Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάκελος φορολογικών άδειας


Recommended Posts

Δύο ακόμη σχετικές απορίες για φορολογικά:

 

πήγα στην Πολεοδομία για να ενημερωθώ για τα φορολογικά μιας άδειας

και εκεί είχαν την ευγενική καλοσύνη να μου τα κάνουν επειδή δεν είχα φορολογικό πρόγραμμα

 

για την άδεια απαιτείται Αναλυτικός Προϋπολογισμός και τα Ημερομίσθια του ΙΚΑ τα υπολόγισα από τον πίνακα 3

τα ΦΕΜ του μηχανικού, τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ μηχανικού + ιδιοκτήτη τα έκανα με τη βοήθεια του forum και σας ευχαριστώ όλους

οπότε μένουν:

 

1) ΙΚΑ ποιο έντυπο θα συμπληρώσω με τα ημερομίσθια και την προκαταβολή;;;

ποια άλλα χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου που να αποδεικνύουν ότι είναι σωστοί οι υπολογισμοί;

 

2) Κατάθεση Εισφορών για την έκδοση της Οικοδομικής άδειας που περιλαμβάνει: εισφορά ψηφίσματος ΚΗ' , ΤΕΕ, Δήμου, παράβολο δημοσίου 0,5% μέγιστο ποσό 2,50 , χαρτόσημο υπέρ ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ 2%, παράβολο Νόμου 1041/80 άρθρο 77 ..., ΟΓΑ χαρτόσιμο 20% επί παραβόλου.

 

Σε ποιο έντυπο θα τα συμπληρώσω για την πληρωμή στην εφορία ;;;

ποια άλλα χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου που να αποδεικνύουν ότι είναι σωστοί οι υπολογισμοί;

 

ελπίζω να είμαι λιγότερο κουραστική απ' όσο νομίζω

θα ρωτήσω και στο ΙΚΑ και στην εφορία

απλά θα ήθελα να πάω πιο ενημερωμένη

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εαν απο την Πολεοδομια σου εκτυπωσαν και το τευχος των φορολογικων τα πραγματα ειναι αρκετα απλα :

 

1)IKA

Χρειαζεσαι εις διπλουν την σελιδα που εχει τους υπολογισμους του ΙΚΑ θα βαλεις ομως επανω σε αυτες τα ημερομισθια του αναλυτικου και θα ξανακανεις τις πραξεις.Οι συντελεστες 65,266% και 19,45% οπως και το 1% της προκαταβολης δεν αλλαζουν. Ετσι κι αλλιως ομως το ΙΚΑ θα τα επαναυπολογισει πριν σου κοψει το παραβολο πληρωμης.

Επισης θα χρειαστεις:

α)εις τριπλουν την Δηλωση-Απογραφη του εργου.(Την παιρνεις απο το ΙΚΑ).

Υπ' οψιν θελει επανω συμπληρωμενα σχεδον ολα τα στοιχεια ταυτοτητας του/των ιδιοκτητων.

β)Αντιγραφο συμβολαιου - το κραταει το ΙΚΑ.

γ)Αυτος που θα παει στο ΙΚΑ χρειαζεται εξουσιοδοτηση (υπο μορφην Υ.Δηλωσης με θεωρημενο το γνησιο υπογραφης,το πιο απλο) απο τον ιδιοκτητη.

δ) Τον Πινακα 3 εις τριπλουν.

 

2)ΕΦΟΡΙΑ (ΦΕΜ κλπ υποθετω γνωστα)

 

Χρειαζεσαι ενα αντιγραφο της τελευταιας σελιδας του πακετου που τιτλοφορειται "Σημειωμα καταθεσης εισφορων".

 

Τωρα αν ΔΕΝ σου εχουν εκτυπωσει απο την Πολεοδομια το τευχος:

 

Yπηρχε παλια ενα εντυπο διφυλλο που τα ειχε ολα αυτα επανω το λεγομενο "Πολυχρωμο" και καναμε τους υπολογισμους στο χερι. Δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα , ισως σε κανενα φωτοτυπαδικο κοντα σε πολεοδομια.Αν το βρεις κανεις πανω σε αυτο τους υπολογισμους(προσοχη στους συντελεστες μηπως ειναι ..αρχαιοι). Αν παλι δεν το βρεις , βγαλε φ/α τις δυο αυτες τελευταιες σελιδες των φορολογικων απο μια παλιοτερη αδεια , αντεγραψε την φορμα τους σε Word , περασε τα δικα σου νουμερα και στοιχεια και εισαι ΟΚ. (Εγω αυτο θα εκανα κατευθειαν)

