Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο (οροφοδιαμερισματα και το υπόγειο έχει αποκλειστική χρήση από το ισόγειο) μου ζητήθηκε Ο.Ι. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

  • Το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου με Κ.Ι.. Σαν ποσοστό επί του οικοπέδου ασχολούμαι μόνο με το ποσοστό που προκύπτει από την Κ.Ι.;
  • Επειδή έχω κάνει και τακτοποίηση στο συγκεκριμένο (μεγαλύτεροι εξώστες) και στα νέα σχέδια οι κατόψεις μου βγήκα κατά 1% μεγαλύτερες, κάτι που δεν δήλωσα γιατί από όσο ξέρω επιτρέπεται έως 2% απόκλιση. Το θέμα σε αυτό είναι ότι θεωρώ σωστό να βάλω το πραγματικό εμβαδόν και δεν ξέρω αν αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στα συμβόλαια.

τι μου προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η συσταση ΟΙ γινεται με συμφωνια του 100% της οικοδομης

Αρα πρεπει να συμφωνουν και οι δυο συνιδιοκτητες...

θα δεις τον σδ του οικοπεδου

θα δεις αν εχει υπολοιπα σδ

θα υπολογισεις τις αντικειμενικες αξιες των κτισμενων

Για τους εξωστες βαζεις μονον τις τακτοποιησεις..

.

Για τα διαμερισματα,

μιλα με τον συβ/φο, [αυτος θα σου υπολογισει τις αντικειμενικες]

 

κατα πασα πιθανοτητα θα σου πει να βαλεις τις κατοψεις και το εμβαδον της ΟΑ

 

ισως να βαλεις παρατηρηση, οτι βρεθηκε αποκλιση..."εντος των οριων της παρεκλισης"

Link to comment
Share on other sites

....στα νέα σχέδια οι κατόψεις μου βγήκα κατά 1% μεγαλύτερες, κάτι που δεν δήλωσα γιατί από όσο ξέρω επιτρέπεται έως 2% απόκλιση. ...

 

 

Δεν δήλωσες την υπέρβαση και σωστά έκανες, τα σχέδια όμως που κατέθεσες θα πρέπει δείχνουν την τελική σωστή μέτρηση από την αυτοψία που έκανες.

 

 

....

κατα πασα πιθανοτητα θα σου πει να βαλεις τις κατοψεις και το εμβαδον της ΟΑ

 

ισως να βαλεις παρατηρηση, οτι βρεθηκε αποκλιση..."εντος των οριων της παρεκλισης"

 

Αν έβαλε τα σωστά σχέδια αποτύπωσης  στην «τακτοποίηση» τότε πάει με αυτά και στα συμβόλαια, διότι λίγο μαϊμουδιά τώρα με παρατήρηση λίγο μάϊμουδιά σε μερικά χρόνια με ηλεκτρονική ταυτότητα στο τέλος για να καλυφτούν οι κραδασμοί θα χρειαστούν δέκα αμορτισέρ…

Link to comment
Share on other sites

σωστα....

αλλα ειπε οτι ηταν εντος της αποκκλισης

 

και  δεν εκανε καμμια υπαγωγή.

 

Αρα μονον σαν παρατηρηση μπορει να το κανει.

Την αποκκλιση την δικαιολογει ο νομος,  χωρις "υπαγωγή"

 

[δεκτη και η αντιθετη αποψη...οτι θα αναγραψει την πραγματικη κατασταση, αναφεροντας οτι "αποτυπωθηκε η πραγματικη κατασταση, για την οποια, λογω αποκκλισης,  δεν απαιτειται υπαγωγη - δηλωση του 4014...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έκανε υπαγωγή… (αν κατάλαβα καλά δηλαδή) αν δεν είχε κάνει τότε ναι πάει με τα τελευταία έγκυρα σχέδια του ακινήτου που είναι η Οικοδομική άδεια …  

Link to comment
Share on other sites

θα μας πει...

 

εγω καταλαβα οτι μονο τους εξωστες εχει δηλωσει...

 

και ξερω οτι  δεν διαφωνουμε,

 

απλα, ψαχνουμε το τι ειναι αυτο που πρεπει να γινει...

για να ειναι ολα συννομα..

Link to comment
Share on other sites

...

και ξερω οτι  δεν διαφωνουμε,

...

Τρελός είμαι να διαφωνήσω με δικηγόρο που δεν είναι αντίπαλος σε δικαστήριο….

Ποιος θα με βγάλει έξω στα ζόρικα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι σωστό που δεν δήλωσε την υπέρβαση;

Μπορούσε να δωθεί βεβαίωση νομιμότητας και χωρίς να κάνει τακτοποίηση των εξωστών. 

Άρα ποιος ο λόγος της τακτοποίησης...

 

Στην τακτοποίηση, μετράμε υπολογίζουμε και ελέγχουμε ότι βλέπουμε με ότι είναι εγκεκριμένο.

Όποιες διαφορές τις τακτοποιούμε.

 

Επίσης, πλέον, στις συμβολαιογραφικές πράξεις πρέπει να υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια σύμφωνα με τον ν4178.

Εκεί τι θα προσάψει;

Link to comment
Share on other sites

η κατανομη των χιλιοστων μπορει να γινει χωρις των υπολογισμο αξιων κτλ. ???δηλ οπως ειχα αναφερει στην προηγουμενη σελιδα εχω ενα οικοπεδο που υπαρχουν τρεις εξαδιαιρετου ιδιοκτητες με 33,3 % ο καθενας. ομως στο κτισμα που υπαρχει εχουν συμφωνησει οτι  οι δυο θα παρουν απο 45 τμ ενω ο τριτος θα παρει 90τμ . αλλα θελουν να εχουν στο οικοπεδο 33,3%. δηλ οι ψηφοι ιδιοι 333,33. εγω μπορω να δωσω αυτους τους ψηφους ακριβως ετσι χωρις να με ενδιαφερουν μελλοντικη δομηση κτλ?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.