Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου ζήτησε κατόψεις, τοπογραφικό, πίνακα χιλιοστών και βεβαίωση 4014. Το τοπογραφικό υπήρχε από αναθεώρηση άδειας προ πενταετίας αλλά μου είπε ότι για τη σύσταση απαιτείται να είναι το πολύ διετίας οπότε κάναμε νέο!

 

Κατόψεις τωρινές της πραγματικής κατάστασης (δεν ξέρω αν ζήτησε και τις εγκεκριμένες από τον ιδιοκτήτη).

 

ΥΓ: Σόρρυ για το διπλό ποστ, από βιασύνη πάτησα ξανά reply αντί για edit.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..............υποχρεούται να ελέγξει τα σχέδια της οικοδομικής αδείας? με άλλα λόγια με ένα συβόλαιο ΣΟΙ είναι κανείς σίγουρος ια τη νομιμότητα του ακινήου (με αναφορές περί αριθμού αδείας επί του συμβολαίου κτλ) (χλωμό το βρίσκω αλλά ρωτάω τί ισχύει..)

Εφόσον για τη σύσταση της ΟΙ απαιτείται βεβαίωση 4014 για τη νομιμότητα ,τότε είμαστε πλέον σίγουροι ότι όλα θα πρέπει να είναι νόμιμα.Αρα αν η οικοδομη έχει γίνει όπως λέει η οικοδ άδεια τότε χρησιμοποιούμε τα σχέδια της αδείας.Αν έχει παραβάσεις που δηλώθηκαν στον 4014 τότε χρησιμοποιούμε τα σχέδια του 4014.

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση δε που έχουμε ΣΟΙ για μελλοντική οικοδομή που θα ανεγερθεί τότε οπωσδήποτε απαιτούμε τα σχέδια της ΟΑ (έχω τέτοια περίπτωση)...και λογικά απαιτούμε και την επανασύσταση τηε ΣΟΙ μετά την ανέγερση...σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Για μελλοντική οικοδομή που έχει οικοδομική άδεια οπωσδήποτε τα σχέδια της αδείας.Την επανασύσταση που λες δεν την καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Δεν υπάρχει ο όρος επανασύσταση. Αν όμως δεν εφαρμοσθούν τα σχέδια υπάρχει δυνατότητα να γίνει διόρθωση ή ακόμα και κατάργηση και εκ νέου σύσταση. Στη διόρθωση θα πρέπει να συμπράξουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ή θα πρέπει ρητά να αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι μπορεί να γίνει μονομερώς (και πάλι δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο). Πάντως σε οικοδομές εργολαβικές έχω δει όρο σε ΣΟΙ για το προηγούμενο, δεδομένου ότι αν π.χ. ένα διαμέρισμα γίνει δύο δεν θα πρέπει να φωνάζεις όλους όσους έχουν αγοράσει διαμέρισμα για αυτή την τροποποίηση. Νομίζω βέβαια ότι οι οικοπεδούχοι ΠΡΕΠΕΙ να υπογράψουν.

Αν έχει γίνει τακτοποίηση πρέπει να δοθούν τα σχέδια της τακτοποίησης... Εδώ τίθεται ένα θεματάκι βέβαια. Μετά από 30 χρόνια που δεν θα θεωρείται τακτοποιημένος ο χώρος που έχει υπαχθεί στον Ν.4014 θα πρέπει να αλλαχθεί η σύσταση? Προσωπικά πιστεύω ότι ΝΑΙ πρέπει να δίνονται τα σχέδια από την τακτοποίηση αλλά δεν πρέπει να δίνονται ποσοστά στον τακτοποιημένο χώρο, τουλάχιστον όχι ακόμα έτσι όπως είναι οι νόμοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε zavi

Γενικά συμφωνώ με τα αναγραφόμενα. Έχω μόνο μία ένσταση σχετικά με τα χιλιοστά.

Νομίζω ότι η έννοια των "χιλιοστών επί του οικοπέδου" όπως είναι η ορθή ορολογία, απεικονίζει πόσο μέρος του οικοπέδου ανήκει σε κάθε ιδιοκτησία αν κάποια στιγμή το κτίσμα κατεδαφιστεί. Άρα δεν έχει σχέση με τον όγκο αλλά με την αξία.Δηλ. μ2 επί τους συντελεστές που ανέφερες.

