Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Προκειμένου να γίνει συμβολαιογραφική πράξη διαθήκης & σύστασης ορ. ιδιοκτησίας, μου ζητήθηκε πίνακας κατανομής χιλιοστών σε υφιστάμενο ακίνητο που αποτελείται από δύο διώροφα κτίσματα επί ενιαίου οικοπέδου και περιλαμβάνει συνολικά 4 κατοικίες - διαμερίσματα.

 

Το «κουλό» της συγκεκριμένης περίπτωσης είναι ότι ο ιδιοκτήτης - γονιός (που έχει 4 παιδιά) θέλει το ένα διαμέρισμα να έχει το μεγαλύτερο δυνατόν ποσοτό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο (π.χ. 91% εξ αδιαιρέτου) και τα άλλα 3 να μοιράζονται ένα πολύ μικρό ποσοστό (π.χ. 3% εξ αδιαιρέτου το καθένα).

 

Τα ερωτήματά μου είναι δύο:

 

1. Γίνεται ο μηχανικός να κατανείμει τα ποσοστά συνιδιοκτησίας κατά τη βούληση του ιδιοκτήτη, αγνοώντας αντικειμενικά μεγέθη, όπως όγκους, επιφάνειες, αναλογούντα συντελεστή δόμησης κτλ?

2. Όταν ο μηχανικός καλείται να κάνει μόνο τον πίνακα κατανομής, με σχέδια αδείας που του προσκομίζει ο πελάτης, είναι υποχρεωμένος να κάνει αυτοψία και να ελέγξει πολεοδομική νομιμότητα του ακινήτου ή δεν φέρει καμία περαιτέρω ευθύνη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε γεια

1. Τα ποσοστά κατανομής είναι λογικό να αντιστοιχούν και στις επιφάνειες.

Δεν είναι παράνομο να θέλει όμως ο ιδιοκτήτης να τα κατανείμει διαφορετικά.

Π.Χ. θα μπορούσε να δώσει τον υπολειπόμενο μελλοντικό συντ.Δόμησης σε ένα παιδί κλπ

2. Είναι αυτονόητο να κάνεις αυτοψία αν θες να είσαι σωστός.

Μην ξεχνάς επίσης για την σύσταση συνιδιοκτησίας είναι απαραίτητη και ή έκδοση βεβαίωσης του Ν.4014.

Θα την εκδόσεις μόνο με τα σχέδια της άδειας ? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να κανει την "συσταση" και μονος του..και να τα ορισει μονοςτου όλα αυτα.....

 

αρα...

του δινεις ό,τι θελει...

χωρις δική σου υπογραφη...

κι αν θες του εξηγείς...το "αδικο".

..

αντε , εσυ τωρα , να του γυρισεις τα μυαλά...

 

ουτε 4014 θες ουτε τιποτε άλλο...απλη διαθηκη ειναι...θα "ισχυσει" όταν θα αποβιωσει....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχω κατι απτό επι τούτου αλλα απόψεις συναδέλφων υποστηρίζουν οτι γίνεται.

2. Για να γίνει η συσταση θα απαιτηθεί η βεβαίωση μηχανικού περί μή υπαρξης αυθαιρέτων.

οπότε:

Αν έχει αυθαίρετα... τακτοποιείς ότι επηρρεάζει την βεβαίωση (ΣΔ, Κ, Υψος, Χρήσεις), και την εκδίδεις.

Αποτυπώνεις την υπάρχουσα κατάσταση, κάνεις νέα σχέδια τα οποία και χρησιμοποιείς για τον πίνακα κατανομής, και τα παραδίδεις σφραγισμένα για την σύσταση. Στον πίνακα κατανομής ΔΕΝ υπολογίζεις χιλιοστά θέρμανσης, εκτός αν κάνεις και νέα μελέτη θέρμανσης η οποία θα λαμβάνει υπόψη της τα νέα δεδομένα. Ενημερώνεις τους ιδιοκτήτες πως έχουν αυθαιρεσίες και απαιτείται νομιμοποίηση με νέα άδεια δόμησης.

Το θέμα είναι αν δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν... Τα σχέδια, υπογράφονται?

 

Δημήτρη...

Προκειμένου να γίνει συμβολαιογραφική πράξη διαθήκης & σύστασης ορ. ιδιοκτησίας,

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε....να επαναλαβω...

θα κανει ¨διαθηκη" και θα την κλειδωσει η συμβ/φος στο συρταρι...

και θα την εμφανισει" μετα" τον θανατο του διαθετη...

Δεν θα παει για μεταγραφη σήμερα....

δεν θα γινει καμμια αλλη πραξη.

αρα ..δεν εχει σχεση ο 4014...

ειναι σαν να ανοιξε σημερα μια "παρομοια" διαθηκη και κανουμε κανονικα την αποδοχη....χωρις απαίτηση για 4014.....

κι αν υπαρχουν αυθαιρεσιες, καθε ενας "τετιμημενος" κληρονομος.

