Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Η επιλογή εξαρτάται απο την χρήση.

Έχει στο Ebay απο 10€ αποστασιόμετρα με υπερήχους και απο 80€ τα laser για "ελαφριά" (Ότι πληρώσεις παίρνεις) χρήση. Το μεγάλο θετικό είναι ότι δε χρειάζεσαι βοηθό μαζί σου.

Πάντως οι πελάτες τα βλέπουν απλά σαν μια high tech μεζούρα...

 

-Για να κερδίσεις εντυπώσεις ή για γρήγορες μετρήσεις σε γιαπί πάρε με υπερήχους (έχουν και laser pointer!).

-Για ακρίβεια, αξιοπιστία και "σοβαρότερες" επιμετρητικές εργασίες, πάρε laser.(To καλό με τα disto είναι πως μετράνε και υπό κλίση)

-Για αποτυπώσεις και για μεγάλες αποστάσεις, θα επενδύσεις σε non prism total station.

Link to comment
Share on other sites

Diegito. Το τελευταίο μοντέλο του DISTO D3 ειναι το D3a. Υπάρχει και το DISTO D330 αλλα δεν ξερω αν ειναι αλλο μοντέλο η αν πρόκειται για D3a που κυκλοφορεί στο εξωτερικό. Αυτα ειναι τα πιο φτηνα μοντέλα της LEIKA που εχουν αυτοματη ευρεση οριζοντιας αποστασης καθώς και κλισεις ( μεχρι 45 μοίρες ) οπως επίσης και υποδοχη για τρίποδα. Επίσης σε σχέση με τα Bosh εχουν και αυτοματο φωτισμό οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Το d5 είναι κατ'εμέ το καλύτερο value for money. Έχει απεικόνιση της κουκίδας σε έγχρωμη ψηφιακή οθόνη καλής ποιότητας και έτσι μπορείς άνετα να το χρησιμοποιήσεις και σε εξωτερικό χώρο, χωρίς ειδικά γυαλιά κλπ. Άξιζει η διαφορά τιμής από το d3. Για πιο ακριβό νομίζω ότι ξεφεύγει από τα όρια τιμής και εφαρμογών του laser αποστασιόμετρου.

Link to comment
Share on other sites

Guido, εχεις το D5? Αν μου το φερουν απο την Γερμανια πιστευεις οτι θα υπαρχει προβλημα με πιθανες λεξεις του μενου στα γερμανικα?

Απο οτι εχω δει δεν υπαρχουν λεξεις στην οθονη παρα μονο αριθμοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το D5 έχω. Κανένα πρόβλημα να το πάρεις από Γερμανία. Δεν εμφανίζονται λέξεις στην οθόνη. Επίσης στη συσκευασία έχει manual γραμμένο σε όλες τις γλώσσες (καμμιά 20αριά) μεταξύ των οποίων

Ελληνικά, Αγγλικά, Γερμανικά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δες κι ΑΥΤΟ της HILTI.

 

--------------------------------------------------------

 

Αρχικά πήρα ένα ψεύτικο που έχει laser αλλά δουλεύει ultrasonic.

Μετά πήρα -ταυτόχρονα-Leica disto A5 classic + bosh dle 50 .

 

Σχόλια

Το π΄ρωτο είναι για παιδιά ή για απλό πειραματισμό.

Το δεύτερο λέει πως μετρά έως[ αυτά τα έως μας φάγανε] 200 μ.

Είναι άριστο μηχάνημα ,απόλυτα ακριβές , αλλά σε εξωτερικό χώρο δεν είναι χρήσιμο για αποστάσεις πάνω απο 30μ. Χθές το σούρουπο πέτυχα 68μ !

 

Το πρόβλημα είναι στη ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. Καταλαβαίνετε την απόκλιση στα 30-40-100 μ του απλού τρεμουλιάσματος των χεριών! Αρα πάνω απο τα 20-30 μέτρα θέλει τρίποδο και για 60-100-150 θέλει και στόχαστρο και γυαλιά .

Σε εσωτερικό χώρο μπορείς με τρίποδα να κάνεις τα πάντα και άριστα.

 

Το τρίτο με το που το πήρα μου έπεσε και η LCD μαύρισε....

