Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Πάρα πολύ καλό το μποσάκι....

Αν όμως θέλεις για μετρήσεις σε εξωτερικούς χώρους για μένα η καλύτερη λύση είναι το leica με την καμερούλα που βλέπεις τι μετράς (αν έχεις χέρι χειρουργού βέβαια, από σταθερότητα). Είναι βέβαια ακριβότερο κατά πολύ αλλά το μηχανηματάκι ΑΞΙΖΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω και εγω ενα μετρητη αποστασεων και ειμαι αναμεσα στο BOSCH DLE 70 και στο Leica DISTΟ D2. η χρηση δεν θα ειναι συχνη, και κυριως μετρηση εσωτερικων χωρων. ειδα οτι στο leica εχει φωτιζομενη οθονη, ποιο απο τα δυο μου προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το BOSCH και δεν έχω κανένα πρόβλημα στους εσωτερικούς χώρους, ούτε απο εντοπισμό του λέιζερ, ούτε απο την ανάγνωση των δεδομένων. Λογικά δεν θα κινείσαι στο απόλυτο σκοτάδι, είναι άλλωστε επισφαλές και για σένα. ;)

Link to comment
Share on other sites

μη μπουμε ρε συναδελφοι πάλι στο κλασσικο μοτιβο:

bosch vs. leica,μια ερωτησούλα έκανα....για τους υπερήχους....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πειτε το εξής. Αν υπάρχει λύση.

 

Σε ταράτσες (εξωτερικά δηλαδή) θέλω κάτι που να μου δίνει ευθείες και τις κάθετες τους. Δηλαδή θέλω ένα ράμα απόστασης 15 μ και συγχρόνως κάθετα μικρότερα τμήματα. Θέλω κάτι σαν τα λείζερ για ευθυγράμμιση σε πλακάκια.

 

Να φαίνεται όμως σε εξωτερικό χώρο ή κάποια άλλη πατέντα που να μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι συνάδελφοι και μη,

Διάβασα όλες τις σελίδες και τελικά για μέτρηση αποστάσεων σε κεραμοσκεπές και δώματα στην τοποθέτηση φωτοβολταϊκών είναι το bosch PLR 50 όπως έχει και ο Stayros, σωστά ή όχι?

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

τα bosch ειναι παρα πολυ καλα κ ακριβη εργαλεια κ μαλιστα σε πολυ καλυτερη τιμη απο αλλα παρομοια (η γνωμη μου ειναι οτι οτιδηποτε αλλο παρεις για μετρηση εως 70 μετρα πληρωνει τσαμπα λεφτα παραπανω...)

Επισης μακρυα απο αυτα με υπερηχους, ψηνομουν κ γω παλια αλλα ειδα οτι δεν εχουν ακριβεια (+/- 2% ειναι πολυ...)

Ειχα παρει περσι απο περιεργεια ενα απο lidl (ηξερα οτι δεν παιρνω κατι της προκοπης αφου εδωσα 10€) και σε λιγες μερες το πεταξα στην ανακυκλωση, μιλαμε για μετρησεις με αποκλισεις μετρων :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετά από αρκετό ψάξιμο πήρα το bosch glm 80.....έχει και κλίση και έχει 160 euro τελική (80 μέτρα μέγιστο). Γενικά πάρα μα πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του. (τα leica με κλίση ξεφεύγουν τραγικά πολύ).

 

 

(Εγώ πήρα το σετ με το αλφάδι 190 euro τελική) αλλά το αλφάδι είναι αν θες πάρα πολύ μεγάλη ακρίβεια γενικά δεν χρειάζεται στο 90% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

.......πήρα το bosch glm 80.....

Αυτό είναι νέο μοντέλο?

Γιατί εγώ έχω το glm 70 και πριν κανένα χρόνο που το πήρα υπήρχε αυτό και το επόμενο ήταν το glm 150.

 

έχει και κλίση

Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.