Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση φωτοβολταϊκών πάνελ


landrew

Recommended Posts

pitchz.th.jpg

 

 

σαν pitch ορίζεται (όπως φαίνεται στο σκίτσο) η απόσταση μεταξύ της αρχής 2 διαδοχικών βάσεων. μεγαλύτερο pitch έχει σαν αποτέλεσμα να αποφεύγονται σκιάσεις χαμηλά

 

Από ποιό πρόγραμμα είναι το σχεδιάκι;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε δεν εννοούσα εσένα αλλά αυτό που έγραφε στο site για το pitch.

Την σωστή ερμηνεία την έδωσε ο miltos εδώ και κάτι μέρες και το σκίτσο από το πρόγραμμα pvsyst το επιβεβαιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς...no hard feelings. Έχω διαβάσει την απάντηση του χρήστη 'miltos'.

 

 

Συνάδελφε, απέφευγε τις άσκοπες παραθέσεις.

διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

ΑlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που επαναλαμβάνω την ερώτηση, αλλά είναι θέμα εκτός της ειδικότητάς μου και θα ήθελα τη διευκρίνιση.

 

Για πάνελ 1,76μ με 25ο γωνία, είναι λογικό pitch 9μ; Μου φαίνεται τεράστιο...

 

Η ηλεκτρολογική μελέτη λέει 16 παράλληλα strings με 19 πλαίσια το καθένα, και 7 παράλληλα strings με 20 πλαίσια το καθένα. Σε κάθε παράλληλο string τα πλαίσια συνδέονται σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βάση θα έχει μόνο ένα panel καθ' ύψος? Από τον αριθμό των string δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα για την χωροθέτηση των panel.

 

Σε κάθε περίπτωση, το "τεράστιο" έχει να κάνει με τον διαθέσιμο χώρο, αν και γενικά καλό είναι να μην εκμεταλευόμαστε παραπάνω χώρο από τον απαραίτητο (και ας έχουμε περίσσεια χώρου που προς το παρόν είναι άχρηστος).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας...

Προσπαθώντας να μην έχω σκιάσεις σε ένα πάρκο 99 kw έλαβα υπόψη τη μεθοδολογία που συζητήθηκε σε αυτό εδώ το θέμα. Το γήπεδο είναι επίπεδο.

 

Έχω προσδιορίσει διπλές σειρές πλαισίων με γωνία κλίσης 28ο.

Προσδιόρισα το ύψος των πλαισίων h = 1.534.

 

Το ερώτημά μου είναι αν σε αυτό το h θα πρέπει να βάλω και 0.4 m, που είναι η υπερύψωση λόγω των βάσεων. Κι αυτό γιατί θα αλλάξει το L. Μήπως δεν χρειάζεται να το βάλω καθώς αυτή η υπερύψωση θα είναι για όλες τις βάσεις η ίδια???

 

Ευχαριστώ για την επικοινωνία παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα 0.4μ είναι παντού το ίδιο δεν χρειάζεται να το συμπεριλάβεις στον υπολογισμό της απόστασης.

 

Έχεις βρει βάσεις που σου επιτρέπουν εγκατάσταση 28°;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.