Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ με τον Γιάννη για το DLE70.

Ενώ για εσωτερικούς χώρους είναι σχεδόν απαράιτητο (αποτυπώσεις μόνος μου και σε χρόνο dt), έξω δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθόλου.

(ίσως φταίει και η δυσχρωματοψία μου)

Link to comment
Share on other sites

Το DLE 70 για να μετρήσει οριζόντιες αποστάσεις πρέπει να το κρατάς οριζόντιο με το εξωτερικό αλφάδι που έχει? Νομίζω ότι το DISTO D3 έχει ηλεκτρονικό αλφάδι και έστω και αν σημαδέψεις πιο πάνω η πιο κάτω από την οριζόντιο σου βρίσκει την οριζόντια απόσταση.

Επιπλέον έχει κανείς χρησιμοποιήσει την λειτουργία ελάχιστης απόστασης σε μια κολόνα πχ σε μακρινή απόσταση.

Και τελικά ( επειδή στα προηγούμενα Post ( τα οποία ενδεχομένως ο ilias δεν τα διάβασε ) μιλανε για κομμάτια αλουμινίου στιλ ανακλαστήρας η με μαύρο χαρτόνι πάνω τους για λειτουργία σε μακρινές αποστάσεις η και την χρήση κιαλιών. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο και αν ναι τι αποτέλεσμα είχε? Αν λυνόταν με κάποιο τρόπο δηλαδή το πρόβλημα στόχευσης, έχουν ακρίβεια ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις?

PS. Αλίμονο αν η ανθρωπότητα συνεννοούταν ακόμα με μονολεκτικές κουβέντες. Ναι!! Όχι!! Μέσα!! Έξω!! Αούγκ!! Μια πρόταση παραπάνω και ο άνθρωπος μπορεί να καταλάβει τον ειρμό της σκέψης των συνανθρώπων του και αν μη τι άλλο, να μάθει κάτι παραπάνω που ίσως δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το DISTO D8 μου το έχει κάνει επίδειξη ο αντιπρόσωπος της leica και μπορώ να πω ότι είναι φανταστικό μηχανάκι, όπως ταυτόχρονα και ακριβό.Ωστόσο εγώ προτίμησα το D2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος καθότι όπως ανέφερε και ο κάποιος συνάδελφος το χρησιμοποιώ περισσότερο για επιμετρήσεις.

Όσο για τα τοπογραφικά όσο και αν μου αρέσει να πειράζω τους φίλους τοπογράφους ,νομίζω ότι αν το δίλλημα σου για την εκπόνηση του τοπογραφικού είναι laser ή κορδέλα τότε είσαι σε λάθος δρόμο. (φιλικά).

 

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι αν είσαι πεπεισμένος για την ορθότητα της χρήσης της κορδέλας ή του laser βάλε στο ''παιχνίδι'' και το ''ματι'', εάν βέβαια ''κόβει'' και δεν έχεις μυωπία όπως λέει και φίλος zavi..:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την ειρωνεία. Αν ανάφερα κάτι για τοπογραφικό βασίζεται στο διάβασμα των προηγουμένων post που αναφέρουν ανακλαστήρες, ειδικά γυαλιά και άλλες πατέντες.

Αν εσείς γνωρίζεται από αποστασιομετρα καλύτερα από τους άλλους, διορθώστε τα προηγούμενα post η σβήστε τα ώστε να μην διαβάζει κάποιος αδαής σε αυτό το θέμα ( όπως δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ για τον εαυτό μου ) 13 σελίδες και να φαντάζεται χίλια δυο για τα αποστασιομετρα.

