Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;


Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;  

144 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;

    • Απολύτως τίποτα, περιμένω οδηγίες από το υπουργείο
      95
    • Έχω μαρκάρει τις αυθαιρεσίες όπως κάναμε επί 3843 (εφόσον υπάρχει άδεια)
      11
    • Έχω φτιάξει μόνο νέο δ. κάλυψης, και χρησιμοποίησα τα σχέδια πολεοδομίας όπως επί 3843
      6
    • Έχω φτιαξει νέα σχέδια σε κλίμακα 1:100, και απλά τα συνοδεύω με τα σχέδια πολεοδομίας
      20
    • Έχω κάνει τα πάντα όλα (νέα σχέδια, αεροφωτογραφίες, δελτία δ. τρωτότητας κλπ) και περιμένο μόνο το σύστημα να ανοίξε
      12


Recommended Posts

Έχω φτιάξει τις τεχνικές εκθέσεις και τις υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτήτη.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα με Ο.Α. και τα χωρίς Ο.Α.

 

Στα χωρίς Ο.Α. έχω φτιάξει σχέδια κατόψεων σε 1:50 και τοπογραφικά όπου χρειαζόταν χωρίς να τυπώσω ακόμη τίποτα.

 

Στα με Ο.Α. υπάρχουν δύο υποκατηγορίες. Οικοδομές δικές μου που έχω σχέδια στον υπολογιστή και οικοδομές που δεν έχω σχέδια.

 

Στην πρώτη περίπτωση που έχω ψιλοξεκινήσει θα σκανάρω το πινακάκι με τις σφραγίδες της πολεοδομίας και θα το περάσω στα αρχεία του υπολογιστή. Μεσα εκεί θα περάσω τις αυθαιρεσίες επεξεργάζοντας στο Autocad ότι χρειάζεται και εμποδίζει και δίπλα σε αυτές θα φτιάξω μία δήλωση που θα λέω περίπου ότι "Γίνεται τακτοποίηση του χώρου π.χ. ΑΒΓΔΕ με τον ν.4014/2011. Ο υπογράφων μηχανικός αναλαμβάνει την ευθύνη μόνο για την τακτοποίηση του χώρου αυτού με τον ν.4014/2011" και δίπλα στην δήλωση θα σφραγίσω. Το ίδιο θα κάνω και στην τομή και στο διαγραμμα καλυψης όπου στα γραπτά του θα γράψω ξεχωριστά ποιοι νέοι χώροι τακτοποιούνται. Τις κλίμακες τις έχω σε 1:50 στα αρχιτεκτονικά και 1:200 στα τοπογραφικά.

 

Στη δεύτερη περίπτωση αναγκαστικά που δεν έχω ξεκινήσει ακόμη θα σκανάρω ολόκληρα τα σχέδια και θα δουλέψω πάνω σε αυτά. Λογικά θα περάσω τις αυθαιρεσίες με έγχρωμο layer και θα τα τυπώσω και έγχρωμα.

 

Με το δελτίο δομικής τρωτότητας δεν έχω ξεκινήσει ακόμη. Τελικά το έβγαλε ο ΟΑΣΠ ?

 

Αεροφωτογραφίες δεν έχω πάρει.

 

Η λογική μου πάντως είναι ίδια με τον ν.3843/2010. Όπου υπάρχουν σχέδια σχεδιάζω πάνω σε αυτά και τονίζω ότι η σφραγίδα μου (αν χρειαστεί) αφορά τον χώρο που τακτοποιείται. Δεν κάνω νέα σχέδια.

 

