Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με το οικον. έτος δεν έχω πρόβλημα είναι μέσα. Και κάτι ακόμα: Τα παραστατικά εξόφλησης που λέει τα υποβάλλετε; Γιατί συνάδελφος μου είπε ότι οι Τράπεζες δεν του τα χουν πάρει ποτέ. Μόνο η ΑΠΥ τους ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α ναι; Ωραία. Επειδή είναι το πρώτο μου Εξοικονομώ που φτάνει στο στάδιο της έγκρισης, ένα απλό μπλοκάκι σφραγισμένο και αριθμημένο αρκεί για να κόψω παραστατικό εξόφλησης;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Δεν νομίζω πως ισχύει, σύμφωνα με τον κώδικα εφόσον η πληρωμή γίνεται μέσω τραπέζης το αποδεικτικό της συναλλαγής είναι και το παραστατικό. 

Link to comment
Share on other sites

Για την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας:

Πελάτης με πήρε χθες και μου είπε ότι πέρασε από την τράπεζα (Εθνική) και του είπαν ότι μπορεί να κάνει αίτηση, αφού είχε πάρει ΠΡΟέγκριση πριν την αναστολή.

Θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι τότε που έγινε το σκηνικό, ρώτησα στην ίδια τράπεζα και μου είπαν ότι ΔΕΝ μπορεί.

Επίσης σε άλλη τράπεζα (Πειραιώς), είχαν πει τότε σε πελάτη ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση, αν και είχε πάρει προέγκριση.

 

Τέλος, πήρα τηλέφωνο στο ΥΠΕΚΑ και μου είπε ότι οι τράπεζες δέχονται μόνο αιτήσεις όσων είχαν πάρει προέγκριση.

 

Να προχωρήσω στην έκδοση και στην αίτηση;;;;

 

 

Υ.Γ. Τους ευχαριστώ που κράτησα τόσους μήνες 3 ΠΕΑ στο ράφι μου (έστω στον Η/Υ), μαζί με τις ανάλογες εργατοώρες!

Link to comment
Share on other sites

Τι σου έλεγξαν nick61; Ακόμη δεν μου έχει τύχει έλεγχος.

Ελέγχουν μόνο υλικά και παραστατικά; ή και την ποιότητα του ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Α ναι; Ωραία. Επειδή είναι το πρώτο μου Εξοικονομώ που φτάνει στο στάδιο της έγκρισης, ένα απλό μπλοκάκι σφραγισμένο και αριθμημένο αρκεί για να κόψω παραστατικό εξόφλησης;

 

Νομίζω πως από την στιγμή που θα πάει στην τράπεζα το παραστατικό πρέπει να είναι θεωρημένο το μπλοκάκι εκτός αν πρόκειται για επαγγελματία όπου κόβεις αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

 

Το απλό μπλοκάκι είναι μόνο για αποδείξεις είσπραξης. Αν π.χ. έχεις κόψει ένα ΑΠΥ ή τιμολόγιο έναντι, όταν σε πληρώσει του δίνεις μια αθεώρητη απόδειξη είσπραξης. (δεν είμαι λογιστής οπότε αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Link to comment
Share on other sites

Τι σου έλεγξαν nick61; Ακόμη δεν μου έχει τύχει έλεγχος.

Ελέγχουν μόνο υλικά και παραστατικά; ή και την ποιότητα του ΠΕΑ;

Ο έλεγχος έγινε από δυο μηχανικούς του ΕΤΕΑΝ για τη ορθή εκτέλεση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του προγράμματος.

Έλεγξαν επι τόπου ποιότητα υλικών και ποσότητες σε κάθε παρέμβαση και την αντιστοιχία τους με τα παραστατικά.

Μιλάμε για λεπτομερή έλεγχο με μεζούρα, φωτογραφίες κλπ.

Ζήτησαν όλα τα πρωτότυπα παραστατικά.

Δεν ασχολήθηκαν με το ΠΕΑ, δεν είναι δουλειά τους άλλωστε αλλά της ΕΥΕΠΕΝ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.