Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

anchelos εισαι τοπογράφος? εχεις δουλέψει ποτέ?

 

..με πρόλαβες...

 

@terry

 

...γρηγορότερη επαλήθευση των χαράξεων ανέφερα πιο πάνω, ποτέ δεν ξέρεις (σ.σ. είμαι νέος μηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

anchelos εισαι τοπογράφος? εχεις δουλέψει ποτέ?
..με πρόλαβες...

 

Ειμαι ρε παιδιά, απλώς τώρα βγαίνω στο επαγγελμά. Γενικά είμαι πιο πολύ της τεχνολογίας και της υψηλής ακρίβεις. Θεωρώ την μετροταινία τσαπατσούλικη, άσχετα που τώρα που θα βγώ θα αναγκαστώ να την χρησιμοποιώ συνεχώς! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@anchelos

 

..."Γενικά είμαι πιο πολύ της τεχνολογίας και της υψηλής ακρίβειας...."

 

μόνο εσύ!

 

ξαναλέω : και γω νέος είμαι. full όμως

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χρόνια πολλά (οι ευχές επειδή έχω καμμιά εβδομάδα να μπώ στο forum). Το Disto d3 που αγόρασα πρόσφατα είναι πολύ καλό εργαλείο αλλά νομίζω αποκλειστικά γιά μετρήσεις εντός κτιρίων. Γιά ακριβείς μετρήσεις επίσης χρηάζεται τρίποδο. Στο πεδίο το πρωί, είναι σχεδόν αδύνατο να ανιχνεύσω την κουκίδα σε αποστάσεις πάνω από 15~20Μ. Δεν έχω τα ειδικά γυαλιά. Και αναρωτιέμαι αν θα βοηθούν τόσο πολύ στην ανίχνευση του στόχου.

Και μία ερώτηση σε όποιον έχει το μηχάνημα. Στην επίλυση του πυθαγόριου που κάνει, χρησιμοποιώντας το ενσωματωμένο κλισίμετρο που έχει, υπολογίζει την οριζόντια απόσταση, την κλίση και την υποτείνουσα. Αναρωτιέμαι γιατί αυτοί οι άνθρωποι που το έφταξαν, δεν μερίμνησαν να εμφανίζεται και η κατακόρυφη πλευρά; Θα εξυπηρετούσε εξαιρετικά στην εκτίμηση του βάθους ενός σκάματος, χωρίς να κάνεις υπολογισμούς με κομπιουτεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι panos που στην εκσκαφή, όταν ρωτάει ο χωματουργός μέσα στην πίεση και στο άγχος της δουλειάς γιά το βάθος που έχει φθάσει αν είναι καλά ή αν πρέπει να πάρει λίγο ακόμα, εγώ θα αισθάνομαι πολύ μηχανικάρας και αφέντης του έργου, έχοντας βγάλει το κομπιουτεράκι μου και λέγοντας του: περίμενε μεγάλε, πρέπει να βγάλω την εφαπτομένη (πιθανή απάντηση : εφαπτομένη; τι είναι αυτό;).

Link to comment
Share on other sites

Ikarnaris είσαι σίγουρος οτι έχει υποδοχή για τρίποδα το D2,γιατί μόλις τώρα ρώτησα έναν προμηθευτή και μου είπε οτι μόνο απ το D3 και πάνω έχουν τέτοια υποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Τα συνολικά παρελκόμενα του Laser δηλαδή ποιά είναι? Τριποδάκι, Στόχος και Γυαλία?

 

Τα γυαλιά κατά πόσο βοηθούν έξω στο φως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.