---------------

 

Ομως ξεχάστε τους έμεσους υπολογισμούς . Εκεί χρειάζεται σκόπευση σε κάθετη επιφάνεια , σταθερότητα που και με τρίποδα δύσκολα εξασφαλίζεται αφου θα αναγκάζεσαι να έχεις διαρκείς μετατοπίσεις-στροφές για υπολογισμό min ,max.

Δηλαδή το ύψος ενός παραθύρου του γειτονικού σπιτιού το υπολογίζεις προσεγκιστικά λόγω των πιο πάνω προβλημάτων....

 

Ισως το disto D8 που είναι πανάκριβο μπορεί να υπολογίζει και γωνίες στροφής στο χ-ψ ....οπότε θα είναι ΟΚ.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ενοικίασα το bosch dle 150,για εσωτερικούς χώρους λόγω μεγέθους εβρισκε πολλά εμπόδια....είναι καλό για χαράξεις κτίστη αλλά όχι για τελειωμένα διαμερίσματα.....,ανακαινίσεις κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

 

......Ισως το disto D8 που είναι πανάκριβο μπορεί να υπολογίζει και γωνίες στροφής στο χ-ψ ....οπότε θα είναι ΟΚ.....

 

 

Έχω το D5 και αυτή η δυνατότητα μου λείπει πολύ! Η γωνία σε Χ - Υ είναι πολύ βασική.

Link to comment
Share on other sites

Mixyak 790.

Μα ολα τα αποστασιόμετρα ειναι περιπου του μεγεθους του bosch dle 150. Μερικά ειναι πιο λεπτα οπως το disto d2 αλλα περιπου ολα ειναι το ιδιο. Δεν καταλαβαινω πως εβρισκες εμποδια στην χρηση του.

 

Nik.

Πολλα θελεις. Ουτε το disto D8 δεν το κανει αυτο. Ομως και τα δυο μπορουν να υπολογισουν οριζοντιες αποστασεις ( βαση τριγωνου, με κορυφη το αποστασιομετρο). Οποτε με λιγη δουλεια παραπανω μπορεις να βρεις, εστω Εμμεσα, οριζοντιες γωνίες.

Θα ηθελα να μου πεις ειλικρινά. Σου εχει χρησιμεψει η οθονη του D5 πολλες φορές και η λειτουργια οριζοντιας αποστασης βγαζει μεγαλες διαφορες απο το να ακουμπισεις απλα το αποστασιομετρο στον απεναντι τοιχο και να σημαδεψεις?

Ρωταω γιατι εχει μεγαλι διαφορά η τιμη αναμεσα στο D2 και στο D5 για πραγματα που ισως δεν χρησιμοποιουνται τοσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

pavloselef είσαι σίγουρος ότι το D8 δεν το κάνει?

 

Έχεις δίκιο! Δεν το κάνει, το τσέκαρα και στο site του. Απλά έχει 360" κατακόρυφο κλισίμετρο. Γιατί είχα αυτήν την εντύπωση ..τέλος πάντων..

 

Πάντως εγώ με επιδοτούμενο πρόγραμμα το πήρα. Εάν δεν ήταν το πρόγραμμα δεν θα έπαιρνα D5 αλλά κάποιο πολύ φτηνότερο ή και κανένα.

 

Και για αυτό που λες και εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου την οθόνη. Το ακουμπάω στον τοίχο και πατάω το κουμπί. Τίποτα παραπάνω. Ειδικά κάτι ρυθμίσεις με εμβαδά είναι της πλάκας.

 

Το μόνο χρήσιμο είναι η ένδειξη κλίσης (στον κατακόρυφο άξονα) και καμιά φορά το ζουμ για μετρήσεις σε εξωτερικό χώρο.

 

Επίσης αυτό που λες για τις έμμεσες μετρήσεις οριζόντιας γωνίας με D5. Εάν γινόταν έτσι θα το έκανε το D5 και θα στην έδειχνε την γωνία. Το πρόβλημα είναι ότι με κορυφή το D5 μπορείς να μετρήσεις την απόσταση δύο σημείων ( δύο πλευρές του τριγώνου) όμως δεν μπορείς νομίζω να μετρήσεις την μεταξύ τους απόσταση. Δεν μπορεί το μηχάνημα να συνδέσει τα δύο σημεία και έτσι δεν μπορείς να μετρήσεις την γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.