Τώρα αν θέλεις πραγματικά να βοηθήσεις μπορείς να μου πεις αν όντως μπορείς με το DISTO D3 να στοχεύσεις πιο πάνω η πιο κάτω από την οριζοντια ευθεια και το μηχάνημα αυτόματα να βγάλει την οριζόντια απόσταση?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε pavloselef

σου προτείνω να πάρεις το DISTO D8

η διαφορά στο κόστος για αυτό το επίπεδο εξοπλισμού δεν θεωρώ ότι είναι σημαντική

δεν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε γεωδαιτικούς σταθμούς ίδιων χαρακτηριστικών αλλά με διαφορά λ.χ 3000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Το Disto d8 κοστίζει 795 Ευρώ ενώ το D2 150 Ευρώ και το D3 290 Ευρώ . Βέβαια το D8 το διαφημίζουν και για εξωτερικούς χώρους αλλά εκτός από ειρωνικά σχόλια λογω μιας αναφοράς μου σε τοπογραφικό (βασιζομενης (λογω αγνοιας στο θεμα) πανω σε προιγουμενα post ) δεν μου έχει απαντήσει κανείς μέχρι στιγμής αν ισχύουν οι δυνατότητες αυτών των οργάνων (Disto d3 και DLE70) που περιγραφώ στο πρωτο μου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικούς χώρους εννοεί για καμια επιμέτρηση, για καμια επίβλεψη σε εργοτάξιο. Πχ. να δεις επί τόπου το βάθος εκσκαφής χωρίς πολλά-πολλά ;) Δε βγάζει τοπογραφικά πάντως...

Τώρα μη μου πεις για αυτούς που πριν 20 χρόνια τα βγάζανε με κορδέλα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Μα τέτοιου είδους (Πχ. να δεις επί τόπου το βάθος εκσκαφής χωρίς πολλά-πολλά)εξωτερικές επιμετρήσεις κάνουν υποτίθεται ( δεν έχω προσωπική εμπειρία ) και τα φτηνότερα μοντέλα όπως τα DLE 70 και DISTO D3. Μάλλον δεν αξίζει να πληρώσεις πάνω από 150 Ευρώ. Όπως και να έχει θα κάνω καμία βόλτα από την αντιπροσωπεία μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μου κάνουν μια επίδειξη του DISTO D8 σε εξωτερικό χώρο, να δω τι δυνατότητες έχει.

Το DLE 70 νομίζω έχει την δυνατότητα να βρει ύψη μετρώντας τις άλλες 2 πλευρές του τριγώνου. Το DISTO D3 νομίζω δεν έχει τέτοια δυνατότητα αλλά από την άλλη νομίζω ότι έχει ηλεκτρονικό αλφάδι και σου βρίσκει την οριζόντια απόσταση όπως και να κρατάς την συσκευή, αλλά και γωνίες μέχρι 45 μοίρες.

Καλό θα ήταν να υπήρχε κάποιος συνάδελφος που να έχει χρησιμοποιήσει και τα 2 μοντέλα και να μας έλεγε τις εντυπώσεις του και τις διαφορές τους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

μιλάς για δύο διαφορετικά μοντέλα με διαφορετικές ικανότητες και διαφορετικό κόστος τελικά. Πάντα είμαι της άποψης πως ότι πληρώνεις ... παίρνεις. ΣΑΦΩΣ και το D8 αποτελεί ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αποστασιόμετρο ... αλλά μη νομίζεις, ... έξω όλα τα αποστασιόμετρα έχουν περιορισμένες δυνατότητες κυρίως λόγω της αδυναμίας του ανθρώπινου οφθαλμού να εντοπίσει το red spot στο φως της ημέρας. Γι αυτό το λόγο έχουν βγεί τα κόκκινα γυαλιά αλλά και αυτά δεν είναι για μεγάλες αποστάσεις. Τώρα με χρήση του D8 πάνω σε τρίποδα και με το βοήθημα της κάμερας που διαθέτει .. οι σκοπεύσεις σαφώς και έχουν μεγαλύτερη ποσοστά επιτυχίας απ΄ότι με τα "συμβατικά" μικρότερων δυνατοτήτων (και κόστους) αποστασιόμετρα. Όμως μην έχεις τη ψευδαίσθηση ότι παίρνοντας ένα D8 θα αντικαταστήσεις το όργανο σε ένα τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Μάλλον παρασύρθηκα από διάφορα post και διάφορα βίντεο του youtube και νόμιζα ότι έχουν πιο πολλές χρήσεις από την πραγματικότητα. Θα περιοριστώ σε κάτι σχετικά φτηνό ( 150 Ευρώ ) για εσωτερικές αποτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.