Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηχανικος ΠΕ αυτόματα εισαι στο ΤΣΜΕΔΕ και πληρωνεις τον ασφαλιστικο σου φορέα είτε δουλευεις ειτε οχι.

Εκτος εαν δεν εχεις κανει εναρξη επαγγέλματος ακομη.

Δεν μπορει να εχεις κάρτα ανεργίας και να εισαι ασφαλίσμένος.

Link to comment
Share on other sites

η έναρξη επαγγέλματος δεν έχει σχέση με το να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ...εκτός αν εννοείς την άδεια άσκηση επαγγέλματος

 

απο την ΣΤΙΓΜΗ που δίνεις εξετάσεις στο ΤΕΕ για να πάρεις την αδεια άσκησης επαγγέλματος (καμία σχέση με την έναρξη επαγγέλματος) και αφού περάσεις επιτυχώς γράφεσαι στο ΤΕΕ άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ και αυτόματα πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ

 

ας κάνεις έναρξη και 7 χρόνια μετα

Link to comment
Share on other sites

εξελίξεις....

 

Με αίτηση ακύρωσης, προς το Συμβούλιο της Επικρατείας, προσέφυγε ο Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης (ΔΣΘ) κατά υπουργικής απόφασης, με την οποία εξαιρέθηκαν -σύμφωνα με ανακοίνωσή του - νέοι δικηγόροι με «έναρξη επιτηδεύματος» στις ΔΟΥ από 1.6.2008 έως 31.12.2008, από το σχετικό πρόγραμμα επιδότησης νέων ελεύθερων επαγγελματιών του ΟΑΕΔ.

«Η αίτηση ακύρωσης του ΔΣΘ εντάσσεται στις προσπάθειες στήριξης του Συλλόγου προς τους νέους συναδέλφους, οι οποίοι διεκδικούν την ένταξή τους στο επιδοτούμενο πρόγραμμα», αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση.

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 16 του Οδηγου του ΤΕΕ αναθεώρηση 28/05/2008

 

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η

σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας

του ΟΑΕΔ, μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν

από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία από-

λυσης.

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

• Ν.Δ. 2961/1954 άρ. 11

• Ν. 1545/85

• Ν. 1836/89 άρ. 15

• Ν. 1892/1990 άρ. 37

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Αν ο ασφαλισμένος επιδοτείται για πρώτη φορά, πρέπει να έχει

πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγού-

μενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως

14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς

να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες. Επίδομα ανεργίας παίρ-

νει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προη-

γούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας

(χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες

80 ημέρες, το λιγότερο, το χρόνο.

Αν ο ασφαλισμένος επιδοτείται για δεύτερη φορά, πρέπει να έχει

πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν

από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέ-

ρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργα-

σίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα

κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο, 12μηνο ή διετία).

Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες. Ημερή-

σιο επίδομα από 1/1/2004: κατώτερο 12,45 ευρώ (μηνιαίο 311,25

ευρώ ), ανώτερο 13,17 ευρώ (μηνιαίο 329,25 ευρώ). Για κάθε μέ-

λος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

Τέλος, παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς

του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη–Μέλη της Ευρωπαϊκής Έ-

νωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό

1408/71/ΕΟΚ.

 

επίσης....γιατί ως απολύμένος μισθωτός μηχανικός δεν μπορείς να μπείς στο πρόγραμμα????

χάνεις την ιδιότητα του επιστήμονα ή σου απαγορεύει κάποιος να διακόψεις τον ΟΑΕΔ και να κάνεις έναρξη επαγγέλματος?