Η κατανομή των χιλιοστών σύμφωνα με τον όγκο πράγματι εφαρμόζονταν παλιά άλλά λόγω των δυσαναλογιών που παρουσιάζονταν εγκαταλήφθηκε.

Π.χ. έστω ότι σε οικόπεδο υπάρχει διόροφο κτίσμα κατοικιών 100 μ2 ανά όροφο με ύψος ισογείου 5,00 μ και ύψος ορόφου 3,00 μ. Αν υπολογίσουμε τα χιλιοστά με τον όγκο τότε έχουμε ισόγειο 61%, όροφος 39% προφανώς δυσανάλογα.

 

Υ.Γ. Στους συντελεστές που δίνεις για την αξία προφανώς κάτι έχει γραφτεί λάθος. Δεν μπορεί η ισόγεια κατοικία να έχει ίδιο συντελεστή με την αποθήκη.

 

 

 

Τείνω και εγώ να συμφωνήσω με αυτή την άποψη. Δηλαδή ότι τα χιλιοστά απεικονίζουν αξία και μάλιστα είναι αποτίμηση (αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι ) της αξίας που θα είχαν όλες οι ιδιοκτησίες την ίδια στιγμή. Αγοράζοντας ο Α ιδιοκτήτης μαγαζί 100τμ και ο Β 100τμ διαμέρισμα έχουν σαφώς σπαταλήσει διαφορετικά ποσά, τα οποία ποσά τους δίνουν διφορετικά δικαιώματα επί του οικοπέδου. Βέβαια στο επόμενο πόστ οο Zavi, αναφέρει ότι οι συστάσεις δεν περιγράφονται απόλυτα με μαθηματικές σχέσεις και εξαρτώνται από την κρίση του μηχανικού (όσο ακόμη τις ΄κάνουμε εμείς και όχι ο μπακάλης της γειτονιάς μας)

Πάντως ο ZAVI με ένα πολύ καλό πόστ περιέγραψε ουκ ολίγα θέμετα συνοπτικα

Link to comment
Share on other sites

κανονικά η ΣΟΙ νομίζω ότι πρέπει πάντα να είναι μεταγενέστερη της οικοδομικής αδείας, οπότε αν πρόκειται για οριζόντιες σε μελλοντική οικοδομή και η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμα κατά την ημερομηνία σύστασης του συμβολαίου, θα υπάρχει πρόβλημα.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ΝΑΙ πρέπει να δίνονται τα σχέδια από την τακτοποίηση αλλά δεν πρέπει να δίνονται ποσοστά στον τακτοποιημένο χώρο, τουλάχιστον όχι ακόμα έτσι όπως είναι οι νόμοι.

Νομίζω ότι οι τακοποιημένοι χώροι παίρνουν κανονικά χιλιοστά, κάπου το διάβασα σε μια οδηγία προς τους συμβολαιογράφους. Πχ σε διαμέρισμα με τακτοποιημένο ΗΧ θα του δώσεις χιλιοστά ανάλογα της συνολικής επιφάνειας (νόμιμα+τακτοποιημένα).
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

 

Να θέσω και εγώ ένα θέμα.

Έχω ένα διώροφο κτίριο με οικ. άδεια του '77 χωρίς να έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και μου ζητήθηκε να τη φτιάξω.

1)Στο κτίριο υπάρχουν δύο ημιυπαίθριοι χώροι οι οποίοι όμως τότε που έγινε το κτίριο δεν είχαν την έννοια που έχουν τώρα και έχουν συμπεριληφθεί κανονικά στη δόμηση. Ο ένας είναι μπρόστα απο το κλιμακοστάσιο σαν προθάλαμος και ο άλλος στο διαμέρισμα τόσο του ισογείου όσο και του Ά ορόφου. Οι επιφάνειες αυτές θα μετρήσουν στα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου και του διαμερίσματος ή θα βάλουμε μόνο τις καθαρές επιφάνειες αυτών στη σύσταση και θα δώσουμε χιλιοστά?

2) στο διαμέρισμα του Ά ορόφου υπάρχει φωταγωγός (έχει μετρήσει κανονικά στη δόμηση) αυτός θα μετρήσει στην επιφάνεια του διαμερίσματος κατά τη σύσταση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.