Πάντως ότι και να γίνει θα φροντίσω να ξεμπερδέψω πριν το καλοκαίρι και να πάρω ολόκληρη την αμοιβή μου.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απλώς συντάσω τα τοπογραφικά διαγράμματα τουλάχιστον ψηφιακά , όπως και τις κατόψεις -τομή όπου δεν υπάρχουν άδειες ή σχέδια από άδειες οικοδομών και συγκεντρώνω Ε9 , υπεύθυνες δηλώσεις κλπ Και περιμένω Και επειδή δεν θέλω μετά να δουλεύω έχοντας πάρει εκ των προτέρων ολόκληρη την αμοιβή μου με αποτέλεσμα να μου κακοφανεί να εργάζομαι χωρίς κίνητρο όταν ανοίξει το σύστημα , παίρνω μια προκαταβολή και συντάσω ιδιωτικό συμφωνητικό με τον καθορισμό της αμοιβής μου και το οποίο υπογράφει ο εντολέας .Προσπαθώ με βάση τα αναγραφόμενα στο νόμο και τις τροποποιήσεις να συντάσω ολοκλήρωμένα τουλάχιστον ψηφιακά κάποιες εργασίες ώστε να μην μου πέσει πολύ δουλειά όταν ανοίξει το σύστημα και εκεί πλέον ζητάω και την υπόλοιπη αμοιβή μου , πληρώνω και προκαταβλητέο φόρο , ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απλώς συντάσω τα τοπογραφικά διαγράμματα τουλάχιστον ψηφιακά , όπως και τις κατόψεις -τομή όπου δεν υπάρχουν άδειες ή σχέδια από άδειες οικοδομών και συγκεντρώνω Ε9 , υπεύθυνες δηλώσεις κλπ Και περιμένω....

Μία από τα ίδια και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συντάσετε τοπογραφικά; κατανοώ για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει άδεια, αλλά αν υπάρχει θα δώσετε καινούργια; και αν δώσετε καινούργια κανονικά πρέπει να είναι και εξαρτημένα ΕΓΣΑ 87, δηλαδή επιπλέον κόστος για τον πελάτη. Αν μιλάτε απλά για ψηφιακή επεξεργασία του υπάρχοντος (π.χ. για να σημειώσετε την προσθήκη στο περίγραμμα του κτιρίου) τότε πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συντάσετε τοπογραφικά; κατανοώ για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει άδεια, αλλά αν υπάρχει θα δώσετε καινούργια; και αν δώσετε καινούργια κανονικά πρέπει να είναι και εξαρτημένα ΕΓΣΑ 87, δηλαδή επιπλέον κόστος για τον πελάτη. Αν μιλάτε απλά για ψηφιακή επεξεργασία του υπάρχοντος (π.χ. για να σημειώσετε την προσθήκη στο περίγραμμα του κτιρίου) τότε πάσο.

 

Είναι υποχρεωτικό νομίζω το τοπογραφικό για όλα τα εκτός σχεδίου, με άδεια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συντάσετε τοπογραφικά; κατανοώ για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει άδεια, αλλά αν υπάρχει θα δώσετε καινούργια; και αν δώσετε καινούργια κανονικά πρέπει να είναι και εξαρτημένα ΕΓΣΑ 87, δηλαδή επιπλέον κόστος για τον πελάτη. Αν μιλάτε απλά για ψηφιακή επεξεργασία του υπάρχοντος (π.χ. για να σημειώσετε την προσθήκη στο περίγραμμα του κτιρίου) τότε πάσο.

εγώ έτσι και αλλιώς από τότε που ξεκίνησα (πριν 20 χρόνια) όπου μπορούσα παλαιά (σχεδόν τα περισσότερα) και τώρα σχεδόν σε όλη την περιοχή μου , κάνω εξαρτημένα τοπογραφικά λόγο ότι το θεωρώ δεδομένο ότι κάθε τοπογραφικό πρεπει να είναι εξαρτημένο χωρίς να περιμένω να μου το επιβάλει ο νόμος .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής για τα ΕΝΤΟΣ σχεδίου κάνω έναν φάκελο με τα σχέδια της πολεοδομίας,τις δηλώσεις,Ε9 ή συμβόλαια,νέα σχέδια αποτύπωσης με τους ρυθμισμένους χώρους και για όσα έχω περαιώσει και τις κρατήσεις του ΤΕΕ μόνο σε αυτά που έκανα αφού αναβάθμισαν το σύστημα αμοιβών καθώς και την ΑΠΥ μου.

Για τα εκτός σχεδίου κάνω τα ίδια + το εξαρτημένο τοπογραφικό.

Το μεγάλο ρίσκο είναι τί έξτρα θα ζητηθεί και αν τα πληρωθώ ποτέ ή θα τρέχω τζάμπα μετά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.