Αν αυτή τη στιγμή που μιλάμε εγώ είχα κάρτα ανεργίας θα βρισκόμουν σε πλεονεκτική θέση γιατί θα μπορούσα να εκμεταλευτώ το τρέχων πρόγραμμα και να μην περιμένω πότε θα καπνίσει του ΟΑΕΔ να ανοίξει το Νέοι Επιστήμονες. Γνωρίζω οδοντίατρο και απόφοιτο οικονομικού που πήραν το Σεπτέμβρη την επιδότηση με αυτο το πρόγραμμα. Απλά στον κλάδο μας είναι λίγο σπάνιο να βρεθείς επίσημα άνεργος γιατι οι περισσότεροι από εμάς δουλεύουμε με δελτία και φυσικά όταν λήξει η σύμβαση, σαν ελεύθεροι επαγγεματίες που θεωρούμαστε δεν έχουμε δικαίωμα έγγραφής στο ταμείο ανεργίας....

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 16 του Οδηγου του ΤΕΕ αναθεώρηση 28/05/2008

 

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η

σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας

του ΟΑΕΔ, μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν

από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία από-

λυσης.

.........

επίσης....γιατί ως απολύμένος μισθωτός μηχανικός δεν μπορείς να μπείς στο πρόγραμμα????

χάνεις την ιδιότητα του επιστήμονα ή σου απαγορεύει κάποιος να διακόψεις τον ΟΑΕΔ και να κάνεις έναρξη επαγγέλματος?

Αν αυτή τη στιγμή που μιλάμε εγώ είχα κάρτα ανεργίας θα βρισκόμουν σε πλεονεκτική θέση γιατί θα μπορούσα να εκμεταλευτώ το τρέχων πρόγραμμα και να μην περιμένω πότε θα καπνίσει του ΟΑΕΔ να ανοίξει το Νέοι Επιστήμονες. Γνωρίζω οδοντίατρο και απόφοιτο οικονομικού που πήραν το Σεπτέμβρη την επιδότηση με αυτο το πρόγραμμα. Απλά στον κλάδο μας είναι λίγο σπάνιο να βρεθείς επίσημα άνεργος γιατι οι περισσότεροι από εμάς δουλεύουμε με δελτία και φυσικά όταν λήξει η σύμβαση, σαν ελεύθεροι επαγγεματίες που θεωρούμαστε δεν έχουμε δικαίωμα έγγραφής στο ταμείο ανεργίας....

 

 

Δεν νομιζω απο την στιγμη που δουλευες (εστω ως μισθωτος) και σταματας την συμβαση εργασιας να μπορεις να εχεις δικαιωμα να γραφτείς στον ΟΑΕΔ!!!! ως τι; ως ανεργός...αφου δεν υφισταται ανεργος μηχανικός!!!

Link to comment
Share on other sites

δουλεύω μισθωτος (δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία, δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, δεν κόβω δελτία...είμαι ΜΙΣΘΩΤΟΣ) σε μια βιομηχανια.....σε μια εταιρια....σε ενα γραφειο.....και το γραφείο κλεινει...η εταιρεία πεύτει έξω.....η βιομηχανια κάνει περικοπές......και με πετανε έξω....εγω τι γίνομαι αυτομάτως???????? άνεργος μηχανικός!!!!!!!! πάω τα χαρτιά μου λοιπόν στον οαεδ...συμπληρώνω τα δικαιολογητικα και μου βγάζουν μια κάρτα ανεργίας και ένα επίδομα γύρω στα 430€/μηνα αν δεν κάνω λάθος.

πείτε μου σας παρακαλώ που βρίσκεται το λάθος...... εκτος του ότι το συζητάμε σε λάθος topic και σε λίγο οι moderators θα μας πετάξουν έξω :P

 

ps. οι εισφορες του μισθωτου μηχανικου συμπεριλαμβανουν εκτος το ΤΣΜΕΔΕ και ένα ποσοστο γυρω στο 4,8% υπέρ ΙΚΑ το οποίο σου δίνει δικαίωμα εργατικής εστίας, οαεδ, αδειας μητρότητας κτλ συναφή δικαιώματα κάθε εργαζομένου.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ξέρω και γώ προσωπικά κάποιους μηχανικούς που παίρνουν επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, ακριβώς όπως τα περιγράφει ο/η jestel

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.