 

ΥΓ. Γενικα ομως ειναι .....βασανο και χασιμο χρονου να κανεις καθε φορα ολο αυτο χωρις προγραμμα φορολογικων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

 

πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και την εφορεία και με πληροφόρησαν για όλα

μόλις τα συμπληρώσω θα βάλω στο download όσα έντυπα βρω ηλεκτρονικά και δεν υπάρχουν ήδη

 

Υ.Γ.

Είχα σκοπό να αγοράσω ένα φορολογικό πρόγραμμα. Επειδή όμως μου τα έκανε η γυναίκα στη Πολεοδομία είπα τελικά να το αναβάλλω μέχρι την επόμενη άδεια, μήπως και αλλάξει το πρόγραμμα ή χρειάζεται αναβάθμιση.

Επίσης ενώ είχα καταλήξει στο πρόγραμμα ΑΔΕΙΑ της 4Μ για να το χρησιμοποιούμε από κοινού με ένα φίλο μου μηχανολόγο (να χρησιμοποιεί το αντίστοιχο μηχανολογικό πρόγραμμα και να υπάρχει συμβατότητα), είδα πως στην Πολεοδομία χρησιμοποιούν το Civil και το ξανασκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενη άδεια θα χρησιμοποιήσεις δωρεάν το πρόγραμμα της ΤΟΛ, στη μεθεπόμενη, πάλι δωρεάν το πρόγραμμα της Insoft και στην τρίτη άδεια θα αγοράσεις. :D

 

Πριν αγοράσεις πρόγραμμα ρίξε αν θες μια ματιά στους παρακάτω συνδέσμους:

Συζήτηση για προγράμματα αμοιβών και όχι μόνο

Τιμές προγραμμάτων Η/Υ

Δοκιμαστικές εκδόσεις προγραμμάτων Η/Υ

Παράπονα από τα τμήματα υποστήριξης των εταιριών λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

1000 merci

 

πολύ ενδιαφέροντα link

το πρώτο το είχα ξαναδεί τα υπόλοιπα δεντα ήξερα

 

αυτά τα demo φοάμαι να τα βάλω στο κομπιούτερ μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Ως νέα μηχανικός με πολλές απορίες, που πιστεύω ότι λίγο ή πολύ τις έχουμε όλοι στο ξεκίνημά μας, θεωρώ σημαντικό σε αυτή την ενότητα να υπάρχουν συγκεντρωμένα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αυτών που λέγονται φορολογικά.

 

Από την μικρή, μέχρι τώρα ,εμπειρία μου θα προσπαθήσω να γράψω όσα γνωρίζω.

 

Για να εγκριθεί μία άδεια μέσα στο φάκελό της χρειάζονται τα εξής:

 

α. ο προϋπολογισμός της άδειας εγκεκριμένος από το ΤΕΕ, με το 110 euro/τ.μ.

 

β. ο προϋπολογισμός της άδειας, από κάποιο πρόγραμμα που κυκλοφορεί στην αγορά, βάση την πολεοδομία με 44 euro/τ.μ.

 

γ. ΕΚΚΟ το οποίο υπολογίζεται επίσης από κάποιο πρόγραμμα που κυκλοφορεί στην αγορά.

 

δ. οι αποδείξεις κατάθεσης της εθνικής τράπεζας των αμοιβών για όλους τους μηχανικούς, μόνον μελέτη, γιατί η επίβλεψη μπορεί να κατατεθεί και εκ των υστέρων.

 

ε. η απόδειξη της εθνικής τράπεζας ότι κατατέθηκαν οι εισφορές για ΤΣΜΕΔΕ , ΕΜΠ,

 

στ. ΦΕΜ από την εφορία του κάθε μηχανικού ότι κατατέθηκε η παρακράτηση φόρου

 

Αυτά τα λίγα γνωρίζω και αφορούν απλά κτιριακά έργα.

 

Παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το πρόγραμμα αμοιβών θα σου το βγάζει κι αυτό ως ξεχωριστό έντυπο και το ονομάζει είτε ΕΚΚΟ είτε σκέτο ΚΚΟ.

Το τυπώνεις σε τρία αντίγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.