χάνοι οι ιδιοκτήτες:P

 

Κάτι άλλο....Γιατί δεν πας να τα δεις από κοντά ? Εγώ έτσι κατέληξα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την σάρωση που λες, είναι γρήγορη λειτουργία η όπως είπα, κατέληξες να ακουμπάς απλώς το μηχάνημα στον τοίχο και να παίρνεις περίπου την οριζόντια μέτρηση; Όσον αφορά την σκόνη έχεις συναντήσει προβλήματα τόσα χρόνια;

 

Το D3 από ότι ξερω βασικά έχει βγει εκτός παραγωγής.

 

Ναι, πιθανότατα να 'χει βγει. Εγώ το 'χα πάρει Οκτώβρη του 2008 από Νέα Υόρκη (γλύτωσα περίπου 120-130Ε από τις τιμές Ελλάδος).

 

Να στο εξηγήσω καλύτερα :

 

Το ανοίγεις και είναι έτοιμο να μετρήσει απόσταση (χωρίς να 'χει βγάλει την κουκκίδα). Αν κρατήσεις παρατεταμένο το on/off, αρχίζει να σφυρίζει με κοφτούς ήχους για κάθε μέτρηση που παίρνει. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το κουνήσεις αριστερά-δεξιά και πάνω-κάτω (με ήπιες κινήσεις). Όταν τελειώσεις το σκαννάρισμα, ξαναπατάς το on/off και στην οθόνη θα 'χεις 2 μετρήσεις : μία που θα λέει max xx,x m. και άλλη μία με min xx,x m.

 

Βοηθάει ναι, αλλά όπως είπε και ο nik, ψάχνεις ψύλλους στ' άχυρα (μιλάμε για αποκλίσεις χιλιοστών).

 

Όταν θέλω να μετρήσω αντικριστούς τοίχους, απλά ενεργοποιώ τη γωνία (αν θέλω να είμαι τόσο ψείρας).

 

Η λειτουργία με το σκαννάρισμα βασικά, δεν βοηθάει σε τέτοιες μετρήσεις κυρίως, αλλά στις διαγωνίους (είτε για εσωτερικές ακμές π.χ. που ψάχνεις την max απόσταση, είτε για εξωτερικές ακμές που ψάχνεις την min απόσταση).

 

Από σκόνη δεν καταλαβαίνει πράμα, θα το δεις όταν το πιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

η πιο σημαντικη λειτουργια του αποστασιόμετρου είναι η μέτρηση ύψους...

ο πελάτης δεν εντυπωσιάζεται τοοοοσο πολυ...το βλέπει σαν ένα ακόμα gadgetaki...

ο πελάτης θέλει να μην κάνεις περιττές κινήσεις και να ζορίζεσαι,αν π.χ εχεις το αποστασιόμετρο 2λεπτά για κάθε μέτρηση ,οση ακρίβεια και αν πετύχεις έχεις χάσει την εμπιστοσύνη του..

ενα άλλο θεμα για την αγορα του αποστασιομετρου είναι ποιός πληρώνει..\

αν ασπουμε πληρωνει το ΕΣΠΑ ΣΤΑ 500 ΕΥΡΩ δίνεις 100,στα 400 δινεις 80,

δηλαδη κάνε ενα μικρο υπολογισμο τι πρεπει να παρεις....π.χ καλύτερα ενα αποστασιομετρο απλο και ευχρηστο ,να σου περισεψουν να πάρεις και ενα αλφαδι laser η ένα gps....,αν πληρωνεις εσύ πάρε ενα bosch plr 50 140 ευρω, η το D2...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.