Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι Π.Μ. (μεταξύ σας κάνετε τη συζήτηση) όταν πας στο αγροτεμάχιο π.χ. που θα μετρήσεις και τα τριγ/κά Σημεία γύρο- γύρο «βγάζουν μάτια» κάνεις απλή ή πολλαπλή οπισθοτομία και τέλειωσες. Άρα χρεώνεις ένα (1) ΝΕΟ σημείο. Όταν υπάρχουν όμως μόνο δύο τριγ/κά (μακρυα) στην περιοχή και και επιβάλλεται να κάνεις τριγωνισμό – εμπροσθοτομία, πρέπει να «πατήσεις» και στα ΔΥΟ (2) τριγ/κα για να σκοπεύσεις το ΝΕΟ σου. Άρα δημιουργείς (1) και κάνεις δύο (2) χρήσεις. Άρα χρεώνεις ένα νέο και δύο χρείσεις.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τις δουλειές αυτές τις «χρεώνουμε» πάντα στον πελάτη. Εκτός και αν είναι μελέτη δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε nbr πολύ σωστά τα γράφεις, μπορείς να μας πεις τελικά στο πρόγραμμα αμοιβών τι δηλώνεις εσύ για μία απλή περίπτωση ώστε να βγει όσο γίνεται μικρότερη η νόμιμη αμοιβή για την εξάρτηση. εγώ πρώτη φορά βγάζω φέτος αμοιβές και ο τοπογράφος που συνεργάζομαι μόλις τελείωσε τη σχολή οπότε έχω αναλάβει εγώ τις αμοιβές...θα χρειαζόμουν τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω τα εξής:

 

1. Εκτός σχεδίου:

- Αποτύπωση και κτηματογράφηση με υψόμετρα (στρ.)

- Πολυγωνομετρία (2 σημεία)

- Τριγωνισμοί / Αναγνώριση και χρήση τριγωνομετρικού σημείου κ.λπ. (2 σημεία)

 

2. Εντός σχεδίου:

- Αποτύπωση και κτηματογράφηση με υψόμετρα (στρ.)

- Πολυγωνομετρία (2 σημεία)

- Τριγωνισμοί / Αναγνώριση και χρήση τριγωνομετρικού σημείου κ.λπ. (2 σημεία)

- Αποτύπωση όμορων (στρ.)

- Εφαρμογή ρυμοτομικής (2 σημεία)

 

Γνωρίζοντας βεβαίως ότι, ...πληρώνω τελικά κάτι παραπάνω, αλλά με αυτούς τους μ@λ@κες που μπλέξαμε, δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί αύριο (και μην ξεχνάτε ότι, ακόμα επίσημα τον έλεγχο της "πολεοδομίας" δεν τον έχουμε αποφύγει...)!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

 

Ο αριθμος των σημειων για την πολυγωνομετρια οριζεται απο το αντιστοιχο ΠΔ

(1 σημειο ανα 2 στρ σε εκτος σχεδιου και 1 σημειο αν 1 στρ στα εντος)

 

Επισης η αποτυπωση ομορων δεν ειναι υποχρεωτικη στα εντος σχεδιου

Η εφαρμογη της ρυμοτομικης μπορει να εχει και 4 και 5 και 25 σημεια....

 

 

Τελος για τη χρηση τριγωνομετρικου εγω προσωπικα βαζω ενα .... Εξαρτηση με GPS και χρηση ενος τριγωνομετικου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο!!!

 

Δίνω όμως πάντα καλό .... "πουρμπουάρ" και ειδικά τώρα που το χρειάζονται!!!

 

Είμαστε ..κουβαρντάδες εμείς εδώ!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα κι εγώ όπως εσύ το υπολογίζω απλά όπως είπα και στην αρχή ο Σύλλογος των τοπογράφων στο περιοδικό τους έδωσε άλλη κατεύθυνση. Εν πάσει περιπτώση σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

terry αυτή είναι η κατεύθυνση:

"Συνάδελφοι τώρα διάβαζα ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τον Υπολογισμό Νόμιμης Αμοιβής Εξαρτημένου Τοπογραφικού στο τεύχος των Αγρον.Τοπογραφων. Λοιπόν είναι σαφέ ότι οι ελάχιστες απαιτούμενες εργασίες είναι:

1. ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΙ/ΤΡΙΓΩΝ.ΣΗΜΕΙΟΝ (Μονάδες =1 σημείο)- Τιμή μονάδος 1950*λ

2. ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓ.ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡ.ΔΙΚΤΥΟΥ Ή ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΣ (Μονάδες =2σημεία)- Τιμή μονάδος: 390*λ

ΣΥΝΟΛΟ: 1*1950*0,23253+2*390*0,23253=634,81 ΕΥΡΏ"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση γιατί η λογική μου σταμάτησε και δεν με βοηθά..

Για τοπογραφικό εντός οικισμού < 2000 χωρίς σχέδιο οριοθετημένου με απόφαση νομάρχη, ακολουθούμε τις αμοιβές τοπογραφικών για εντός ή εκτός σχεδίου ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.