θα τακτοποιησει το δικό του...με βαση τον τιτλο κυριότητας που του δινει η αποδοχη...

 

και βεβαια,

αυριο μπορει ο παππούς να αλλαξει την διαθηκη αυτη

και μετα να φτιαξει μια άλλη...

ολα νομιμα ειναι...

 

εντιτ

bosdas

 

αυτο που εγω καταλαβα ειναι οτι θα κανει μαζι με την διαθηκη και την συσταση

σε μια πραξη.

Αρα με...δυο σε ενα...δεν χρειαζεται 4014

 

προφανώς αν κάνει με μια πραξη την διαθηκη και με αλλη πραξη την συσταση, με σκοπο την μεταγραφη της συστασης...

τοτε συμφωνω απολυτα μαζι σου

"θα μας πει"

καλη συνεχεια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ και τους τρεις για την ανταπόκριση! (εδώ και πολύ καιρό διαβάζω, αλλά πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ)

 

dimitris GM, όντως, σε μία πράξη θα γίνουν η διαθήκη και η σύσταση και όντως, όπως μου είπε και η συμβολαιογράφος, δεν χρειαζεται βεβαίωση Ν. 4014 γι' αυτή την πράξη.

 

Το συγκεκριμένο ακίνητο έχει αυθαιρεσία που δεν μπορεί να τακτοποιηθεί με το Ν. 4014/11 (περίφραξη οικοπέδου σε εγκεκριμένο κοινόχρητο χώρο της πόλης). Γι' αυτό και οι ιδιοκτήτες (γονείς) προβαίνουν σε διαθήκη αντί γονικής παροχής.

 

Αφού λοιπον αρνήθηκα να τους δώσω βεβαίωση Ν.4014 χωρίς να επαναφέρουν την περίφραξή τους στη νόμιμη θέση, το θέμα μου είναι ότι αφενός μου φαίνεται περίεργο να υπογράψω / σφραγίσω πίνακα με τόσο ανισοκατανεμημένα ποσοστά, αφετέρου, δεν θα ήθελα με τίποτα να φέρω ευθύνη για την πολεοδομική νομιμότητα του ακινήτου αυτού... Από την άλλη, μου φαίνεται λογικό ο ιδιοκτήτης ενός ακινήτου να αποφασίζει και να χωρίζει όπως αυτός θέλει τα εξ αδιαιρέτου ποσοστά των οριζ. ιδιοκτησιών επί του οικοπέδου του...

 

Μπέρδεμα... :sad:

Link to comment
Share on other sites

κανενα απολυτως μπερδεμα...

οπως ειπα απο την αρχη...

θα κανεις τον πινακα σου....

θα τον παραδωσεις....

δεν θα τον υπογραψεις...

αυτα...

υγ

αν θες του λες οτι κατα το ανοιγμα της διαθηκης...θα γινει "εμφυλιος"

αλλα μαλλον το ξερει και εχει τα δικα του...σχεδια

 

προχωρα το αφοβα

εντιτ

αυτη η "περιφραξη" ειδες πώς προεκυψε "εντος εγκεκριμενου κοινοχρηστου χωρου "...???

Μηπως "ολο" το οικοπεδο τους ανηκει και εχει γινει καποια πραξη τακτοποιησης και -μηπως - υπαρχουν δικαιωματα αποζημιωσης??? Αρα μεχρι να αποζημιωθει ...σωστα δεν το παραδιδει...???...

Το εψαξες...οκ????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έψαξα. Δεν τους ανήκει όλο το οικόπεδο, είναι κάτι που έχουν κάνει όλοι οι γείτονες στη σειρά (δηλ. έχουν φτιάξει τις περιφράξεις τους πάνω στο δρόμο, στενεύοντάς τον) κι έτσι σκοπεύουν να τις αφήσουν, όσο κανείς δεν τους ενοχλεί. Ο πελάτης μου συγκεκριμένα έκανε επένδυση πέτρας στην αυθαίρετη περίφραξή του - που, σημειώνω, είναι μήκους 60μ - και αμέσως πιο μέσα φύτεψε μια σειρά πυκνά λιγούστρα σε όλο το μήκος της αυθαίρετης περίφραξης! Δυο - τρεις μήνες μετά ήρθε ο Ν.4014 και όπως καταλαβαίνετε, η πρότασή μου να φέρει την περίφραξή του στη νόμιμη θέση δεν τον χαροποίησε ακριβώς. :smile:

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα προτείνω στη συμβολαιογράφο να της δώσω ανυπόγραφο πίνακα και θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη. Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

...με 60 μ. "προσωπο"...και αφου μιλησες για "οικοπεδο".....

για δες μηπως δεν εχει εξαντλήσει τον σδ..

αλλα και αν ακομα τον εχει εξαντλήσει...

 

δες μηπως μπορεις να κανεις μια ωραία ...καθετη...με τα τοπογραφικα σου,...τις εστιγμενες σου...τυχον διελευσεις...κλπκλπ,

.

να ευχαριστηθει και αυτος ....και να μην μαλλωνουν στο μελλον...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.