Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κάνε σαφές το ερώτημά σου.

Αναφέρεις έκδοση άδειας σε μη άρτιο οικόπεδο. Δυνάμει ποιων διατάξεων εκδόθηκε αυτή η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

η άδεια που εκδόθηκε έδειχνε οικόπεδο που δεν είχε το πρόσωπο που απαιτούσε η αρτιότητα, επίτηδες λανθασμένα.

Η άδεια δεν έχει ανακληθεί ούτε έχει ακυρωθεί.

Τώρα, εκτός απο την ΥΔ (ένας επιπλέον οροφος και μια μικρή αλλαγή στο περίγραμμα) το κτίριο είναι μιρορ σε σχέση με αυτό της άδειας, στην ίδια θέση.

Τώρα πώς αυτή τη θέση μπορεί να θεωρηθεί 'νομιμη θέση' δε ξέρω αφού το οικόπεδο έχει άλλες διαστάσεις στην πραγματικότητα.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για παράδειγμα η αρτιότητα στο σχέδιο ήταν Ε=200. Π=10, ο τότε μελετητής έδειξε στο τοπογραφικό πρόσωπο 10 μ, αλλά μετρώντας το πρόσωπο σου βγήκε 8;

Έκανε δηλαδή ψευδή αποτύπωση, ή μήπως η άδεια ορθά εκδόθηκε δυνάμει ευεργετικών διατάξεων (πχ  Α 25 Ν 1337);

Link to comment
Share on other sites

έχω αντλητικό συγκρότημα 3*3*2,50μ

 

επομένως υπάγεται εδώ (κατηγ 3)

ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές  εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου,

 

Ερώτηση 

 

Αμοιβή μηχανικού χρειάζεται ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για παράδειγμα η αρτιότητα στο σχέδιο ήταν Ε=200. Π=10, ο τότε μελετητής έδειξε στο τοπογραφικό πρόσωπο 10 μ, αλλά μετρώντας το πρόσωπο σου βγήκε 8;

Έκανε δηλαδή ψευδή αποτύπωση, ή μήπως η άδεια ορθά εκδόθηκε δυνάμει ευεργετικών διατάξεων (πχ  Α 25 Ν 1337);

Στην άδεια δείχνει πρόσωπο 16 ενώ ειναι 12 μ

 

 

ΚΑΝΑ

εννοείς αν υπάρχει απαίτηση στα αρχεία? Νομίζω το έχει πάντα ως 'γενική απαίτηση'

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

Τακτοποιείς και άλλες αυθαιρεσίες η όχι;

Αν είναι μόνο το ηη), τότε κατά την γνώμη μου δεν αποτελεί παράβαση.

 

Αν πρέπει να εκδώσεις βεβαίωση δεν θα το βάλεις σαν Κ3.

Απλά γράφεις στο κουτάκι της περιγραφής "ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές  εγκαταστάσεις" , ώστε να μην υπολογίσει παράβολο.

Το αναφέρεις και στην τεχνική έκθεση. Οπότε σε αυτήν τη περίπτωση είναι στο χέρι σου αν θα βάλεις αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

karanus

Σωστά δεν το είχα σκεφτεί!

(βλέπεις ότι το πήγαινα με την ίσια γραφή του νόμου

ενώ υπάρχει και η πλαγία!) 

Link to comment
Share on other sites

Largy καλημέρα,

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει (αν θα αποδεχθείς την θέση του ΤΕΕ), αλλά σε περίπτωση δική μου στο 4178, όπου η πραγματικότητα στο οικόπεδο είχε πρόσωπο 15,20μ, η άδεια σκόπιμα εκδόθηκε λανθασμένα στο τοπογραφικό της με πρόσωπο 18,50μ για να ικανοποιηθεί το πανταχόθεν ελέυθερο των τότε όρων δόμησης.

Πέραν αυτών το περίγραμμα του ακινητου δεν έιχε αλλάξει αλλά στην πραγματικότητα φαίνεται κολημμένο στο δεξίο όριο.

Αυτο παρακάτω ήταν το γραπτό ερωτημα και το σχέδιο που υπέβαλλα στο ΤΕΕ και η προφορική απάντηση που έλαβα από το ΤΕΕ.

post-2272-0-58446700-1517479869_thumb.jpg

post-2272-0-49130300-1517479888_thumb.jpg

post-2272-0-24610900-1517479901_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

Ομοίως, το κτίριο εφάπτεται στο όριο απο τη μια πλευρά και έχει μετατοπιστεί προς τα πίσω, εκτός απο το μίρορ.

Όμως έχω μια μικρή αλλαγή στο περίγραμμα + έναν όροφο ακόμη, οπότε δεν ειμαι στο 'εφόσον δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα και...δεν έχει θέμα κάλυψης-δόμησης'.

Οπότε συμφωνείς οτι βάζω την ιδιδ της κατηγοριας 3 ή αναλυτικό?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

 

 

Οπότε ανακεφαλαιώνοντας,

δεν επιλέγω κατ 3.

περιγράφω το ηη) στη καρτέλα που βγάζει πρώτα στη δήλωση και το γράφω στην τεχνική έκθεση.

 

αλλα,

 

τι επιλέγεις όμως στη δήλωση??

αδόμητο οικόπεδο?

Edited by Σκούπρας Ιωάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.