Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Φαίνεται οτι το θέμα έχει τα βασικότερα που πρέπει να ξέρει κανείς για τα αποστασιόμετρα.

Να κάνει κάποιος μια σούμα του thread για να το έχουμε wiki;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο διαβάζοντας τις οδηγίες για το Disto D2 είδα ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο αλκαλικές μπαταρίες. Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν επαναφορτιζόμενες δηλαδή? Κάθε τόσο και λιγάκι θα πρέπει να αγοράζει κανείς μπαταρίες?

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα μοντέλα?

Το DLE 70 της Bosh από ότι βλέπω στο manual δέχεται επαναφορτιζόμενες αλλά μειώνεται ο αριθμός μετρήσεων.

Ισως επειδη το Disto D2 χρησιμοποιει μονο 2 μπαταριες σε σχεση με τις 4 του DLE 70.

Σε κάποιο αποστασιομετρο όπως το DistoD2 για να μετρήσεις οριζόντιες αποστάσεις το manual λέει ότι χρησιμοποιείς την λειτουργία την ελάχιστης απόστασης. Γίνεται γρήγορα αυτό το πράγμα? Η μήπως να δώσει κανείς 150 ευρώ επιπλέων και να πάρει το DistoD3 που έχει ενσωματωμένο μηχανισμό εύρεσης γωνίας και σου βρίσκει πάντα την οριζόντια απόσταση? Αξίζει να πληρώσεις 150 παραπάνω για αυτήν την λειτουργία η είναι πεταμένα λεφτά και ακόμα και με την λειτουργία την ελάχιστης απόστασης κάνεις την δουλειά σου?

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος μήπως και αποφασίσω τι να αγοράσω.

Βλεπω οτι και το D3 αλλαζει σε D3a.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

θα σου πω ότι επανέλαβα και πριν: what you pay is what you get. Μπορεί να έχω τσιγκουνευτεί διάφορα πράγματα στη ζωή μου, που τα θεώρησα περιττά ή πολυτέλειες.... ότι αφορά σε εξοπλισμό ΠΟΤΕ! Τον εξοπλισμό δεν τον αλλάζεις συχνά..... γιατί να μην είναι ό,τι καλύτερο??

D3xyz λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Στα διάφορα manual που διάβασα δεν γράφει κάτι τέτοιο, αλλά μήπως σε άλλο χαρτί της συσκευασίας μήπως αναφέρεται ότι ανά τακτικά διαστήματα πρέπει να πηγαίνουν στην αντιπροσωπεία για καλιμπραρισμα? Βρήκα κάτι αποστασιομετρα Disto D3 sto Ιντερνετ τα οποία έγραφαν ( Factory Reconditioned) και αναρωτιέμαι μήπως σαν οπτικά εργαλεία πρέπει κάθε τόσο να ελέγχονται για την ακρίβεια τους.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα απλό αποστασιόμετρο μέχρι 50m (Bosch PLR 50). Συνήθως οι αποστάσεις που μετράω σπάνια ξεπερνούν τα 20-25m αλλά επειδή μετρήσεις κάνω συνήθως καταμεσήμερο, η κουκίδα δεν είναι ορατή ούτε στα 5m. Έχω δει κάτι γυαλιά παρακολούθησης laser που κοστίζουν 12€. Αυτά θα βοηθήσουν στην περίπτωση μου ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Θα αυξήσουν την απόσταση στην οποία είναι ορατή η κουκίδα κατά 50% ~ 100% ανάλογα με την ένταση του φωτός Ελλαδιστανέ! Και νομίζω ότι έχουμε και το ίδιο μηχανάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού βοηθάνε στον ήλιο λέω να τα δοκιμάσω μήπως και γλιτώσω καμία ώρα στον ήλιο. Λίγο να μαυρίσω ακόμα και θα μου ζητάνε cd στο δρόμο.

 

PS

Το Ελλαδισταν να μη το κλαις,

εκει που πάει να σκύψει,

με την ΕΕ στο κόκκαλο,

το ΔΝΤ στο σβέρκο,

να το πετιέται απο 'ξαρχής,

διορίζει και λαδώνει,

καμακώνει συνειδήσεις με αρπαχτές

και ντάνες μαύρο χρήμα.

 

stayros

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η καλύτερη αποτύπωση το καλοκαίρι γίνεται νύχτα με φεγγάρι! Πρόσφατα έκανα μία δύσκολη αποτύπωση με reflectorless topcon, η δουλειά με την κουκίδα στα 40m ήταν παιχνίδι! στις μικρές αποστάσεις χωρίς τηλεσκόπιο! Αντί για τέσσερις ώρες στον ήλιο, τρεις ώρες στο σκοτάδι. Ομοίως και με το bosch, τα εξωτερικά γίνονται μια χαρά τα χαράματα ή το σούρουπο. Με τα γυαλιά θα βοηθηθείς αλλά δεν θα γλιτώσεις το παίδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.